Sosyal medya 2012 ABD başkanlık seçimleriyle yeni bir sınava hazırlanıyor

Sosyal medya 2012 ABD başkanlık seçimleriyle yeni bir sınava hazırlanıyor

ABD 'de yeni başkanlık seçimi 6 Kasım'da  2012 yaklaşıyor ve başkanlık için seçim çalışmaları başladı. ABD'li başkanların seçim yarışı da sosyal medyaya taşındı. Sonuçları ne kadar etkileyeceğinden emin olmasak da, sosyal medyada yaşananlar analiz edilmeye başlandı.

Socialbakers'in 10 milyon'dan fazla sayfa, mekan ve milyarlarca kullanıcı etkileşimini inceleyerek oluşturduğu infografik mevcut durumu gözler önüne koyuyor. Socialbakers'ın 1-31 Aralık tarihlerini kapsayan incelemesi, şu anki ABD Başkanı Barack Obama'nın Facebook sayfasının 24 milyon, Obama'nın en yakın takipçisi Mitt Romnet'nin sayfasının ise 1,3 milyon beğeniye ulaştığını gösteriyor.

Hemen her konuda sayıca üstünlüğün tek başına çok önem taşımadığı malum. Hele ki söz konusu sosyal medya ise verilen önemin daha da sorgulanması gerekiyor.

Pew'in araştırması Facebook kullanıcılarının siyasi konulara daha meyilli olduğunu gösteriyor. Socialbakers'ın araştırması da farklı noktalarda sosyal medyada yükselen başkan adaylarını, başkanlar hakkında en çok konuşulan konuları gün yüzüne çıkarıyor. (Detayları aşağıdaki infografikte görebilirsiniz.)

Google da ABD başkanlık yarışında sosyal medya eğilimlerini özel olarak masaya yatırıyor. Geleneksel medya ve web dünyası için çeşitli araçlar sunuyor, konum tabanlı görselleştirmelerle seçimin nabzını tutmaya çalışıyor. Ülkemizde de genel seçimlerle ilgili çalışamalar yapan Google, kendi ülkesindeki seçime doğal olarak daha fazla önem veriyor ve  Google.com/elections sayfasında her şeyi özetliyor.

Google Politics

Bir yandan da Google Plus üzerinde oluşturulan sayfa ile tepkileri ölçmek istiyor. Youtube.com/politics kanalı ve Googlepolitics.blogspot.com blogu da şu sıralarda tamamen ABD başkanlık seçimine odaklanıyor.

Bu seçimlerde en çok öne çıkması beklenen sosyal medya mecrası Twitter'dan henüz resmi bir çalışma yok. Ancak seçimler hakkında Twitter'ı hesaba katan açık/gizli çeşitli incelemeler yapılıyor.

Siyasi seçimler ile sosyal medyanın ilişkisi artık daha ciddi ölçümlemelere gebe. 2012 sonunda bunu net olarak göreceğiz. Merak ettiğim diğer bir nokta ise sosyal medyanın kontrol edilebilirlik ve yönlendirilebilirlik testlerinden nasıl çıkacağı...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.