Driveyoyo.com: Üst Sınıf Otomobilleri Kullan ve Bırak
Yatırım

Driveyoyo.com: Üst Sınıf Otomobilleri Kullan ve Bırak

Ülkemizde yeni girişimcilerin adını henüz çok sık anamıyoruz. Tecrübeli isimlerden farklı, güzel girişimler görmek ise artık sürpriz değil. Markapon'un kurucularından Can Turanlı'nın dahil olduğu DriveYoyo da bunlardan biri.

Paylaşımlı otomobil kiralama olarak tanımladığımız modele yeni bir örnek olan girişim ciddi bir sermaye (400 bin TL) ile bakir bir alana giriş yapıyor. Modeli hatırlatmak gerekirse, öncelikle sisteme küçük bir ücretle üye olduğunuzu belirtmem lazım. Genellikle saatlik işleriniz için belli bir noktadan bir araç kiralayıp, işinizi bitirdikten sonra yine aynı noktaya aracı bırakıyorsunuz. Bu süreçte kiraladığınız araca göre bir kira ve km başına ücret ödüyorsunuz. Benzin parası ise müessesenin ikramı.

Yoyo araçlarını kullanmak için anahtar yerine Yoyo Kart (aşağıda şağdaki görsel) kullanıyorsunuz. Yakında (1 ay sonra) çıkacak iOS uygulaması ise iPhone sahipleri için kart kullanımını da arka plana atıyor.

Yoyo, Borusan Otomotiv ile yaptığı özel anlaşma ile üst segmentte bir hizmet sunmaya odaklanmış. 2012 model BMW 1.16, BMW 1.18, Mini Coupe (yeni bu ilk defa üretildi), ve diğer Mini serisi ile işe başlıyor.

İşin yazılım tarafını tamamen Türkiye'de çözen Yoyo ekibi,  arabalardaki cihazları yurtdışından ithal etmiş. İyi bir güvenlik için araçlara GSM, GPS, RFID, immobilizer ve daha fazlasını içeren bir kit eklenmiş.

Türkiye'de otomobil sahipliği önemli kabul edilse de Can Turanlı bu alanda önemli bir potansiyel gördüklerini söylüyor. Şu an 23 arabanın dahil olduğu filonun ilk 6 ayda 60'a çıkarılması planı da işin ciddiyetini gösteriyor. Girişimin kurucuları da bu iş için doğru kişiler gibi görünüyor.

Can Turanlı'nın strateji ve teknolojiden sorumlu kurucu ortak olduğu girişimde, 15 yılı aşkın yöneticilik deneyimi olan Berkman Çavuşoğlu genel müdür görevinde. Borusan Otomotiv'de 10 yılını operasyonel kiralama ve filo satışlarından sorumlu yöneticiliğine veren ve satış alanında toplamda 18 yıllık deneyim sahibi olan Yavuz Barkın'ın ise işin araç ve operasyon kısmını yürütecekmiş.

Drive Yoyo - Hisse Dağılımı

Bora Samman ve GittiGidiyor eski ortaklarından Tunç Yalgın'ın yatırımcı olarak dahil olduğu Yoyo, 16 Ocak'ta hizmet vermeye başlayacak. Yoyo durakları üşimdilik 6 noktada (5'i üniversite, 1 tanesi AVM) kullanıcılarını bekliyor.

Atlagit'i tanıtırken bahsettiğim gibi;

Zipcar’ın 2000′den bu yana 235 milyon dolar yatırım çektiğini ve borsaya açılmış olduğu düşünürsek AtlaGit’in işe yarar bir iş modeli olduğunu söyleyebiliriz. Barselona’da Avancar‘ı Londra’da Streetcar‘ı satın alan Zipcar’ın Avrupa’ya açılmak istemesi de AtlaGit’in doğru yolda olduğunu gösteriyor. ABD’li bir başka paylaşımlı otomobil kiralama servisi Relayrides‘ın ise 5 milyon dolar yatırımı bulunuyor.

Paylaşımlı otomobil kiralama pazarı yükselen değerlerden biri. Amerikalı ZipCar yaptığı satın almalarla Avrupa pazarına girdi bile ve rotayı Türkiye'ye çevirebilir. Büyük şehirlerde raylı taşıma sistemlerinin yaygınlaşması, trafik ve park sorununun artması otomobil sahibi olma isteğini azaltacağından paylaşımlı otomobil kullanımını popülerleştireceğini öngörüyorum, en azından İstanbul için öyle olmasını temenni ediyorum. Sanırım 2012 sonunda bu modelin gidişatı hakkında net verilerimiz olacak ve yeni oyuncuların pazara giriş yapıp yapmayacağını göreceğiz.

Yorumlar (16)
 1. Mert Meriç Mert Meriç

  çok güzel bir iş, lokasyon ve araba sayısı arttıkça daha popüler olacaktır. uygulaması zor bir iş, kolay gelsin

 2. Halil Halil

  güzel bir iş olmalı

 3. Domain Reyonu Domain Reyonu

  400 bin dolar ciddi sermaye mi? Birşeyi paylaşmak biz Türklere göre değil. Arabaları paylaşırsanız yakında haşatının çıktığını görebilirsiniz.

 4. Techlead Techlead

  Evet daha iki gün önce higear işi bıraktığını açıklamıştı. Türkiye'de işlemesine çok imkan vermediğim bir model. Yolları açık olsun.

 5. Yurtdışında başarılı olan (hatta henüz başarılı olmayıp sadece iyi bir yatırım alan) her projenin klonunu Türkiye'de de açalım modasının en son halkası. Anladığım kadarıyla üniversite öğrencileri hedeflenmiş. Başarılı olur mu olmaz mı şu an fikir yürütmek zor ama, çok çok riskli bir proje olduğu kesin. Özellikle Türk kültürü bu tarz bir iş modeline nasıl yaklaşacak çok merak ediyorum.

 6. Emrah Emrah

  Haberde bir yerde hata var. 23 adet 2012 BMW ya da Mini ile girildiğini ve toplam sermayenin 400bin TL olduğu söyleniyor. ya toplam sermaye daha yüksek, ya da araba sayısı 23değil. 400bin tl ye belirtilen özelliklerde 5-6 araba anca alınır. kaldi ki bunların çalınmaya karşı özel donanımları vs vs var

  1. Arabalar satin aliniyor olsa dogru bir yorum ama lease ile yapiliyor bu tip kiralama isleri genelde

 7. Ihsan Ihsan

  düşünce güzel ama fiyatlandırma sistemi hem çok karışık hemde çok pahalı. benzin ücretsiz - sınırsız km yapabilirsiniz demiş yanında km'si 0,50 TL diyor :p

  1. Metin Metin

   Bu millet işin ana mantığını (kullan-bırak) asla düşünmez, direkt benzin-km hesabı yapar (ki arkadaş iyi vurgu yapmış); sonra çıkamaz işin içinden kazıklandığını düşünür, uzak kalır. Sonra bu tip girişimcilere kıskançlıkla gıcık olur ki bir daha uzak kalır... Öte taraftan hedef kitle üniversite gençliğinin -çoklukla- aklı olanın parası, parası olanın da aklı olmadığı anlaşılınca (ki her yiğidin ve bebişin bir Minisi vardır zaten, kullan at bir arabayı neylesinler), geri kalan kitleden elde edilen kar, çalıntı arabaların sigorta primlerini ya da leasing taksiti deyin, onları bile karşılamaz.

   Başarılar.

 8. S. Kuzeyli S. Kuzeyli

  Saatliği 19,95 liraya BMW... Taksiye binmekten cazip görünüyor.

 9. Acikcasi Turk insaninin paylasimli kullanimlarda nasil zararlar verebildigini iyi dusunmek gerekiyor. Fakat sunu da atlamamak lazim. Aylik odeme, kart odemesi, saatlik kira ve kilometre basina odeme. ayrica araca verilen zarar 300 TL'nin ustundeyse bunun odemesi. Hersey kartinizdan cekiliyor. Yani sokaktaki adama hitap eden bir sistem degil zaten driveyoyo.com

  Acikcasi mantikli. Dusununki Besiktastasiniz ve Avcilar'a gidip donmeniz gerekiyor. (Mesafe ve tutar bilgilerini taksiyle.com'dan aldim)

  Mesafe Gidis: 34.7 KM

  Taksi ile tutacak ucret: 61.61 TL

  61+61 = 122 TL Gidis-Donus ucreti.

  DriveYoyo ile

  35 KM = 17.5 TL (x2)

  2 Saat Kiralama = 38 TL

  Aylik ucret = 10 TL (1 ayda 1 kere. Fiyata yansitmasak da olur)

  Odeyeceginiz rakam : 73 TL (gidis donus yolunuz 70 km)

  Hem luks araba ile gidiyorsunuz hem de 50 TL daha ucuza mal oluyor.

  Hayirlisi olsun. Umarim beklentileri yerine gelir.

 10. Amerika'da Zipcar adıyla işliyor bu sistem. Kesinlikle çok başarılı işliyor. Ama Türkiye'de gerçekten arabaların çabuk eskimesi sıkıntısı olabilir.

  Bir de bana da üst segmentten çok üniversite öğrencileri hedeflenmiş gibi geldi...

  Umarım iyi bir iş çıkarırlar...

 11. Bu tür alternatif projelere bayılıyorum. Öncelikle bu fikri uygulayabilme cesaretlerinden ötürü tüm ekibi tebrik etmek gerekir diye düşünüyorum. Ancak işin fiyatlama kısmına çok takıldım.

  Basit bir hesapla günlük kiralama ile karşılaştırırsak;

  rent a car'dan günlük mini kiralama maliyeti (bkz:sahibinden)

  Günlük mini kiralama: 100 TL

  100 KM benzin maliyeti: 40 TL

  Toplam : 140 TL

  Driveyoyo günlük mini kiralama maliyeti

  Günlük mini kiralama: 149 TL (daha burada geçiyor zaten)

  100 KM ne olduğu belirsiz maliyet: 50 TL

  Aylık Üyelik : 10 TL

  Toplam : 209 TL

  Kısacası driveyoyo ile 5 saat mini kiralamak ile (100 km referansında) dışardan günlük mini kiralamak birbirine eşit.

  Bence başarılı olması muhtemel bir projeyi yüksek fiyatlama politikası sebebiyle ölü doğurmuşlar.

  Eğer aylık üyelik (bu kesinlikle kalkmalı) ve km başına ücret politikasından vazgeçerlerse, ki bence bir gün vazgeçecekler, başarılı olurlar. Umarım haksız çıkarım da bu tür farklı ve uygulaması zor projeler daha çok karşımıza çıkar..

 12. Satılık Satılık

  Güzel bir iş türkiyeye geldiğimde bi deneme yaparım ....bakalım 1 saat kaç para tutacak .

 13. Furkan Furkan

  Benzin'in fiyata dahil olabilmesi için km başına 50 kuruş tahsil etmeleri gerekiyor. Kısacası aslında benzin bedava değil.

  Projenin başarılı olacağına inanıyorum.