Qualcomm Mobil İş Fikri ve Uygulama Yarışması Sonuçlandı

Qualcomm Mobil İş Fikri ve Uygulama Yarışması Sonuçlandı

Qualcomm’un düzenlediği ve mobile dönük girişimcileri aradığı “Mobil İş Fikri ve Uygulama Yarışması” sonuçlandı. Yarışmada finale kalan 16 mobil iş fikri, 21 Aralık'ta jürinin karşısına çıktı. Toplamda 50.000 TL nakit para ödülü veren yarışmanın ödülleri dün yapılan bir etkinlikle sahiplerini buldu.

Mobil eğlence, mobil sağlık, konum tabanlı servisler ve mobile dönük diğer uygulama ve fikirlerin değerlendirildiği yarışmanın birincisi  Treasures and Traps (Hazineler ve Tuzaklar) isimli mobil iş fikriyle Yener Duran oldu. Treasures and Traps, konum tabanlı, zenginleştirilmiş gerçeklikle desteklenen bir sosyal oyun ve Yener Duran'a 30.000 TL ödül kazandırdı.

Adım Sayar isimli uygulamasıyla 20.000 TL değerinde ödül kazanan girişimci ise Onur Özkol oldu. İnsanların gün boyunca attıkları adım sayısını ölçerek bu veriyi Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda paylaşmayı sağlayan uygulama, kullanıcıları daha sağlıklı bir yaşama teşvik ediyor.

Yarışmanın üçüncüsü ise Öykücü (The Story Maker) oldu. Çocuk eğitimine yönelik uygulamalar üzerinde çalışan Tansu Kendirli, önceki işlerinin de tecrübesiyle Qualcomm'dan 5 bin TL kazandı. Söz konusu uygulama, kullanıcıların çizim, müzik ve ses kayıtlarıyla masal ve hikâyeleri birleştirerek programlama bilgi ve becerisi de istemeden kolayca mobil uygulama geliştirilmesini sağlıyor. Tansu Kendirli bu proje ile çocukların gelişiminde, çocuklara yönelik faydalı ve interaktif eserlerin ortaya konulmasını hedefliyor.

İnternet sektörünün tanıdık isimlerinden Arda Kutsal, Burak Büyükdemir, Cem Sertoğlu'nun da jüri olduğu yarışmada, çeşitli alanlarda verilen özel ödüller de sahibini buldu.

  1. Augmented Reality (Zenginleştirilmiş Gerçeklik): IstanbulLive - Engin Şenalp
  2. Mobil Eğlence: Barcode Player – Ahmet Keleş, Gökçe Karalezli ve Buket Karalezli
  3. Mobil Araçlar: EasyApp - Emre Ertan, Mert Sevinç, Sarp Erdağ ve Yavuz Dalkılıç
  4. Sosyal Medya: Play or Love – Gürel Yıldız
  5. Mobil Sağlık: Kanka – Talat Demir ve Ramazan Hocaoğlu
  6. Lokasyon Tabanlı Uygulamalar: Taxi Buddy – Şahin Erdemir ve Ahmet Özkan
  7. Finansal Servisler, Bilgi veya Haber Servisleri: Pronunciation – Ersin Gülbahar

Qualcomm Türkiye Genel Müdürü Barış Ruacan'ın mobil açıdan Türkiye'nin enerjik bir ülke olduğunu söylediği bu yarışma sanırım girişimcilerin de gelecek yıllar için önünü açtı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.