Qualcomm Mobil İş Fikri ve Uygulama Yarışması Sonuçlandı
Etkinlikler

Qualcomm Mobil İş Fikri ve Uygulama Yarışması Sonuçlandı

Qualcomm’un düzenlediği ve mobile dönük girişimcileri aradığı “Mobil İş Fikri ve Uygulama Yarışması” sonuçlandı. Yarışmada finale kalan 16 mobil iş fikri, 21 Aralık'ta jürinin karşısına çıktı. Toplamda 50.000 TL nakit para ödülü veren yarışmanın ödülleri dün yapılan bir etkinlikle sahiplerini buldu.

Mobil eğlence, mobil sağlık, konum tabanlı servisler ve mobile dönük diğer uygulama ve fikirlerin değerlendirildiği yarışmanın birincisi  Treasures and Traps (Hazineler ve Tuzaklar) isimli mobil iş fikriyle Yener Duran oldu. Treasures and Traps, konum tabanlı, zenginleştirilmiş gerçeklikle desteklenen bir sosyal oyun ve Yener Duran'a 30.000 TL ödül kazandırdı.

Adım Sayar isimli uygulamasıyla 20.000 TL değerinde ödül kazanan girişimci ise Onur Özkol oldu. İnsanların gün boyunca attıkları adım sayısını ölçerek bu veriyi Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda paylaşmayı sağlayan uygulama, kullanıcıları daha sağlıklı bir yaşama teşvik ediyor.

Yarışmanın üçüncüsü ise Öykücü (The Story Maker) oldu. Çocuk eğitimine yönelik uygulamalar üzerinde çalışan Tansu Kendirli, önceki işlerinin de tecrübesiyle Qualcomm'dan 5 bin TL kazandı. Söz konusu uygulama, kullanıcıların çizim, müzik ve ses kayıtlarıyla masal ve hikâyeleri birleştirerek programlama bilgi ve becerisi de istemeden kolayca mobil uygulama geliştirilmesini sağlıyor. Tansu Kendirli bu proje ile çocukların gelişiminde, çocuklara yönelik faydalı ve interaktif eserlerin ortaya konulmasını hedefliyor.

İnternet sektörünün tanıdık isimlerinden Arda Kutsal, Burak Büyükdemir, Cem Sertoğlu'nun da jüri olduğu yarışmada, çeşitli alanlarda verilen özel ödüller de sahibini buldu.

 1. Augmented Reality (Zenginleştirilmiş Gerçeklik): IstanbulLive - Engin Şenalp
 2. Mobil Eğlence: Barcode Player – Ahmet Keleş, Gökçe Karalezli ve Buket Karalezli
 3. Mobil Araçlar: EasyApp - Emre Ertan, Mert Sevinç, Sarp Erdağ ve Yavuz Dalkılıç
 4. Sosyal Medya: Play or Love – Gürel Yıldız
 5. Mobil Sağlık: Kanka – Talat Demir ve Ramazan Hocaoğlu
 6. Lokasyon Tabanlı Uygulamalar: Taxi Buddy – Şahin Erdemir ve Ahmet Özkan
 7. Finansal Servisler, Bilgi veya Haber Servisleri: Pronunciation – Ersin Gülbahar

Qualcomm Türkiye Genel Müdürü Barış Ruacan'ın mobil açıdan Türkiye'nin enerjik bir ülke olduğunu söylediği bu yarışma sanırım girişimcilerin de gelecek yıllar için önünü açtı.

Yorumlar (11)
 1. uygulama isimleri bari türkçe olsaydı.

  adım sayar fikir midir tartışılır ?

 2. Girişimci Girişimci

  Yarışma başvuruları bittikten sonra ilk 10' kalanlar veyahut sonrasındaki aşamalarda belirlenen isimlerden hiçbirinin açıklanmaması yarışmanın ne kadar da amatör olarak yapıldığının kanıtıdır.

  1. Ismail Akkulak Ismail Akkulak

   Bu konuda katılıyorum. Yine de bu tarz yarışmaların yapılıyor olması güzel. Yarışmada kazananları tebrik ederim. Adım sayar'ın sosyal platformlara içeriği göndermesi dışında özgün bir fikir/uygulama olması çok enteresan geldi. GPS tracker uygulamalara çok daha güzel örnekler varken... 1. olan fikir, uygulama ise AR sever olarak, piyasada görmekten memnuniyet duyarım. Fikir olarak seçildiyse, özgünlük konusunda yine sınıfta kalır. Nedeni http://www.vodafone-bufferbusters.de/index_en.html#index

  2. Erhan Akgunduz Erhan Akgunduz

   Arkadaslar boyle yarismalar biz girisimciler icin iyidir. Ayroca birinciler aciklanmis, yarisma Websitesinde bile var. Sen bu kadar kizdigina gore sanirim kazanamayan gruptasin.

 3. Guru Fasulye Guru Fasulye

  Yarisma da "gizlilik anlasmasi" yapilmiyordu. Bir cok katilimci basvurmamis olabilir bu yuzden.

 4. Markette henüz ilk sürümü bulunan Adımsayar uygulamamızı geliştirmeden önce yurtdışında bulunan önemli uygulamaları inceledik ve karşılaştırdık.

  Batarya kullanımı konusunda dünyadaki rakiplerine göre çok başarılıdır. Bunu herhangi bir pedometre uygulamasını gün boyunca kullanmaya çalışarak deneyebilirsiniz. (Diğerlerini muhtemelen birkaç saat deneyebilirsiniz :) ) Uygulama kendi kategorisinde ilk Türkçe uygulamadır. Android markette kendi kategorisinde en çok indirilenler listesinde 10. sırada. Uygulamamız tamamen ücretsiz, küçük bir banner vardı onuda yarışma sayesinde kaldırıyor olacağız.

  Bu arada adımsayar yeni bir iş fikridir, diet & fitness konusuna yeni bir yaklaşım yapıyoruz, bu özelliği geliştirdikçe paylaşıyor olacağız.

  Öneri ve şikayetleriniz burada paylaşmaktan çekinmeyin, hepsini dikkate almaya çalışacağım.

  1. Ismail Akkulak Ismail Akkulak

   Önce yaptığım yorumu, uygulamayı küçümsermiş gibi algılamayın ancak iş fikrinin gelir modeli konusunda herhangi bir model aklıma gelmedi. Reklam geliri bildiğim kadarıyla yatırımcılar tarafından gelir modeli olarak sayılmıyor. Dolayısıyla sadece sağlıklı hayat üzerine odaklanılması gereken ücretli uygulama olması gerekiyor. Pil optimizasyonu kullanabilirlik açısından güzel tabi ki. "Adım sayar" uygulama ismi yerine başka isim kullanmış olsanız ve şu an ki özellikler, uygulamanın ek özelliği olsa, uygulamanın hedefi sağlıklı yaşam için içerik, bilgi ve destekleyici özellikler(günlük kalori hesabı, diet önerileri ve sizin uygulamanın şu an ki özelliği gibi) daha mantıklı olur. Bu şekilde uygulamanızı satabilecek duruma gelebilirsiniz. Bu sadece bir öneri tabi. Sadece adım sayar denildiği zaman GPS tracker uygulamalardan onlarca sayabilirim(pil tüketimi konusunda bir şey diyemem) harita da rotanızı çizen kaç metre mesafe kat ettiğinizi gösteren çok uygulama var. Sizinki bunların harmanlanmış, modifiye edilmiş hali diyebiliriz. Son olarak başarılar diliyorum.

  2. Ismail Akkulak Ismail Akkulak

   Yeni fark ettim ve baya gelişmeye açık uygulama olduğu kanısına vardım. küçük ekran desteği olmadığı için telefona indirilmiyor. yorumlara bakılırsa GPS kullanılmamış ki pil tüketsin, ivmeölçer gibi sensör kullanılmış zaten ekran açık olduğu sürece Android telefonlarda bu sensör her daim açıktır ekranı yataya ya da dikeye almak için... adımsayma işleminin pek gerçeği yansıtacağını zannetmiyorum... Umarım geliştirirsiniz...

 5. Tansu Kendirli Tansu Kendirli

  Birde şu açıdan bakmak faydalı bu konuda çalışanlar bir araya geliyor ve tanışıyor. Ben bunun pek çok şeyden önemli olduğunu düşünüyorum. Yarışmalar sonuçta birer vesile.

  Mesel daha iyi ve daha başarılı işler çıkarmak için gereken ekosistemi var edebilmek.

 6. Araç Takip Araç Takip

  Adım sayar uygulamasını kurdum fakat savunulduğu gibi pil tüketimi az olmuyor. Program bir hayli pil tüketmekle birlikte anlamadığım şekilde kaldırdığım halde pilde eski performansı alamadım.

 7. Araç Takip Araç Takip

  Galaxy S2 telefonum var. Adımsayarı telefonuma kurdum fakat pil olarak savunulduğu gibi tasarruf sağlamıyor. Ayrıca programı kaldırdığım halde pil tüketimi eskisi gibi değildi. Telefonu formatlayarak tekrardan eski performansına döndüm. Muhtemelen uygulamayı doğru bir şekilde kaldıramıyoruz?