NasılTV: Nasıl Yapılır Sorusunun Videolu Cevabı
Girişim

NasılTV: Nasıl Yapılır Sorusunun Videolu Cevabı

Uzun zamandır merakla beklediğim NasılTV geçtiğimiz günlerde kapalı beta olarak yayın hayatına başladı. Nasıl.tv; kestane nasıl yapılır?, karizmatik nasıl olunur gibi genel olarak nasıl sorusuna video ile cevap veren bir platform.

Acaba Uzman TV'nin bir klonu mu geliyor diye biraz da endişelendiğim site yapı olarak da, sunuş tarzı olarak da oldukça farklı olduğunu daha siteye ilk girişte hissettirdi.

Howcast sitesine daha çok benzeyen siteyi kişisel olarak ben oldukça eğlenceli buldum. Hatta bazı videolar viral olacak kadar ilginç ve komik. Yani mutlaka birşeyin gerçekten nasıl yapıldığını merak ettiğiniz için değil eğlenceli sunumlar için bile izleyebilirsiniz.

Kurucuları Ercan Erciyes, Semih Hazar ve Engin Subaşlar Webrazzi olarak ricamızı kırmadılar ve kapalı betayı WEBRAZZI davetiye kodu ile 500 kişiye açma konusunda anlaştık. nasil.tv adresinde davetiye kodu olarak WEBRAZZI yazan ilk 500 kişi siteyi test edebilecek.

Dikkatimi çeken noktalardan biri de aslında sitenin sadece video odaklı olmaması. Her konu video ve diğer görsel ve yazılarla desteklenmiş. Yani sadece video izlemiyorsunuz, yazıları, notları da takip ediyorsunuz. HTML5 desteği konusunda da vurgu yapan kurucular birçok cihazda siteye aktif hale getirmek için yoğun olarak çalışıyorlarmış.

Video alanı ülkemizde oldukça ilgi gören ve iştah kabartan bir alan. Bu nedenle kurucuların iyi bir alana odaklandıklarını düşünüyorum. Bazı videoların oldukça emek harcanarak hazırlandığı belli. Özellikle video üretim ve hazırlama maliyetlerini iyi ayarlayabilirlerse oldukça başarılı olabilirler.

İş planlarının şimdilik reklam ağırlıklı olacağını, fakat kademe kademe yaratıcı yeni iş modellerinin hayata geçeceğini öğrendik. NasılTV hakkında gelişmeleri öğrendikçe sizlere aktaracağız.

Yorumlar (30)
 1. Metehan Türkdönmez Metehan Türkdönmez

  İyi bir Uzman Tv alternatifi olabilir. Ama çok yol kat etmesi gerekiyor.

  1. Uzman TV ile alakası yok, bu biraz daha mizahsen bir yapı. Bir kaç videoyu izledim, oldukça başarılı :)

 2. Cumhur Onat Cumhur Onat

  Şahane bir tasarım ve kusursuz bir uygulama olmuş. Tebrik ve takdir ediyorum.

 3. WEBRAZZI bende davetiye isterim. [email protected]

  1. davetiye henüz mail kutun gelmedi kaç gündür bekliyorum ayrıca tüm mail kutunu kontrol ettim yok Konu ile ilgilenecek bir yetkili yokmu.

   1. Engin Subaşlar Engin Subaşlar

    Murat bey davetiyeniz gönderildi. İyi seyirler.

 4. Berat Uslu Berat Uslu

  siteye verdiğiniz kodla girilmiyor.

  1. Ercan Erciyes Ercan Erciyes

   WEBRAZZI kodunu ana sayfamızdaki alana hatalı yazmış olabilirsiniz. Davetiyelerimiz şu an itibarıyla kullanılmaya devam ediyor.

 5. Delfina Delfina

  uuwww bu harika,kullanıcı dostu web arayüzü ile giriş mükemmel olmuş.Ayrıca işitme kayıplı bireyleri düşünüp de yapmışlar galiba, tüm adımların açıklaması ne kadar zekice.Herkesi haberdar ediyorum hemen.Teşekkürler Webrazzi.

 6. Ortalıkta bi dolu klon proje varken. Bu projenin UzmanTV klonu olabileceği endişesine neden kapıldınız?

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   nasil.tv adını görünce ilk akla gelen site o fakat hiç alakası yokmuş. Endişemin sebebi ise UzmanTV'nin çok yol katetmiş olması ve finansal olarak da küçük girişimcilerin yarışamayacağı bir seviyede olacağıydı.Kendi açımdan endişelenmedim bu arada, küçük girişimciler için söylemiştim o sözü :)

 7. Videolarda ki kişiler profesyonel oyuncu mu?

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum, özellikle bir iki videodaki karakterler oldukça komik karakterler.

   Kurucuları bu soruyu cevaplayacaklardır ilk fırsatta.

   1. Ercan Erciyes Ercan Erciyes

    Videolarımızın çoğunda oyunculuk deneyimi olan ya da en azından eğitimi almış kişiler oynadı. Bunun yanında hiç oyunculuk tecrübesi olmayan arkadaşlarımız da oldu elbette.

 8. Mustafa Elgün Mustafa Elgün

  Hocam size uzman tv de rastladım.Sayenizde şimdi de nasıl tv'ye üye olma şansımı yakaladım.Desteğiniz için teşekür ediyorum.

 9. Tasarım ve arayüz oldukça sade ve kullanışlı. Bazı videoları inceledim ve gayet başarılı buldum. İçerik sayısının artması ile birlikte UzmanTV alternatifi olabilir.

 10. Barış Barış

  bir kod da ben istiyorum :)

 11. Mehmet Sarper Mehmet Sarper

  Uzman TV klonu denince bir şey sandım ama ciddiyetten çok uzak daha mizah kokan videolar. Çok gereksiz anlatım var açıkcası. Biraz daha ciddiyet kokan bir iş yapılsaymış daha çok tutar gibime geliyor. Birde TTnet sağolsun 8 Mbite kadar olan bağlantıdan bana sadece 50 kb kalıyor üç beş saniye ilerliyor video sonra duruyor deli oldum. Kısa ve öze Dilber halanın dediği gibi heç beğenmedim...

  1. Serkan Ünsal Serkan Ünsal

   Merhabalar, ben yanlış anlattım sanırım yazıda. Uzman TV ile alakası yok sitenin.

 12. Bende incelemek istiyorum.

  Davetiye kaldı mı elinizde?

 13. Tasarımı gerçekten mükemmele yakın olmuş. Tebrikler..

 14. Raif Terzioğlu Raif Terzioğlu

  Tebrik ederim.

 15. Umut Akyol Umut Akyol

  Nihayet böyle bir şey yapıldı.. Türkçe içeriğin gelişmesi herkese yararlı. İçeriği daha da arttırmaları, geliştirmeleri ve bol ziyaretçi dileğiyle.

 16. Ferdi Yüzmeç Ferdi Yüzmeç

  Davetiye çalıştı fakat dünden itibaren e-mail aktivasyonu bekliyorum ama gelen giden birşey yok

  1. Ercan Erciyes Ercan Erciyes

   Merhaba,

   Aktivasyon mesajı Junk kutusuna düşmüş olabilir. Kontrol edebilir misiniz?

   Maillerin ulaşması konusunda incelemelerimizi yapıyoruz.

   1. Ferdi Yüzmeç Ferdi Yüzmeç

    Ercan bey, Junk boş onu da kontrol ettim fakat ne yazık ki [email protected] şeklinde devam ediyor mail adresim

 17. Ercan Erciyes Ercan Erciyes

  Merhaba,

  Webrazzi davetiyelerimiz bu sabah itibari ile tükendi. Göstermiş olduğunuz yoğun ilgiye ve geri bildirimlerinize çok teşekkür ederiz. Bunlar bizim için çok değerli.

  Kapalı beta yayınımız süresince iyileştirmelerimizi tamamlayıp uygulamamızı en kısa süre içinde tüm kullanıcıların beğenisine sunacağız.

  Bu süre içerisinde bize Twitter'dan @NasilTV ya da "info [at] nasil.tv" email adresinden ulaşabilirsiniz.

  1. ilk davetiye isteyenlerden biri benim ama bana gelmedi bu Konu ile bir ilgilenir seniz

 18. Arkadaşlara başarılar dilerim. Yorumlardan ve yazıdan anladığım kadarı ile yeni bir deneme yapıyorlar. Tutarsa biz de deneriz :)

 19. Omactivities Omactivities

  buraya yorum yapan herkes davetiye vs bir şekilde videoları seyretmiş. Ama ben seyredemedim.. çok da merak ettim açıkcası.. Eğlenceli videoları kim oynamış nasıl oynamış neden profesyonellere oynatmışlar?

  tam olarak yapılmak istenen nedir ve bu kadar süredir neden halen açılmadı merak ettim...

  kısacası meraklıyım yahu bi seyredemedim gitti :)))

  e eminim sizde beni merak etmişsinizdir bu kadar merak kelimesi sonrasında.. ben olsam ederdim.. :)