BuradaEngellendim.com: Engeller ile Lokasyon Bazlı Mücadele

BuradaEngellendim.com: Engeller ile Lokasyon Bazlı Mücadele

Engelli vatandaşlarımız için hayat çok kolay değil. İstemeden veya gerekli özeni göstermediğimiz için karşılarına çıkan engellerin sayısı da her geçen gün artıyor. Gündelik yaşamlarını herkes gibi rahatlıkla sürdürebilmeleri için var olan engelleri kaldırmak çok önemli ama bu da öncelikli olarak konuyla ilgili toplumsal bilinci arttırmaktan geçiyor.

İşte bu amaçla hayata geçen BuradaEngellendim.com, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği ile 8Bitiz iş birliği ile hazırlanmış bir sosyal sorumluluk projesi. Projenin engellilerin sosyal hayattaki yaşamları ile ilgili toplumsal bilincin oluşmasını hedeflemesinin yanı sıra, kamusal yapılar ve halka açık tüm mekanların engellilerin ulaşabilirliğine uygun duruma getirilmesini hedefleyen 5378 sayını kanunla ilgili gerekli düzenlemelerle ilgili eksiklere de dikkat çekmeyi hedefliyor.

BuradaEngellendim.com engelli vatandaşların karşısına çıkan engelleri fotoğrafları, açıklamaları ve lokasyonları ile birlikte gösterecek şekilde hazırlanmış ve içeriği kullanıcıların gönderdikleri fotoğraflardan oluşuyor.

Bir hafta gibi bir sürede 15 binin üzerinde kişiye ulaşan BuradaEngellendim.com'un dikkat çekmeyi hedeflediği 5378 sayılı kanun aslında 7 Temmuz 2005 yılında yürürlüğe girdi. Kanun, engellilerin yaşamlarını kolaylaştıracak tüm önlemlerin tamamlanması için 7 yıllık bir süre içerisinde tamamlanmasını öngörüyor.

Bu sürenin dolmasına ne kadar zaman kaldığını da sitenin ana sayfasından görmek mümkün. Ben bu yazıyı hazırlarken kalan süre 6 ay 10 gündü. Geçtiğimiz 6,5 yıl içerisinde bu konuda ne kadar aşama kaydedildiğini tam olarak bilmek mümkün değil ama sizlerin de siteden görebileceğiniz gibi hala çözülmeyi bekleyen sayısız problem bulunuyor.

8Bitiz'den Deniz Üstündağ'ın fikir, Orkun Şentürk'ün geliştirme, Onurcan Çoban ise tasarım konusunda destek verdiği ve yakın zamanda mobil özelliğe de kavuşacak olan sitede, bu sayede sokakta yürürken fark ettiğiniz engellerin fotoğrafını o anda çekip, anında sitede paylaşma imkanınız olacak. Böylece daha da etkili hale gelecek site aslında var olan haliyle de sosyal medyanın etkisini başarılı bir şekilde ortaya koyması açısından oldukça önemli.

Örneğin sitenin hayata geçmesi ve medyada yer bulmasından kısa bir süre sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere pek çok belediye sitede yer alan tüm görüntüleri dikkate alacaklarını ve sorunların giderilmesi için gerekenleri yapacaklarını açıklamış.

Bu sayede BuradaEngellendim.com sorunların işaret edilmesinin ötesinde bunların giderilmesini de sağlamayı hedefliyor. İlgili kurumlarla iletişim halinde olan site, görüntülendikten sonra düzeltilen engellerin fotoğraflarını da, yanlarında sorunun çözüldüğüne dair bir işaret ile yayınlamayı sürdürecek.

Umarız bu engeller önümüzdeki 6 ay içerisinde, geçtiğimiz 6,5 yıldan çok daha hızlı bir şekilde kaldırılır ve tüm engelli vatandaşlar hak ettikleri gibi rahat ve kaliteli bir sosyal yaşama kavuşabilirler…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.