BuradaEngellendim.com: Engeller ile Lokasyon Bazlı Mücadele
Girişim

BuradaEngellendim.com: Engeller ile Lokasyon Bazlı Mücadele

Engelli vatandaşlarımız için hayat çok kolay değil. İstemeden veya gerekli özeni göstermediğimiz için karşılarına çıkan engellerin sayısı da her geçen gün artıyor. Gündelik yaşamlarını herkes gibi rahatlıkla sürdürebilmeleri için var olan engelleri kaldırmak çok önemli ama bu da öncelikli olarak konuyla ilgili toplumsal bilinci arttırmaktan geçiyor.

İşte bu amaçla hayata geçen BuradaEngellendim.com, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği ile 8Bitiz iş birliği ile hazırlanmış bir sosyal sorumluluk projesi. Projenin engellilerin sosyal hayattaki yaşamları ile ilgili toplumsal bilincin oluşmasını hedeflemesinin yanı sıra, kamusal yapılar ve halka açık tüm mekanların engellilerin ulaşabilirliğine uygun duruma getirilmesini hedefleyen 5378 sayını kanunla ilgili gerekli düzenlemelerle ilgili eksiklere de dikkat çekmeyi hedefliyor.

BuradaEngellendim.com engelli vatandaşların karşısına çıkan engelleri fotoğrafları, açıklamaları ve lokasyonları ile birlikte gösterecek şekilde hazırlanmış ve içeriği kullanıcıların gönderdikleri fotoğraflardan oluşuyor.

Bir hafta gibi bir sürede 15 binin üzerinde kişiye ulaşan BuradaEngellendim.com'un dikkat çekmeyi hedeflediği 5378 sayılı kanun aslında 7 Temmuz 2005 yılında yürürlüğe girdi. Kanun, engellilerin yaşamlarını kolaylaştıracak tüm önlemlerin tamamlanması için 7 yıllık bir süre içerisinde tamamlanmasını öngörüyor.

Bu sürenin dolmasına ne kadar zaman kaldığını da sitenin ana sayfasından görmek mümkün. Ben bu yazıyı hazırlarken kalan süre 6 ay 10 gündü. Geçtiğimiz 6,5 yıl içerisinde bu konuda ne kadar aşama kaydedildiğini tam olarak bilmek mümkün değil ama sizlerin de siteden görebileceğiniz gibi hala çözülmeyi bekleyen sayısız problem bulunuyor.

8Bitiz'den Deniz Üstündağ'ın fikir, Orkun Şentürk'ün geliştirme, Onurcan Çoban ise tasarım konusunda destek verdiği ve yakın zamanda mobil özelliğe de kavuşacak olan sitede, bu sayede sokakta yürürken fark ettiğiniz engellerin fotoğrafını o anda çekip, anında sitede paylaşma imkanınız olacak. Böylece daha da etkili hale gelecek site aslında var olan haliyle de sosyal medyanın etkisini başarılı bir şekilde ortaya koyması açısından oldukça önemli.

Örneğin sitenin hayata geçmesi ve medyada yer bulmasından kısa bir süre sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere pek çok belediye sitede yer alan tüm görüntüleri dikkate alacaklarını ve sorunların giderilmesi için gerekenleri yapacaklarını açıklamış.

Bu sayede BuradaEngellendim.com sorunların işaret edilmesinin ötesinde bunların giderilmesini de sağlamayı hedefliyor. İlgili kurumlarla iletişim halinde olan site, görüntülendikten sonra düzeltilen engellerin fotoğraflarını da, yanlarında sorunun çözüldüğüne dair bir işaret ile yayınlamayı sürdürecek.

Umarız bu engeller önümüzdeki 6 ay içerisinde, geçtiğimiz 6,5 yıldan çok daha hızlı bir şekilde kaldırılır ve tüm engelli vatandaşlar hak ettikleri gibi rahat ve kaliteli bir sosyal yaşama kavuşabilirler…

Yorumlar (9)
 1. Bu proje alıntıdır lütfen emek çalmayalım

  "Fotoğraflarla Engelli Ve Engelsiz Kentler Projesi" bakarsanız 6 aydır yürütülüyor.

  http://www.engelsizdunyamiz.com/fotograflarla-engelli-ve-engelsiz-kentler/

  bu site engellilerin kurduğu bir site kendi hakklarını savunuyorlar ama yazılar dahi aynı..

  kınıyorum burdan.

  1. Deniz Üstündağ Deniz Üstündağ

   Biz sizin linkini verdiğiniz projeyi ilk defa görüyoruz. Sizin projenize baktığımızda hedefin aynı olduğu ama işleyişin çok farklı olduğunu gördük. Bizim bu projede çıkış noktamız 7 temmuz 2012'de süresi dolacak yasa idi. Sizde hiç o şekilde bir ibare göremedim. Siz engellilerin sorunlarını paylaşan bir web sitesinin içinde bir bölüm ayırmışsınız bizim ise odaklandığımız tek nokta engelleri kaldırmak ve yasaya dikkat çekmek. Sizin projenize altı aylık süreçte (ki sitede bir yıl diyor) lokasyonların paylaşılmadığı 10 tane (ikisinde engel olmayan) fotoğraf slayt şov olarak mevcut. Ben ne yeri ile ilgili ne de bizim engellerle paylaştığımız diğer bilgileri de göremedim. Biz bu projeyi TOFD (Türkiye Omurilikleri Felçlileri Derneği) ile beraber hayata geçirdik. Onların da sizin bu girişiminizden haberi yoktu. Biz bu projeyi Tuğba Çetinkaya ve annesin yaşadığı sıkıntılardan yola çıkarak yasanın gerekliliklerine, insan haklarına dikkat çekmek için ürettiğimiz bir fikirin üzerine kurduk. 1 haftada 15000 Tekil ziyaretçi ve 150 engel ile ilgili fotoğrafa sahip bir site olarak tek arzumuz olabildiğince engelin kalkması. Bu anlamda yapılacak her proje ortak bir amaca hizmet ettiği için size benzerlik gösteriyor gibi gelmiş olabilir. Ancak bizim projemizi sizin blogunuzdaki bir yazı ile bir görmenizde garip geldi. Ortak amaçlara hizmet eden projelerin arasında rekabet değil ancak destek olabilir. Sizin de farklı davranmayacağınıza inanıyoruz.

  2. Mrauthor Mrauthor

   Bence bu projeyi normal bir e-ticaret projesi gibi değerlendirmemek gerekli.Burada ki iki sitede engellilerin sesini duyurma amacıyla yapılmış siteler.Keşke bu tarz siteler vesilesiyle engellilerimizin sesi daha çok duyulsa da,siteler birbirlerinin bire bir kopyası olsa ...

   Sizin göstermiş olduğunuz site Wordpress ve engellilerle ilgili her konuyu ele alıyor.Fakat buradaengellendim sitesi engellilerimizin sokakta ilerlerken nerede zorluk yaşadıklarının resmini çekip gönderebilecekleri bir site.Yani ikisi de farklı göründü bana.Yazılar aynı mı o kadar incelemedim ama sitede önemli bir farklılık var.

   Aynı olsa bile para kazanmayı amaçlayan bir e-ticaret sitesi olmadığı için bunun hiç öneminin olmadığını düşünüyorum.

  3. Tugba Cetinkaya Tugba Cetinkaya

   Pinar hanim, burada engellendim hareketi zaten bir blog uzerinden zaten yurutuluyordu. Engellilerin hayatinda ki mimari sorunlari tespit etmek ve bir icat degil ki. 17 yildir bu iskenceyi annemle birlikte ceken biri olarak bu projenin alinti veya calinti oldugunu iddia etmenizi bunun uzerinden pay cikartmak olarak goruyorum. İyi bir is ciktiginda paylasan cok olur. Sizden ricam destek olmak istiyorsaniz resim yukleyin bir yer daha cozulsun.

  4. Bence bu tarz projelerin birebir kopya dahi olsa sayısının artması önemli. Çünkü önemli olan mesajın olabildiğince çok yere ulaşması.

 2. Delfina Delfina

  Bedensel engellilerin yaşadığı bu akıl almaz yollar en kısa zamanda çözülür umarım.Ben de bir resim yolladım işitme kaybıyla ilgili,belki yakında tüm engel gruplarına çevrilir bu site.Herkesin bir şey duyurmaya ihtiyacı var.

  Bu muhteşem site fikrini hayata geçirenleri tebrik ediyorum...

 3. Baris Seker Baris Seker

  Çok güzel. Gördüğüm kadarıyla sadece engellilerin değil insan gibi kaldırımda yürüme hakkı olan her vatandaşın kullanabileceği bir site.

 4. Domain Reyonu Domain Reyonu

  Sonuna kadar sosyal sorumluluk.

 5. Ne oldum değil ne olacağım demeli. Hepimiz potansiyel engelli adayıyız. Bu unutulmamalı. Ayrıca fotoğraflarda gösterilen yetkililerin ilgisizliği yüzünden sadece engelli vatandaş değil engellinin en az bir yakını da engelli olarak yaşıyor neredeyse.