eBrosur.com: Basılı Kuponlar, Kampanya ve Promosyon Bültenleri Tek Adreste Toplandı
Girişim

eBrosur.com: Basılı Kuponlar, Kampanya ve Promosyon Bültenleri Tek Adreste Toplandı

Basılı medyanın internet karşısında kan kaybettiği herkesçe malum. Markaların kampanya ve promosyon çalışmaları da online dünyaya çeşitli şekillerde evriliyor. Şimdiye kadar bir örneğini hatırlamadığım işi ise eBrosur.com yapıyor.

Markaların basılı medyalarını (broşür, katalog, bülten, dergi, insert, mecmua vb.) internete taşıyarak tüketicileri ve markalara aynı ortamda buluşturuyor.

Basılı afişlerin dağıtımını online dünyaya taşıyan Afiş Park'ı hatırlayanlar olacaktır. Afişlerin yerine kupon ve promosyonları koyduğumuzda kabaca eBrosur.com ortaya çıkıyor. Tabii içerik ve altyapıdaki farklılıklar ciddi bir projenin varlığını hissettiriyor.

eBorusur.com'un kurucu ortakları Şahin Tanrıver, Ali Can, Samet Ersan ve Mustafa Ayaş. Kurucuların ortalama iş tecrübesi 7,5 yıl. Takımın yöneticiliğini sürdüren Şahin Tanrıver'nin proje yönetimindeki deneyimi ise 11 yılı buluyor. Açıkçası bu çapta, sürekli iletişim ve etkili bir yönetim isteyen bir projenin başında deneyimli kişiler görmek gelecek için daha fazla umut veriyor.

Şimdilik 17 kategoride50 marka ile tüketicileri buluşturan girişim, alışveriş merkezlerini de ayrı bir başlık altında gösteriyor ve harita üzerinde konuma kolay erişim sunuyor. Öncelikle Türkiye'de ilk 100'de yer alan büyük perakendecilere ait yaklaşık 17.000 yerel şubedeki fırsatları yine yerel olarak o şubelere yakın tüketiciler ile buluşturmayı hedefliyor. Bunun için de illere göre markaları takip etmenize fırsat tanıyor.

Kendini "Türkiye'nin ilk online lokal promosyon ve kupon dağıtım sitesi" olarak tanımlayan eBrosur, ilk olmanın üstünlüğünü kullanarak Kaufda.de, Promoqui.it ve Bonial.fr gibi büyümek istiyor. Tüketicilerin yanısıra, internetin 'ölçümlenebilir olma' gücünü kullanarak markalar ve ajanslar için de önemli bir girişim olmayı hedefliyor.

ODTÜ Teknokent'te kurulu olan ve 1 Aralık 2011'de hizmete başlayan eBrosur.com'un TÜİK kaynaklı sunduğu istatistikler* de halen alışverişlerimizin yüzde 93'ünü doğrudan mağazalara giderek yaptığımızı ve dolayısıyla ulaşabileceği büyük potansiyeli gösteriyor.

Önümüzdeki aylarda iPhone ve iPad için mobil uygulamasını çıkarmaya hazırlanan girişim, sosyal ağlar ve işbirliği yapacağı diğer sitelerle de bir çok platformda karşımıza çıkmak niyetinde. Ortaya konulan iş etkili ve ihtiyaçlara cevap veriyor.  Girişimin 2012 yılı sonlarına doğru daha küçük ölçekli ama yerel olarak kendini ispatlamış perakendecilerle çalışmayı düşünmesi ise bu etkinin kartopu gibi büyüyebileceğine işaret ediyor.

Tüm stratejileri bir yana, eBroşür.com fiziksel taraftan online dünyaya taşıdığı özgün içerikler ile dahi dikkat çeken bir proje. Grup alışveriş siteleri için kurulan 'toplayıcı sitelere' gösterilen ilgi düşünüldüğünde, internet kullanıcılarının eBrosur.com'a da ciddi bir eğilim göstereceğini hatta 1 yıl içinde yatırım teklifi alacaklarını da düşünüyorum.

eBrosur tarafında neler olup bittiğini Facebook ve Twitter'dan takip edebilirsiniz.

*Yüksek Potansiyel: Tüketici satın alma tercihlerini en çok gazete reklamları ve broşürler etkiliyor. Tüketicilerin % 82’si internetten fiyat araştırması yapıyor ancak tüketiciler araştırmayı internet üzerinden yapsalar da halen sadece %7'si internetten alışverişi tercih ediyorlar, %93'ü halen doğrudan lokal mağazaya giderek satın almayı tercih ediyorlar.

Düşük Verim: Günümüzde kullanılan basılı medyaların birçoğu amacına ulaşamıyor. Mevcut medya dağıtım sistemleri, yüksek kayıp oranı ve dağıtılan broşürler hakkında hiç bir geri bildirim sunmadığı için oldukça verimsiz. Türkiye'de bu konu da çalışma bulunmuyor. Yurt dışında özellikle İtalya ve İngiltere'de yapılan çalışmalar kayıp oranlarının, 7:1 (her 7 broşürden 1 tanesi okunuyor) ile 100:4 (her 100 broşürden 4 tanesi okunuyor) arasında değiştiğine işaret ediyor. "
Yorumlar (21)
 1. Ahmet Engin Bayrak Ahmet Engin Bayrak

  Ev için alışveriş yapmadan önce tüm broşürlere göz atabilmek güzel olacaktır.

  Bu kadar yaygın bir alanda bu nitelikte hizmet için teşekkürler.

 2. Ayse Gul Ayse Gul

  Benim sık sık kullandığım, http://www.galaksirehberi.com benzeri bir site olmuş.

  Bu sitelerin çoğalması güzel. Basit ama işlevsel oluyorlar :)

 3. Bir çok kuruluş rakip firma ile aynı platformda yer almak istemiyor, özellikle fiyatların karşılaştırılabileceği broşür katalog ortamlarında. Katalogların yayınlanması için izin alabileceklerini ben sanmıyorum. Zaten teknoloji marketlerin katalogları yayınlanmamış.

 4. hmm bence çok başarılı bir site hatta ortak olmak isterim

 5. Ehl-I Blog Ehl-I Blog

  Kesinlikle yararlı bir çalışma olmuş.Başarılı olacağına inanıyorum

 6. Amerika'da bu tarz siteler cok meshur zaten. 2 yil once bu olaya baslamistik ve oldukca cok arastirma yaptik. Turkiye'de bu olayin yayginlasmasi icin firmalarin Amerika'daki gibi interneti daha guclu kullanmalari gerekir. Oteki turlu kimse kuponu renkli renkli yazdirip goturmez.

  printable coupons diye aratirsaniz ne demek istedigimi daha iyi anlarsiniz. Onu acik guzel bir proje ama zamana birakmalari beklemeri lazim.

 7. Mustafa Azak Mustafa Azak

  Güzel fikir. Başarılar.

 8. Saklı Lezzetler Saklı Lezzetler

  İncelediğim kadarıyla ( özellikle market ürünleri için ), aynı ürünlerin farklı mağazalardaki fiyatlarının karşılaştırıldığı bir mekanizma yok. Bence bu özellikte katılsa süper olur.

 9. Manisa'ya Merkez'e tıkladığımda olmayan marketlerde çıkıyor.. Carrefour yok mesela buralarda ama o da çıkıyor.. Başarılar dilerim..

  1. Ali Can Ali Can

   Merhabalar,

   Carrefour mağazası Manisa merkezde yok doğru söylüyorsunuz ancak Manisa'nın ilçelerinde mevcut olduğu için böyle bir sonuç görüntüleniyor. Aşağıdaki linkten bu mağazaları ve seçtiğiniz konuma uzaklığını görebilirsiniz.

   http://www.ebrosur.com/Manisa/carrefour

   iyi günler dilerim

   Ali CAN

 10. bu tür sitelerin amacı zaten ürünleri yan yana koyabilmek .yeni olmasına rağmen oldukça geniş bir yelpaze oluşturmuşlar bile .yakın bir zamanda dünyada olduğu gibi türkiye dede bu uygulamanın haklılığı ispatlanmış olacaktır.

 11. Ersin Arikan Ersin Arikan

  Çok başarılı kısa süre içersinde iphone ve kupon uygulamalarının devreye girmesiyle çok kullanışlı olacağını düşünüyorum.

 12. Bülent Aydin Bülent Aydin

  sonucta yeni bir fikir degil , Almanya'dan da hemen hemen benzer bir örnegi zaten yillardir mevcut :

  www.kaufda.de

  1. Cenk Yılmaz Cenk Yılmaz

   zaten yazıda da kaufda ve diğer sitelerden bahsedilmiş

 13. Mustafa Elgün Mustafa Elgün

  Tüketiciye ulaştırılmaya çalışılan, basılı yayın organlarına karşı özel bir hassasiyet güderken ,e-broşür sisteminin yaygın hale gelmesi beni çok mutlu etti.

  Dolayısıyla , önce doğanın korunmasına destek çıkıldı ,

  ardından daha bilinçli olduğunu düşündüğüm kesime ihtiyaçları doğrultusunda e-hizmet ulaştırılıyor.

  E-broşür hizmetini sunan tüm ustalarımıza saygılarımı sunuyorum.

  Aklınıza Sağlık...

 14. Mehmet Karabulut Mehmet Karabulut

  www.brosingo.com sitesi aynı hizmeti sunuyor...Iphone ve Ipad uygulamaları haftaya Itunes Store'da olacakmış.

 15. Benim sık sık kullandığım, http://www.volantinoweb.it benzeri bir site olmuş.

  Bu sitelerin çoğalması güzel. Basit ama işlevsel oluyorlar

 16. Gercekten cok basarili olmus, tebrik ederim. Gerci bu haberi okuyunca biraz morelim bozuldu, cünkü ayni projeyi bende yapmak istiyordum :)

  Almanya'da yasiyorum ve sözü edilen "kaufda.de"yi yillardir takip ediyorum ve türkiye'de de tutar düsüncesiyle yapacaktim. Hatta ufak bir arastirmada, kaufda'nin türkce anlami olan "oradan al" domainlerini kaufda sirketine ait oldugunu ögrendim. Yani oradanal com/net/de ayni sirkete ait ve umarim bunu kullanarak Türkiye'de faaliyete gecmezler. eBrosur.com daha güzel, kalsin öyle :)

  1. Yakup Adiyaman Yakup Adiyaman

   Güzel bir proje olmuş ama bence www.brosingo.com daha iyi ve daha güncel. Üstelik süper iPhone uygulamalası var.

   1. Evet am duydugum göre brosingo artik mikunu olmus. www.mikunu.com.tr `den ulasabilirsiniz.

    Cok basarili

    Selamlar

    Özen

 17. Alper Demirel Alper Demirel

  Çok güzel bir düşünce.

  Tebrikler.