indir.com: İmza'nın Yeni Girişimi Program İndirmenin Yeni Adresi Olmak İstiyor
Girişim

indir.com: İmza'nın Yeni Girişimi Program İndirmenin Yeni Adresi Olmak İstiyor

Jenerik isimli Türk internet girişimlerine pek rastlamıyoruz ancak son aylarda bu durumu değiştiren yeni bir internet şirketinin kurulduğuna şahit olduk. İmza İnternet Teknolojileri adıyla ekosisteme dahil olan girişim, Nakliyat.com ve Oyna.com'un ardından yeni bir projeyi daha hayata geçiriyor; indir.com.

Önümüzdeki ayın sonunda kapılarını açmayı planlayan indir.com'un ekran görüntülerini ve detaylarını sizler için öğrendik.

Şu anda 200 civarında program barındıran indir.com, Windows tabanlı ve çok kullanılan programları arşivine eklemeye devam ediyor. Bir kaç ay içinde bu rakamı 3.000'e çıkarmayı hedefleyen proje ekibi, bazı web tabanlı yazılım ve "script" leri de siteye eklemek niyetindeymiş. Daha sonra kullanıcıların sitede aradığı uygulamalara ağırlık verilecekmiş.

Basit bir arayüzle kullanıcılarına ulaşmayı hedefleyen indir.com'da yazılımlara dair güncelleme, inceleme ve kullanım istatistikleri gibi haberler dışında teknoloji haberlerinin girilmesi düşünülmüyor.

İmza'nın kurucularından Hasan Yaşar, sadece kullanıcıların kolayca program indirebilmelerine ve bunu destekleyecek içeriklere odaklandıklarını söylüyor. Yazılım sektörünü yeterince büyük ilgi görüyor ve 'indir' kelimesinin her ay geniş bakışla 68 milyon kez, tam olarak ise 246 biz kez arandığını hatırlatıyor.

Hasan Yaşar ve Kıvılcım İstanbulluoğlu'nun ortaklığıyla kurulan İmza'nın bu yeni projesini dikkate değer kılan iki nokta var. İlki elbetteki projenin jenerik bir alan adına sahip olması. İkincisi ise Hasan Yaşar'ın 5-6 yıl öncesinde Türkiye'nin en büyük dosya indirme sitelerinden birinin sahibi olması.

Türkiye'de özellikle içerik konusunda akla ilk gelen firmalardan biri olma niyetindeki İmza'nın, Türk internetinde yeni bir Nokta olabileceğini düşünüyorum ki sanırım bana katılanlar çıkacaktır. Nokta'dan çok farklı koşullarda kurulmuş olsa da İmza'nın kuruluşu oldukça sıcak bir zamana geliyor ve sağlam projelerden daha kısa sürede verim alması mümkün.

Hasan Yaşar'ın verdiği bilgilere göre İmza, bir kısmı yarı zamanlı olmak üzere toplam 6 kişilik bir ekipten oluşuyor. Ekibin tamamı farklı noktalardan çalışıyor. Farklı iller ve ülkelerden iş yapan çalışanların koordinasyonu Asana ve Google Talk üzerinden yürütülüyor.

Yorumlar (69)
 1. Hasan Yaşar ejderden beri tasarim gozunu gelistirememesine ragmen inatla kendi cizgisini siteye tasiyor bence. garip

 2. Domain Reyonu Domain Reyonu

  Nakliyat.com alan adı güzel olamsına rağmen tutmadı. Kıvılcım'ı projelere ortak olarak görmek güzel. Alan adından bahsedince durmaindir.com da proje için güzel isim olabilir.

  1. Misafir Misafir

   digiilan.com 2000TL :)

   Tuttur tutturabildiğine, bu çöp domaini kim napsın?

  2. durmaindir.com cok guzel sanki,

  3. Mustafa Mustafa

   arkadaşım sen domainden anlamıyorsun

 3. Kıvılcımlıoğlu gibi piyasanın en büyüğü en azından Türkiye domain piyasası için yanlış bir yol haritası olmuş bence. Sadece domain adı ile yüzbinlerce dolar sermayesi oluşabilecek siteleri amator yazılımlarla ilerletmeye çalışmı. Tasarımlar, kullanım 90 lı yılların sonuna ait.

  Böyle bir domain için masrafdan kaçınmadan en iyisini yapmak varken basite kaçılmış bence çok başarısız bir girişim, ama çgüzel ama yol haritası yanlış kişisel kanaatim hiç vakit kaybetmeden iyi bir tasarımcı ve kodlama ekıbı oluşturmaları...

 4. Negro Mcnigger Negro Mcnigger

  2012 yılında gerçekten muhteşem bir yenilik ve girişim. Acaba bir sonraki hamleleri nolucak? Forum açmak mı?

  1. +1 bir de image hosting sitesi açtın mı tamamdır.

   oyna.com a baktım da dönem ödevinden biraz hallice.

 5. Hasan Yaşar ve Kıvılcım İstanbulluoğlu... Türk internetinin iki fenomeni bir araya gelir kötü proje çıkar mı? Elbette hayır. Hasan 'ın yazılım ve seo tecrübesi, Kıvılcım 'ın jenerik isimleri bu 3 projeyi kısa sürede google adplanner 'da ilk 100 'e sokar bence...

  Başarılar arkadaşlar

 6. Uğur Ata Uğur Ata

  İMZA yeni bir hareketlilik getirdi piyasaya... Tebrik ediyorum.

 7. Domain süper. Tebrikler ve başarılar.

 8. Programlar ile ilgili öneriler olması çok iyi düşünülmüş başarılar

 9. Yılmaz Avci Yılmaz Avci

  Hasan açtığı bu 3 projede de ne yaptığını bilerek ilerliyor. Üretim süreçlerini çok iyi bildiğine ve tasarım, altyapı ve trafik olarak hedefleri olduğuna eminim. Ortalama bir proje üretecek sürede 3 iddialı proje çıkardı. Bu projelerde sürekli gelişecektir. Başarılar diliyorum.

 10. Yeni duyurulmuş bu projelerin zaman içinde başarılı olacaklarını ve hepimizin kullanacağını düşünüyorum. Eleştirmeden önce şans verilmesi taraftarıyım.

 11. indir,nakliyat,oyna gibi jenerik domaine sahip olunca başarının kolay olacağını düşünmüyorum.Tecrübe ve bilgi çok önemli nitekim Hasan Yaşar'da bu konuda Türkiye'nin en iyileri arasında. Projelerin 1 sene içinde en iyileri arasında olacağından şüphem yok.Başarılarınızın devamını diliyor,merakla takip ediyorum.

 12. Yorum yazan herkese teşekkürler. Gelen tüm eleştirileri değerlendireceğim. Sitelerimizi geliştirmeye ve güzelleştirmeye çalışıyoruz. Şu anda yolun oldukça başında olduğumuzun farkındayız. Sitelerin hepsini en basit ve işlevsel halleriyle açtık. Zamanla tüm sitelerimizin değişeceğini ve gelişeceğini göreceksiniz.

 13. Sırrı Sırrı

  Diğer projelerde olduğu gibi domain yine çok güzel ama tasarımların geliştirilmesi gerekiyor. Hasan Yaşar'ın geçmişten gelen bilgi birikimi ve tecrübelerine dayanarak emin adımlarla ilerleyecekleri kesin.

  Başarılar dilerim.

 14. Fıratabi Fıratabi

  Bu kadar iyi domaine neden bu kadar kötü tasarımla çıkmayı göze alıyorlar ?

 15. Daha yayına verilmemiş, tasarım aşamasındaki bir projenin haber değeri taşıdığını düşünmüyorum. O kadar çok proje var ki yapılan, uğraşılan... Türkiye'de inndir.com diye bir site var. Çok enteresan bir yenilik getirmedikleri sürece (ki öyle görünmüyor) bu projenin hiçbir anlamı yok bence.

 16. Işıl Yılmaz Işıl Yılmaz

  çok güzel domainler ama bu ekiple bir yere varması zor malesef

 17. İmza ve 3 projesi sadece domainden ibaret içi boş siteler. İyi bir seo ile hasbelkader Google'dan şaşkın ziyaretçiler gelecek ve Google Adwords reklamlarından para kazanacaklar. Buna da girişim diyecekler. Yazık.

 18. Hasan'a indir.com'da başarılar diliyorum. Diğer İmza işleri ile birlikte bu güzel generic domainleri iyi değerlendireceklerine eminim.

 19. sitenin düşüncesi domain adı vs herşey iyi hoş da site tasarımı biraz eskide kalmış görünüyor. Bir de şuanki arama sonuçlarında çıkan abuk sabuk arama kelimelerini pek anlayabilmiş değilim :) http://www.google.com.tr/#q=site:www.indir.com

 20. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  domain ve logo çok hoşumuza gitti. Zamanla tasarımın da oturacağına inanıyorum. Farklı şehirlerdeki insanlarla çalışabilmek gerçekten zor bir iş. Hasan beye başarılar dilerim

 21. Zeynep Hanzade Zeynep Hanzade

  Hangiuniversite.com yaşanan başarısızlık umarım bu işlerde olmaz. Tebrik ederim

  1. Hakan Özaltay Hakan Özaltay

   Yorumunuz dikkatimi çekti.

   Bu konudaki görüşlerinizi almam mümkün müdür?

 22. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Kurumsal Kimlik sıkıntısı çektiklerini hissettim.

 23. Tahir Baş Tahir Baş

  Üstün başarılarından dolayı Hasan Yaşar Kardeşimi tebrik ederim. Yenilikçi fikirleri takdire şayandır. Çalışmalarında başarılar dilerim...

 24. Oğuzhan Aslan Oğuzhan Aslan

  @Engin'e katılıyorum. Tasarım olarak hep vasat projeler geliyor karşımıza. Yazılımcı tarafından yönetilince herşey genelde böyle oluyor :) Back-End daha ön planda oluyor bu yüzden.

 25. Mustafa Mustafa

  Hayırlı olsun çok güzel gelişmeler.

  İzlenen yol ve tasarım olması gerektiği gibidir.

  1. Supernova Supernova

   Mustafa bey noktayı koymuş sessizce dagiliyoruz beyler...

 26. Yiğit Ekim Demir Yiğit Ekim Demir

  Ne hikmetse ekran görüntülerindeki program tanıtımlarının yazıları http://tamindir.com'dan eksiltilerek aynen kopyalanmış. Gerçekten çok orijinal bir girişim.

 27. Çok güzel haber! Alan adı da süpermiş.

  Tebrikler :)

 28. Berat Çarşı Berat Çarşı

  projelerde tasarımsal veya işlevsel bazı eksiklerin olduğunun herkes farkında zaten. Hasan Yaşar da gelişen piyasada hızlı olmanın daha önemli olduğunu düşünerek böyle bir yol çizmiş olabilir. her yönüyle daha profesyonel hazırlanıp hizmete sunulan projelerde tutmayabiliyor. sonuçta bu bir süreç ve süreci iyi analiz etmek gerekiyor.

 29. Onur Doğan Onur Doğan

  Bence tasarımlara bu aşamada fazla takılmamak lazım. Elde bu ve bunun gibi çok fazla domain olunca bir an önce bir yerlerden işe başlayıp, siteleri iyi şekilde indekslenmesi için işler hale getirmek gerekli. Zamanla tasarımların gelişeceğine ve bu sitelerin piyasayı domine edeceğine inanıyorum.

 30. Bravo, alan adları mükemmel. Daha önceden Hasan Bey'in diğer projelerini incelemiştim. Başarı kaçınılmaz!

 31. Murat Soysal Murat Soysal

  Bence bunları girişim diye karşımıza çıkarmayın. Sırf domaini güzel diye içine çer çöpü doldurunca proje olmuyor maalesef. Bu kafayla olmaz bu iş.

 32. Öncelikle başarılar diliyorum. Ancak genel olarak bu ve eski proje içeriklerine ve tasarımlara baktığımda, ciddi bir vizyon eksikliği görüyorum. Bence enerjilerini ve domainlerini fikirlerine ve vizyonuna güvendikleri insanlarla birlikte değerlendirmeliler. Nacizane tavsiyem...

  1. ayrıca herkes "the next thing"i ararken bu biraz "the previous thing" olmuş.

 33. İbrahim İbrahim

  Domainin güzelliğine kesinlikle laf yok ama sanıyorum imza'nın SEO bilen birileri ile çalışması şart :) Sadece güzel domainleri almak ve site açmak değil olay. Yoksa biz ne jenerik domainler gördük mundar olan..

 34. Ömer Ekinci Ömer Ekinci

  Çok güzel bir ekosistem olacağa benzer..

  Hayırlı uğurlu olsun.. İmza dan yeni imzalar bekliyoruz

 35. Tasarım kötü, sistem kötü, şaşırdım böyle bir çalışmaya.

  Bundan ziyade daha çok program inceleme ve indirme, mobil uygulama inceleme indirme türü çalışmalar olsa daha iyi olabilir diye düşünüyorum.

 36. Sanıyorum ki test olarak bu yayını yapacaklardır ilk etapta. domain çok iyi hatta olabilecek en iyi domainle bu işe giriyorlar.

  İmza ekibine başarılar diliyorum.

 37. öncelikle Hasan'a projelerinde başarılar diliyorum, başarılı olacağından hiçbir şüphem yok.

  Arkadaşların ellerinde bir projenin başarılı olması için gereken her türlü imkan bulunmaktadır, böyle projeyi üretenleri ve üretmeye çalışanları desteklemek gerekmektedir. boş muhalefet yapanlar neyazıkki ülkemizde her konuda bolca bulunmaktadır.

  bu kişileri dikkate almamak gerek bence...

 38. Can Navaro Can Navaro

  Sayfa yüklenirken gezginler.net tarzı deve veya yenilik olarak devrim niteliğinde sayfayı boydan boya yürüyen bir penguen koyarlarsa çok büyük başarılara İMZA atacaklarına inanıyorum.

 39. Mehmet Yılmaz Mehmet Yılmaz

  Kıvılcım İstanbulluoğlu piyasaya giriyor, hem de Türkiye'de uzun yıllardır internet dünyasında olan birisiyle birlikte. Gelen yorumlar çok yüzeysel. Bence türk interneti için dönüm noktalarından biri olmuş. Tüm imza ekibini tebrik ederim.

 40. Özgür Aydin Özgür Aydin

  Domainler muhteşem, fakat domainlere güvenerek basit tasarımlarla giriş yapıyorlar bütün projelerinde. Çok daha kaliteli işlerin çıkması gerekiyordu bence. Umarım iyi yerlere gelirler.

 41. Idris Baş Idris Baş

  jenerik isimlerle devam ederseler önleri açıktır.

 42. Bence iyi SEO yapmak çok önemli. Çünkü ilk kim çıkarsa arama motorunda ondan indiriyoruz programları.

 43. 90ların projesine 90ların tasarımı yakışır arkadaşlar öyle demeyin. 1 musibet 1000 nasihattan iyidir :) domain heba etmeyi görüp "ne yapmayacağımızı" öğretiyorlar. Bu konuda tebrik ederim.

 44. Sami Güzel Sami Güzel

  Herhangi bir işi ya da sahiplerini linç etmeye çalışmayı çok doğru bulmuyorum. Söylenmek istenilen şeyleri başka yönlere yansıtarak eleştirmek doğru değil. Direkt eleştiri yapmak daha mantıklı, hem işin sahiplerine incitici olmaz hem de işin gelişmesine katkıda bulunur.

  Hasan, portal siteler konusunda ciddi deneyimli. Tasarımın ve genel kurgunun yetersiz olduğu aşikar ama bu eksiklikleri bir şekilde tamamlatarak projeleri iyiye götürecektir diye umut ediyorum.

  Umarım şirketi de başarılı olur, Türkiye' de başarılı internet / bilişim şirketi ne kadar artarsa, pazarın gelişmesine o kadar katkısı olur.

 45. Afferim Kıvılcım... sonunda kolları sıvadın.

  Hats off...

 46. Mustafa Mustafa

  Ben yorumların bir kaçında çekememezlik görüyorum.. Domain al-sat işinden sıyrılıp daha kazançlı bir yol izlemeye karar vermişler. Bence domainlerin hepsi kendi alanında projelendirilebilecek en güzel alan adları.. Arkadaşlar henüz yolun başında ve ilerleyen zamanlarda tasarim eksikliğini de gidereceklerini düşünüyorum. Tüm içtenliğimle tebrik eder başarılarının devamını dilerim..

 47. Ne şimdi bu? Proje mi yatırım mı? Bence hiçbiri değil.

 48. Bi Dost Bi Dost

  Maillerimize cevap yazmaya tenezzül bile etmeyen Kıvılcım İstanbulluoğlu paraya sıkıştı heralde ki bi kaç domainini kullandırtmış çocuklar eğlensin olur da belki tutar tarzında projelendirmeye başlamış. hey gidi yalan dünya hey :)

  Benim nacizhane tavsiyem 800 tane jenerik domainli proje yapacağınıza 1 tanesine deli gibi kasın ona yoğunlaşın, onu bi yerlere getirin sonra öbürüne başlayın, zaten domain sizde, öbür türlü hepsi ortalamanın altında kalıyor cidden dışardan öyle gözüküyor haberiniz olsun.

 49. Gökhan Eğri Gökhan Eğri

  Sadece tasarıma göre site/proje analizi yapılması hastalığının artık sonra ermesini, Plan ve içeriğin önceliğinin kavranmasını diliyorum.

 50. Utku Çakır Utku Çakır

  Keşke Kıvılcım İstanbuloğlu bu alan adlarını daha önce değerlendirilmesini sağlasaydı. Kafasının içini hiç bir zaman bilemedik. Yıllarda jenerik alan adlarını aldı, aldı, aldı ve türk internet sektörü gerçekten çok zor büyümeye çalıştı. Hala bunun sıkıntılarını yaşıyoruz.

  Google'ın günümüzde daha fazla değerlenmesiyle jenerik alan adları da bir işe yaramamaya başladı.

 51. Mersin Web Tasarım Mersin Web Tasarım

  Domain güzel akılda kalıcı, inndir.com, tamindir.com bu kadar ilerlemişken, biraz geride kalınmış. Daha önce açılmalıydı bu site...

 52. Oğuz Şafak Oğuz Şafak

  Sadece tasarıma bakıp projeyi baltalamak çok yanlış. Tasarım dediğimiz şey bir gecede değiştirilebilir bir şey. Vizyonun ne olduğundan bihaber arkadaşlarımız vizyon eksikliğinden bahsediyor, bu projenin vizyonu olabildiğince hızlı hareket edip hızlı indexlenip üst sıralarda çıkabilmek. Google indexlerken "aaa bunun tasarımı 90 lardan ben bunu indexlemeyeyim o zaman" demiyor.

  1. Murat Soysal Murat Soysal

   Doğru ama google'dan sayfaya bir şekilde gelip, birkaç saniye durup çıkman da sözkonusu. Gelir modelin ne olursa olsa ortalama sayfa gösterimin 1-2 düzeyindeyse o proje başarısızdır. Dolayısıyla tasarımın önemi yok demek çok saçma.

 53. Hayatta yaptığım en aptalca şeylerden biri de, bir işe başladığımda o da olsun, bu da olsun, şu olmadan olmaz, iyi çıkalım, mükkemmel olsun, falan filan derken çok boğuştuğum zamanlar. Ne kadar gereksiz olduğunu çok geç öğrendim. Basit ve işlevsel çıkmak iyidir. Sonuçta bir google yapmayacaksanız bir şeyler yapın ve gelişmeyi zamana bırakın.

  1. Mehmet Yayla Mehmet Yayla

   Kıvılcım İstanbulluoğlu eğer elindeki domainleri kullanmaya başlarsa ve yanında Hasan Yalçın gibi biri olursa gerçekten imza farklı bir noktaya gelir.

 54. Mustafa Elgün Mustafa Elgün

  Yeni arayüzü güzel olmuş.Bir önceki arayüz için aynı düşünceleri taşıdığım söylenemez.Umuyorum ki yeni arayüzü ve beraberinde ki çalışmaları da çok başarılı olur.

 55. Misafir Misafir

  Domain hakkında söze gerek yok. Tasarım içinde kimse çok güzel diyemez. Daha sağlam ve Google dostu bir tasarım uygularlarsa eminim çok başarılı olabilirler.

  Sadece domaine yaslanıpta başarı beklememeleri gerekiyor. Kadro oluşturup içeriği özgün bir şekilde güncellemeleri gerekiyor. Copy Paste ile büyüyemezler. En azından editör başvurusu alıp desteklenmelerini sağlamalılar. Umarım başarılı olurlar.

 56. Tasarım kötü değil. İşlevsellik nasılsa devamlı artacaktır.

 57. Enes Kaya Enes Kaya

  Üç projeninde herkesin dediği gibi tasarımları yetersiz içerik açısında da durum pek iyi değil.Domainlere yazık olmuş.

 58. Yuksel Yuksel

  ben heristedigim programi indiremiyorum yardimlarinizi bekliyorum

 59. Sencer Sencer

  Herkes olaya tasarım gözüyle bakılmış , bizler bir webmaster olarak tasarımı beğenmemiz normal lakin bir internet kullanıcı olarak baktığımız zaman kolay erişim var sitede basit ve kullanışlı seo konusuna gelince "indir" keywords'unde site zaten şuanda 1.sayfa 2.sayfa arası gidip geliyor sanırsam. ama " flash player indir , x programı indir gibi aramalarda öncülük etmesi zamanla olacak birşeydir en kral seocuyum diyen bir kişi bile kısa zamanda böyle aramalarda ilk sırada çıkması imkansız. Google olaya şu şekilde bakmıyormu arkadaşlar ; kim açmış bu konuyu ilk , x sitesi başka sitede bu konu yok 1.sayfa 1.sıra genelde garanti haftalar geçer y sitesi gelir açar oda gelir zaman copy / paste olaylarıyla arama sonuçları çoğalır ve buarada gerçek hayattada olduğu herzaman ilkler kazanır. Diğer siteler zamanla oturur.

  indir.com güzel bir proje Hasan Hocam , Başarılarınızın Devamını Diliyorum.

 60. Hasan Yener Hasan Yener

  Hayırlı olsun