Facebook Kurucularından Moskovitz'in Projesi Asana Açıldı

Facebook Kurucularından Moskovitz'in Projesi Asana Açıldı

Facebook'un kurucularından biri olarak tanıdığımız Dustin Moskovitz'in bir süredir yeni bir proje üzerinde çalıştığı biliniyordu. İş yerinde verimliliği arttırmayı hedefleyen Asana adlı girişimi ilk olarak 2009'da aldığı 9 milyon dolarlık yatırım ile gündeme gelmişti. O zamandan beri büyük oranda sessiz bir şekilde yoluna devam eden Asana, beta sürümü ile kapılarını kullanıcılara açtı.

Özellikle 50 kişiden küçük ekiplere sahip kurumların proje yönetimini gereksiz detayları devre dışı bırakarak kolaylaştırmayı hedefleyen Asana, son derece basit bir ara birime sahip. Asana'da yeni bir proje oluşturmak ve projenin alt başlıklarını belirlemek sadece bir kaç saniye sürüyor.

Ama Asana'nın asıl amacı kurum içi iletişiminde e-posta trafiğini azaltarak, görevleri kolay takip edilebilir hale getirmek.

İlk izlenim olarak Asana bu amacına ulaşmak konusunda ciddi bir potansiyele sahip görünüyor. Pek çok proje yönetimi programının sunduğu özelliklerin çoğuna sahip olmasına rağmen, proje yapısındaki minimalist yaklaşımı çalışanların vakitlerini gereksiz güncellemelere değil, asıl işlerine yöneltmelerini mümkün kılıyor. Proje yönetimi kısmında, süreçleri ara başlıklar ve etiketlerle tanımlamak da oldukça faydalı olabilecek özellikler gibi görünüyor.

Moskovitz'in eski Facebook çalışanlarından Justin Rosenstein ile birlikte yola çıktığı projenin ekibi de dikkat çekici. 19 kişilik ekipte toplam 4 eski Facebook ve 6 eski Google çalışanı yanı sıra, Yelp ve Meebo'dan gelenler de yer alıyor.

Asana alanında fark yaratabilecek bir proje olarak göze çarpıyor. 9 milyon dolarlık yatırımın karşılığını verip veremeyeceğini görmek içinse henüz çok erken…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.