Televizyon Odaklı Sosyal Ağ Tivilog.com'un İlk Ekran Görüntüleri
Girişim

Televizyon Odaklı Sosyal Ağ Tivilog.com'un İlk Ekran Görüntüleri

 • İnternetten önceki en büyük bağımlılığımız olan televizyonun etkisi artık sosyal ağlar ve arama motorlarına yansıyor. Bu içerik ve sosyal etkiyi bir düzene sokmak isteyen girişimciler de çeşitli uygulamalara imza atıyor.

İnternetten önceki en büyük bağımlılığımız olan televizyonun etkisi artık sosyal ağlar ve arama motorlarına yansıyor. Bu içerik ve sosyal etkiyi bir düzene sokmak isteyen girişimciler de çeşitli uygulamalara imza atıyor.  Kısa süre içinde bu ekosisteme katılacak olan yerli girişimimiz Tivilog.com da güncel televizyon yayınlarını ve daha fazlasını sosyal ağ gücüyle harmanlıyor.

Ocak ayının ilk haftasında yayına girecek olan Tivilog, Kurumsal Haberler'in kurucuları olan Murat ve Aslı Buyurgan'ın yeni girişimi. Tivilog'a üye olduğunuzda izlediğiniz bir televizyon yayına giriş (check-in) yaparak, o yayını izleyenlerle ortak bir iletişim ortamına dahil oluyorsunuz. Arkadaşlarınızla söz konusu yayın yorum yapabiliyor, Facebook ve Twitter’daki takipçileriniz ile TV seyretme durumunuzu paylaşabiliyorsunuz.

Yaklaşık 8 aylık bir çalışma ile ortaya çıkan girişim, TV odaklı olmasına rağmen hayatımıza girmiş olan on binlerce dizi, film ve program arşivini de kullanıcılarının ilgisine sunuyor. Türk insanının TV izleme alışkanlığına dikkat çeken Murat Buyurgan bir kaç ay içinde iPhone, iPad, Android ve SmartTv uygulamalarıyla kullanıcılarının her an yanında olacaklarını söylüyor.

Murat Buyurgan'ın tüm vaktini ayırdığını öğrendiğimiz projenin potansiyel iş ortakları televizyon kanalları ve Tivibu gibi yayıncılar olabilir. Çeşitli reklam çalışmaları için de daha geniş bir müşteri yelpazesi bulunabilir.

Tamamen ücretsiz olarak hizmet verecek olan Tivilog, üyelerine sürpriz hediyeler dağıtmayı da hedefliyor. Bu hazırlık dizilerden çeşitli ürünlerin Tivilog'da paylaşılabileceğini ve/veya satılabileceğini aklıma getiriyor.

Televizyonların kesintisiz internet erişimi sağlamasıyla zirveye çıkacak olan 'Sosyal TV' deneyimi son yılların yükselen eğilimlerinden biri ve bir süre daha öyle olmaya devam edecek. Getglue.com ve Yap.tv karışımı bir servis olan Tivilog'un Türk kullanıcıları tarafından tutulması da şaşırtıcı olmaz. Tabii Türk internet kullanıcılarının Facebook ve Twitter'dan Tivilog'a vakit ayırabilmesi ve gerçek zamanlı etki için mobil uygulamaların bir an önce hazırlanması gerekiyor.

Diğer yandan ülkemizde TV reyting ölçümlerinde işlerin karıştığı (usulsüzlüklerin konuşulduğu) bir dönemde Tivilog'un şöhretini arttırabileceğini de düşünmeden edemiyorum. :)

Tivilog'un açılışında öncelikli olarak haberdar olmak için Tivilog.com'u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (11)
 1. fflick'i anımsattı

 2. Ali Kemal Ergelen Ali Kemal Ergelen

  Skandalların üzerine iyi geldi.

  Yanlız şöyle bir sorun var herkes belgesel seyircisi çıkmasın :)

  En çok seyredilen kadın programları nı kimse seyrediyor gözükmez.

  Tv seyircisinin mobil cihaz kullanım oranı çok düşük, kemik kitlenin bilgisayar kullanımı bile çok az. Yeni nesil istediğini Yeni medyada istedigizaman seyrediyor. Evrim gecirmezse uzun vadeli değil ama tv kanalları ile ortak çalışır ve ip tv Ye kendini entegre ederse birşeyler olabilir.

  Başarılar dilerim. Girişimciye hele aktivasyona geçmişine tam destek.

  Gecmeyenlerde ben düşün düy düm desin.

 3. Artık fragman yayınlayan sitelere de mahkeme yasağı uyarısında bulunuyorlar. Bu tarz şeyleri aşabilirlerse güzel olur.

  Aslında bir arkadaş vardı burak dı adı sanırım onun davardı böyle bir projesi ve oldukça güzeldi.

  http://www.iwatched.me/

 4. Niye yarısı Türkçe yarısı İngilizce

  1. Sibel Baykara Sibel Baykara

   Bülent bey,

   Tivilog farklı dillerde çalışacak bir site olarak hazırlanıyor. Türkçe olarak yayına başlayacak, hemen ardından İngilizce ve farklı dilleri yayına alınıyor olacak.

   Ekran görüntülerinde İngilizce olan bazı ifadeler site beta yayına geçtiğinde Türkçe olarak çalışıyor olacak. Yorumunuza teşekkür ederiz.

  2. Yalçın Türkoğlu Yalçın Türkoğlu

   Birebir http://gomiso.com'un birebir kopyası olduğu için.

   Screen: http://i.minus.com/itMVkbt3edgU2.png

 5. Alper Öztürk Alper Öztürk

  Smart TV yaygınlaşana kadar kullanıcı belli bir kullanıcı sayısına ulaşırsa, rekabetin yoğun olacağı zamanlarda büyük avantaj sağlar. Çünkü Smart TV ile birlikte bu tarz uygulamalar mantar gibi türeyecektir.

  Başarılar.

 6. iyi bir fikir olabilir özellikle smart tv entegrasyonu ama facebook varken yeni sosyal network kurmak anlamlı değil facebooka entegre olmalı bence...

  1. Sibel Baykara Sibel Baykara

   Melih bey,

   Facebook ve Twitter entegrasyonu da olacak. Yorumunuza teşekkür ederiz.

 7. Melih Buyuk Melih Buyuk

  http://trakt.tv/ vardi proje aynisi olmus bence basarili bir sistem tebrik ederim umarim basarili olurlar.

 8. Yalçın Türkoğlu Yalçın Türkoğlu

  Bu kadarı da ayıp değil de nedir?

  Google'dan 4 Milyon dolar yatırım alan http://www.gomiso.com un aynısını alıp kopyalamışlar. Tamam fikirden esinlenilir de; tasarımı, işlevselliği hatta tuşların yerlerini dahi source code'dan alıp yeni bir girişim diye insanların önüne sunarken kendine internet girişimcisi diyen insanın utanması lazım.

  Saygılar,

  Yalçın Türkoğlu