Facebook Sponsorlu Reklamları Ana Akışa Taşıyor
Reklam Servisleri

Facebook Sponsorlu Reklamları Ana Akışa Taşıyor

Twitter'ın ardından Facebook da sponsorlu içeriklere adım atmaya hazırlanıyor. Ocak 2012'den itibaren kullanılmaya başlanacak olan Facebook sponsorlu hikayeler, kullanıcıların ana akışları arasında görüntülenecek ve sponsorlu ileti olduğu belirtilecek.

İlk defa 2011'in başında altı farklı şekilde yayınlanan sponsorlu hikayeler, Facebook'ta yan menüde yer alıyordu. Yan menüde çok verimli olmadığı düşünülen sponsorlu hikayeler yeni yıldan itibaren ana akışta görüntülenmeye başlanacak.

Son dönemlerde Facebook tarafından yapılan bazı değişikliklerle sayfalara yeni üye kazanımının zorlaştırıldığı şeklinde geri dönüşler alıyorduk. Sanırım bu değişikliklerin sebebi bu şekilde gün yüzüne çıkmış oldu. Bir dönem özellikle hayran kazanımını destekleyen Facebook, şimdi ana akışı reklama açarak markaları sayfa etkileşimini artırmak amacıyla reklama doğru çekiyor.

Genel kanı olarak etkili olduğu söylenen Facebook reklamlarının, ana akışta görüntülenmesiyle çok daha etkili olacağına şüphe yok. Bir kullanıcıya günde sadece bir sponsorlu iletinin gösterileceği Facebook'ta kullanıcıların tepkisinin çekilmemesi de çok önemli. Twitter'ın çok başarılı şekilde yaptığı sponsorlu ileti modeli, Facebook'ta biraz daha fazla rahatsızlık yaratabilir.

Kurulduğu tarihte neredeyse tüm arkadaşlık siteleri reklama veya ücretli üyeliğe boğulmuşken Facebook, siteyi reklama boğmayarak geliştirdiği yeniliklerle çok hızlı bir şekilde büyüyerek, fenomen haline gelmişti. Bugün en büyük internet şirketlerinden biri haline gelen Facebook'un kullanıcıların göreceği reklam ağırlığını çok iyi ayarlaması gerekiyor. Geçtiğimiz yıla oranla insanların kullanım alışkanlığı daha doğrusu Facebook'taki etkileşimin biraz daha azaldığı sosyal ağ, yapısı itibariyle çok hızlı bir şekilde aktif üye kaybı da yaşayabilir.

Ajans dünyası için yeni bir pazarlama aracı olarak sevilerek kabul edeceğini düşündüğüm sponsorlu iletilerin ne kadar etkili olacağını görmek için 2012'nin ilk aylarını beklememiz gerekecek.

Kaynak: Inside Facebook

Yorumlar (4)
  1. Biz bunu ReklamFace ile yapıyoruz, toplamda 15 milyon kişinin beğendiği sayfalarda markaların reklamlarını paylaşıyoruz. Kullanıcılar ilgi çekici reklamlara güzel dönüşler yapabiliyor, ancak bunda paylaşım yapılan sayfanın güvenilirliği de etkili, şimdi sponsor bağlantıların orada çıkacak olması tıpkı adwords gibi bir etki yaratacak ve muhtemelen farklı bir çerçeve içerisinde belirtilecek. Bu durumda da muhtemelen o alanların tıklanma oranı düşecektir. Ayrıca her kullanıcıya 1 kez reklamın çıkması reklam verenler için dez avantaj olabilir.

  2. Facebook kazandığı parayı artırmak için her yolu denemeye başladı. Twetter ve Google tarzı reklam modellerini de deniyor anlaşılan. Nasıl bir etki yapacağını bilemiyorum ama iyi temele oturtmaları lazım başarılı olması için.

  3. Sponsorluklar ABD'de 2011'den beri mevcut. Çok sayıda kullanıcı Facebook'u mahkemeye verdi ve daha bugünlerde dava açıldı. 1. Facebook bunu kullanıcıya sormadan yapıyor, yani izin almıyor. 2. Facebook 'sponsor'dan para alıyor ama kullanıcıya ücret vermiyor bunun.

    Davaların başarılı olması durumda Facebook'un geliri ciddi durumdu etkilenecek. Çünkü tüm gelir aslında sponsorluktan gelmesi hedefleniyor.

    1. Abdurrahman Abdurrahman

      hangi site kazandığı reklam geliri kullanıcısına veriyor ki?