Facebook Sponsorlu Reklamları Ana Akışa Taşıyor

Facebook Sponsorlu Reklamları Ana Akışa Taşıyor

Twitter'ın ardından Facebook da sponsorlu içeriklere adım atmaya hazırlanıyor. Ocak 2012'den itibaren kullanılmaya başlanacak olan Facebook sponsorlu hikayeler, kullanıcıların ana akışları arasında görüntülenecek ve sponsorlu ileti olduğu belirtilecek.

İlk defa 2011'in başında altı farklı şekilde yayınlanan sponsorlu hikayeler, Facebook'ta yan menüde yer alıyordu. Yan menüde çok verimli olmadığı düşünülen sponsorlu hikayeler yeni yıldan itibaren ana akışta görüntülenmeye başlanacak.

Son dönemlerde Facebook tarafından yapılan bazı değişikliklerle sayfalara yeni üye kazanımının zorlaştırıldığı şeklinde geri dönüşler alıyorduk. Sanırım bu değişikliklerin sebebi bu şekilde gün yüzüne çıkmış oldu. Bir dönem özellikle hayran kazanımını destekleyen Facebook, şimdi ana akışı reklama açarak markaları sayfa etkileşimini artırmak amacıyla reklama doğru çekiyor.

Genel kanı olarak etkili olduğu söylenen Facebook reklamlarının, ana akışta görüntülenmesiyle çok daha etkili olacağına şüphe yok. Bir kullanıcıya günde sadece bir sponsorlu iletinin gösterileceği Facebook'ta kullanıcıların tepkisinin çekilmemesi de çok önemli. Twitter'ın çok başarılı şekilde yaptığı sponsorlu ileti modeli, Facebook'ta biraz daha fazla rahatsızlık yaratabilir.

Kurulduğu tarihte neredeyse tüm arkadaşlık siteleri reklama veya ücretli üyeliğe boğulmuşken Facebook, siteyi reklama boğmayarak geliştirdiği yeniliklerle çok hızlı bir şekilde büyüyerek, fenomen haline gelmişti. Bugün en büyük internet şirketlerinden biri haline gelen Facebook'un kullanıcıların göreceği reklam ağırlığını çok iyi ayarlaması gerekiyor. Geçtiğimiz yıla oranla insanların kullanım alışkanlığı daha doğrusu Facebook'taki etkileşimin biraz daha azaldığı sosyal ağ, yapısı itibariyle çok hızlı bir şekilde aktif üye kaybı da yaşayabilir.

Ajans dünyası için yeni bir pazarlama aracı olarak sevilerek kabul edeceğini düşündüğüm sponsorlu iletilerin ne kadar etkili olacağını görmek için 2012'nin ilk aylarını beklememiz gerekecek.

Kaynak: Inside Facebook

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.