İşkolig.com: Çalışanların Paylaşımlarıyla Şirketleri Şeffaflaştıran Kariyer Sitesi
Kariyer

İşkolig.com: Çalışanların Paylaşımlarıyla Şirketleri Şeffaflaştıran Kariyer Sitesi

Sıradan iş ilanı ve kariyer sitelerinin miadı dolmak üzere. Bloglar ve sosyal mecralar işveren ile çalışanın rollerini değiştiriyor. Bu değişimi göz önüne alan iskolig.com da şeffaf iş profeyonelleri için şirketlere içerden bir bakış sunuyor. Daha bilinçli kariyer tercihleri için şirketlerin çalışma şartlarını şeffaflaştırıyor.

İş konusunda seçim hakkının çoğu zaman şirketlerde olduğu malum. İşkolig'in hedefi de bu durumu çalışan lehine değiştirmek. Bu yılın Eylül ayında deneme sürümü ile yayına başlayan girişim, bunu yaparken de kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin gücünü kullanıyor.

İşkolig üyeleri, çalıştıkları şirketler hakkında maaş bilgisi, yorumlar ve ofis fotoğrafları paylaşıyor. Bu sayede diğer şirketlerin şartlarını daha açık bir şekilde görüp kariyerine daha somut verilerle yön verebiliyor.

İşkolig, 2011 yılı içerisinde hayata geçirilmiş bir proje, diğer sosyal ağların aksine daha özel bilgiler paylaşıldığı için kullanıcılarını tanımak konusunda çekingen. Öyle ki  İşkolig'in kurucuları da kendini tanıtmayı tercih etmiyor, en azından şimdilik.

Paylaş - Faydalan yaklaşımı ile çalışan girişimin hedef kitlesi büyük ölçekli firmaların çalışanları ve öğrenciler. Arkasında deneyimli İK çalışanlarının olduğunu düşündüğüm İşkolig, İşkolog adlı blogunda faydalı paylaşımlarda bulunuyor ve yakında mülakat sayfasında şirket mülakatlarına dair bilgiler yayınlamayı planlıyor.

İşkolig, ABD'de Glassdoor.comSalary.com, Pyscale.com ve Ortadoğu'da Bayt.com gibi önemli yatırımlar da alan örneklerin bir benzeri olarak Türkiye ve BDT Ülkeleri'nde önemli bir kariyer merkezi olmak istiyor.

Şimdilik girişimcilerinin sermayesi ile yayına devam eden girişim öncelikle üye tabanını oluşturmayı hedefliyor. İş modelini ise iş ilanı yayınlamak ve yönlendirmenin yanısıra büyük kurumsal şirketler için tanıtım mecrası olmak üzerine kuruyor.

İşkolig'in konu itibariyle hedef kitlesinin ilgisini çekecek potansiyele sahip olduğuna şüphe yok. Yetenekli çalışanların mumla arandığı bir dönemde şirketlerin İşkolig'de kendini iyi bir şekilde tanıtmak istemesi de mantıklı görünüyor. Türkiye'de henüz benzer bir girişim olmadığı için de önü açık. Kullanıcı kaynaklı bilgilerin doğruluğu korunduğu takdirde Cember.net gibi şeytanın bacağını kıran kariyer odaklı yeni bir girişim olabilir.

Yorumlar (16)
 1. İnsan en yakınlarına bile maaşını kolay kolay söylemezken, bu siteye söyleyeceğini varsayan nedir merak ettim. Örnek olarak Unilever maaşlarına baktım, müthiş sallanmış. Şirketler burda fake hesaplarla, kendilerini pohpohlar anca. Firmaların en az yarısında kafadan sallama maaş var.

  Bunu engellemenin hiçbir yolunun olduğunu da sanmıyorum. Girişim değer kazanır, kazanmaz onu bilmem de; güven olarak site bir güven veremez. Bilmem yanlış mı düşünüyorum.

 2. Candaş Gültekin Candaş Gültekin

  Harika proje, harika uygulama. Tebrik ediyorum.

 3. Firmalar için en kötü yanı aynı ünvana farklı maaşlar verdikleri durumlarda ortaya çıkacaktır. Bu büyük bir handikap.

 4. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  Yerli bir Glassdoor.com urunu olarak oldukca basarili buldum. Iyi yerlere geleceginden suphem yok. Acaba kim var arkasinda bilen var midir?

 5. Yusuf Tem Yusuf Tem

  Yasin bu tip siteler belli ölçeklere ulaştıklarında bilhassa büyük şirketlerde çok çok doğru oranlarda bilgi veriyorlar (kendi maaşımdan biliyorum). Bunun haricinde üst ve alt %5-10 luk dilimleri devamlı hesap dışı tutan sistemleri mevcut. Hem elde ettikleri gelir hemde kullanıcısına sağladıkları fayda açısından yurtdışında oldukça sevilen portaller. Ben kurucularına başarılar diliyorum. Harika bir uygulama ve mutlaka başarılı olacaktır.

 6. Kariyer sitelerine yeni bir tane daha eklendi. Ben bunun tam farkını anlayamadım diğerlerinden. Ayrıca, eğer ilan falan almıyorsa gelir modelinde de sıkıntılar var. Bunun yanında, @Yasin beyin dediği gibi de bilgilerin gerçek olup olmadığı konusu büyük bir sorun.

 7. Çok ilgi çekici bir site, kariyer yolunu belirlemek açısından çok yardımcı olacaktır, umarım başarılı olur, tebrikler.

 8. Mustafa Namoğlu Mustafa Namoğlu

  İçerik doğru bir şekilde büyürse, her iş ilanı arayan kişinin en az bir kere uğrayacağı bir site olabilir ki bu çok büyük bir kitle.

  Hayırlısı olsun diyelim.

 9. Şahsen ben denemek amacıyla yanlış bilgiler girdim ve sitede aynen yayınlandı. Şirket çalışanları da biliyordur zaten, kesinlikle güvenilir değil.

  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   bir foruma, sözlük sitesine de yanlış bilgi girebilirsiniz veya buraya yazdığınız yorumun içeriği de belki doğru değildir?? bu tip sitelerin kaynağının sizin bizim gibiler olduğunu biliyorsunuz. O zaman yanıltmaya çalışmak neden? Hepimiz girelim maaşlarımızı sonra sonuca bakalım. Aileme bile söylemiyorum diyenler bu siteye de belirtmezler sorun çıkmaz..

 10. Yeni girişimlere şüpheli yaklaşmak doğru olabilir ama bilgilerin doğruluğuna ve veritabaını sağlam oturtmak için reklam gelirlerine odaklanmak yerine önce dataya odaklandıklarına göre bence işi ciddiye alıyorlar, tebrikler! sonuçta yurtdışında da bu girişimlere önce şüphe ile yaklaşılmamış, ama şimdi özellikle büyük ve orta ölçekli şirketlerin tüm pozisyonlarına dair bilgiler olduğu için insanlar paylaşmakta çekinmiyor. Hatalı girilen maaşlar olduğunu sanmıyorum, ama varsa da data arttıkça sonuçta bir süre sonra bunlar elenecektir. @Yasin Bey'in yakının maaşını bilmezken tüm Unilever maaşlarını bilmesine de şaşırdım. Şirketler de bu siteyi tehdit değil fırsata çevirebilir! Sonuçta ulu orta bir sürü yerde dağınık olarak haklarında çıkabilecek kötü haberleri burada olumluya çevirebilirler. Kolay gelsin...

 11. /dev/mach /dev/mach

  Maaşları gösterirken boxplot ( örn. http://en.wikipedia.org/wiki/File:Boxplot_vs_PDF.svg ) kullanırlarsa sanırım verileri değerlendirmek daha kolay olabilir.

 12. Acikcasi nasil bir gelir modeli dusunuyorlar merak ediyorum. Bu isin ciddi hukuksal boyutlari var. Bildigim kadariyla glassdoor.com ciddi sorunlarla karsilasmisti. Onlarin en buyuk avantaji amerikadaki sirket sayisinin cok cok fazla olmasiydi, sirketler bir noktadan sonra birbirleriyle rakebet edebilmek icin glassdoor ile anlasma yoluna gittiler. Turkiyede bu sitenin ciddi bir gelir modeliyle uygulanabilirligi cok cok zayif. Farkli gelistirmelere gitmeliler. Ama Turkiyedeki kariyer sitesi coklugu dusunuldugunde, siradan bir web girisimi olmaktan ileriye gidemeyeceklerdir. Suanda bile buyuk bir firma kendilerine dava acabilir. Sirketler calisanlari ile kontrat yaparlarken maas bilgisinin sakli tutulmasi kontratta yer alan maddelerden biridir. Ve olasi dava surecinde kendileri icerik saglayaci konumunda olacaklari icin maas bilgisi girenlerin IP loglarini sunmak durumunda kalabilirler(eksisozluk orneginde oldugu gibi). Umarim altyapilari ve hukuksal planlamalari saglamdir. Ama sanmiyorum ki bir sene icerisinde boyle bir hukuksal altyapi kurmus olmalari mumkun olsun. Yine de bol sans.

 13. merhaba,

  haberi okuyunca azıcık burukluk yaşadım neden bizi de yazmadınız diye. Siteyi inceledim çok güzel olmuş fazla glassdoor ama güzel lakin ben daha iddialıyım içeriden bakış demek herkesin cici cici yazılar yazdığı bir platform olamaz. E-leş-ti-re-cek-si-niz ama kurallarıyla küfür veya hakaret etmeden ...Lakin öyle de ciciş ciciş yazılarla olmaz...

  Umarım bir gün bizden de bahsedersiniz Arda babaya hayranım o ayrı :)

  Esen kalın

  1. Merhaba,

   www.firmafaresi.com ve www.nasil1firma.com gibi siteler de var bunlara da göz atın :)...

   Siteyi beğenmedim üyelik olması kötü binsanları bişey uydurmaya teşvik etmeyeceksiniz gerek yok. isteyen paylaşır.

 14. Arkadaşlar klasik türk mantığıyla bakmayın. Yine bir kariyer sitesi diyenler var daha ne oldugunu ogrenmeden. Bilgilerimizi niye verelim diyenler var, bu model(glassdoor) sizin bilgilerinizi alıp bir şey yapmak için değil. İşvereni, şirketlerin iç yüzünü göstermek için oluşmuş bir model. Sizin maaşınızı alıp da arayıp borç istemeyecekler merak etmeyin.