İşkolig.com: Çalışanların Paylaşımlarıyla Şirketleri Şeffaflaştıran Kariyer Sitesi

İşkolig.com: Çalışanların Paylaşımlarıyla Şirketleri Şeffaflaştıran Kariyer Sitesi

Sıradan iş ilanı ve kariyer sitelerinin miadı dolmak üzere. Bloglar ve sosyal mecralar işveren ile çalışanın rollerini değiştiriyor. Bu değişimi göz önüne alan iskolig.com da şeffaf iş profeyonelleri için şirketlere içerden bir bakış sunuyor. Daha bilinçli kariyer tercihleri için şirketlerin çalışma şartlarını şeffaflaştırıyor.

İş konusunda seçim hakkının çoğu zaman şirketlerde olduğu malum. İşkolig'in hedefi de bu durumu çalışan lehine değiştirmek. Bu yılın Eylül ayında deneme sürümü ile yayına başlayan girişim, bunu yaparken de kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin gücünü kullanıyor.

İşkolig üyeleri, çalıştıkları şirketler hakkında maaş bilgisi, yorumlar ve ofis fotoğrafları paylaşıyor. Bu sayede diğer şirketlerin şartlarını daha açık bir şekilde görüp kariyerine daha somut verilerle yön verebiliyor.

İşkolig, 2011 yılı içerisinde hayata geçirilmiş bir proje, diğer sosyal ağların aksine daha özel bilgiler paylaşıldığı için kullanıcılarını tanımak konusunda çekingen. Öyle ki  İşkolig'in kurucuları da kendini tanıtmayı tercih etmiyor, en azından şimdilik.

Paylaş - Faydalan yaklaşımı ile çalışan girişimin hedef kitlesi büyük ölçekli firmaların çalışanları ve öğrenciler. Arkasında deneyimli İK çalışanlarının olduğunu düşündüğüm İşkolig, İşkolog adlı blogunda faydalı paylaşımlarda bulunuyor ve yakında mülakat sayfasında şirket mülakatlarına dair bilgiler yayınlamayı planlıyor.

İşkolig, ABD'de Glassdoor.comSalary.com, Pyscale.com ve Ortadoğu'da Bayt.com gibi önemli yatırımlar da alan örneklerin bir benzeri olarak Türkiye ve BDT Ülkeleri'nde önemli bir kariyer merkezi olmak istiyor.

Şimdilik girişimcilerinin sermayesi ile yayına devam eden girişim öncelikle üye tabanını oluşturmayı hedefliyor. İş modelini ise iş ilanı yayınlamak ve yönlendirmenin yanısıra büyük kurumsal şirketler için tanıtım mecrası olmak üzerine kuruyor.

İşkolig'in konu itibariyle hedef kitlesinin ilgisini çekecek potansiyele sahip olduğuna şüphe yok. Yetenekli çalışanların mumla arandığı bir dönemde şirketlerin İşkolig'de kendini iyi bir şekilde tanıtmak istemesi de mantıklı görünüyor. Türkiye'de henüz benzer bir girişim olmadığı için de önü açık. Kullanıcı kaynaklı bilgilerin doğruluğu korunduğu takdirde Cember.net gibi şeytanın bacağını kıran kariyer odaklı yeni bir girişim olabilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.