Facebook Yeni Kampüsüne Taşındı
Sosyal Ağlar

Facebook Yeni Kampüsüne Taşındı

Facebook, eskiden Sun Microsystems'in kullandığı Menlo Park'taki yeni kampüsüne taşınma işlemlerini haftabaşı itibari ile resmen bitirdiğini duyurdu. Birçok üst düzey firmanın tercih ettiği kampüsleşme tarzı ile şirketin tüm departmanları hep beraber çalışma ve yaşama ortamı buluyor. Elbette bu ortamın rahatlığı da, çalışanların motivasyonunu ve kurumsal bağlılıklarını da arttırıyor.

Facebook ofisi, Facebook'un internet dünyasına getirdiği yenilikleri çalışma ortamına da yansıtmış durumda. Çalışanların masalarına tebeşirler konuyor ve çalışanlar duvarlardaki kara tahtalara tebeşirler ile bir şeyler yazabiliyor.

Kampüste konferans salonları, toplantı odaları var ancak onun dışında tüm çalışma alanları şeffaf. Kapalı kapılar ardında hiçbir özel oda bulunmuyor. Yüksek tavanlı koridorlarda bulunan havalandırma kanalları ile birlikte, sıvasız duvarlar da (bu arada, Markafoni Türkiye ofisinde de benzer bir görüntü mevcut) ortama farklı bir görüntü katmayı başarıyor.

Facebook'un Gayrimenkul Yatırımlardan sorumlu ismi John Tenanes, Facebook'ta yazdığı bir yazıda birçok departmanın çalıştığı birçok binayı bir araya getirmekten gurur duyduklarını ifade etmiş. Mark Zuckerberg'ün Harvard'daki odasından çıkan ve şu anda 57 dönümlük arazi içerisinde bulunan Facebook kampüsü, 9.000 çalışana ev sahipliği yapabilecek büyüklükte. Tüm dünya genelinde 3000'den fazla çalışanı bulunan Facebook'un, halka arz hazırlığı içerisinde bulunması ve gelecek yıllarda büyüme aksiyonuna cevap verebilecek bir kampüse sahip olması da önemli bir artı.

Sadece bir ofis değil, aynı zamanda çalışanlar için bir yaşam alanı olan kampüste, mutfaklar, koltuklar, kafetaryalar bulunuyor. Üstelik Facebook çalışanları çalışırken, masalarında olmak zorunda da değil. Dizüstü bilgisayarları ile etrafta çalışan mühendisleri fotoğraflarda sıkça görüyoruz.

Facebook'un kampüsü ile birlikte büyümeye hazır. Aynı şekilde, dünya genelinde de varlığını güçlendirmeye çalıştığı bir gerçek. Hatta geçen hafta yayınladığımız sektöre dair 2012 tahminleri yazımızda, Arda Kutsal Facebook Türkiye ofisi ile ilgili heyecan verici bir tahminde bulunmuştu. Bu arada Webrazzi de Suadiye Bağdat Caddesi'ndeki yeni ofisine taşındı ve biz de yeni ofisimizin fotoğraflarını sizlerle yakında paylaşacağız!

Yorumlar (5)
 1. Domain Reyonu Domain Reyonu

  Google ofisinin yanında sönük kalmış. Ve eklemek istediğim diğer bir husus ise her konuyu nasılda sina afraya bağlıyorsunuz hayran kalıyorum.

 2. Büyük olması dışında eski ofisinden yapı ve görünüş olarak pek farklı değil. Ama yine de büyüme hızlarını düşünüp atılım yapmaları doğru seçim.

 3. Ahmet Bal Ahmet Bal

  Yazar lütfedip bir Markafoni'nin ofisine gitsin derim. Eski bir tekstil fabrikasından bozma, çevresinde bir tane ağaç olmayan ve Allah'ın unuttuğu bir yerdeki bir ofisi nasıl bir kampüs ile kıyaslarsınız.

  İstanbul'da kampüs tarzı tek ofis/calisma yeri bildiğim kadarıyla Netaş'ta var. Ayrıca Gebze'deki IBtech ve Turkcell Teknoloji ofisleri de nispeten olumlu örnekler.

  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   şu ilk resimdeki karşılıklı oturma düzeni kurulmuş beyaz masalarla kıyaslarsak markafoninin ortamı bence daha iyi

   1. Seozkan Seozkan

    yemekhane değilmi orası:) karşılıklı olmasından dopal ne var