Apple – HTC Patent Davası Sonucundan Herkes Memnun

Apple – HTC Patent Davası Sonucundan Herkes Memnun

Bazı büyük savaşların kaderini ufak çatışmalar belirler. Ama bazen de sadece belirlermiş gibi görünürler... Geçtiğimiz yılın Mart ayında Apple, HTC'ye çok önemli bir patent davası açtı. Davada HTC'nin kullandığı Android işletim sistemi sürümünün Apple'a ait 10 farklı patenti ihlal ettiği öne sürülüyordu. Bu önemli dava Apple'ın lehine sonuçlandı, üstelik kararın özetini okuduğunuzda bunun Apple için büyük bir zafer olduğunu da düşünebilirsiniz: "19 Nisan 2012'den sonra HTC telefonlarını var olan halleri ile ABD'de satamayacak".

HTC ve Android için önemli bir darbe gibi görünüyor ama kararın açıklanmasının ardından HTC cephesinden gelen yorumlar bunun çok da önemli bir durum olmadığı yönünde. Aslında haksız da değiller çünkü her şeyden önce Apple'ın ortaya sürdüğü 10 patentin ihlalinden sadece ikisinin ihlal edildiği kararı çıktı. HTC'nin itirazı üzerine ortada sadece 1 patent ihlali kaldı.

Apple'ın önemli bir zafer olarak gördüğü, HTC'nin ise çok önemsemediği bu sonuç aslında Android tarafında bugün için gerçekten de büyük bir problem değil. Ama eğer Apple bu konuyu daha genişletmeyi tercih edecek olursa tüm Android ekosistemi için çok daha ciddi bir baş ağrısına yol açabilir…

Söz konusu patent temel olarak işletim sistemi üzerinden erişilen web siteleri, e-posta mesajları ve diğer dokümanlar üzerinde yer alan telefon numaralarına tıklandığı zaman hızlı bir şekilde arama yapılmasını sağlamak ile ilgili. Apple'ın elinde bulundurduğu patent kendisinden başka bir üreticinin telefonlarında bu özelliği kullanmasını engelliyor.

Tahmin edebileceğiniz şu anda satışta olan Android işletim sistemine sahip hemen hemen tüm HTC telefonlarda bulunan bu özellik, mahkemenin kararına göre artık HTC'ye yasak. Karar sonucunda 19 Nisan 2012'den sonra bu özelliğe sahip HTC telefonların ABD'ye sokulması mümkün olmayacak.

HTC konuyla ilgili açıklamasında bu karardan çok da etkilenmiş görünmedi ve bunun kullanıcı arabirimi tecrübesi ile ilgili ufak bir detay olduğunu, kısa süre içerisinde tüm telefonlarından bu özelliği memnuniyetle kaldırabileceğini söyledi.

Fakat bu özelliği kaldırmak için hazırlanacak basit bir Android yaması Apple'ın beklentilerini karşılamayabilir. Apple bu özelliğin işletim sistemi içerisinde gizlenmiş halde bulunmasına da büyük ihtimalle itiraz edecektir. Yine de bu durum HTC için çok büyük bir sorun gibi görünmüyor. Bu özelliğin telefonlardan tamamen kaldırılması da çok büyük bir sorun olmayacaktır. Zaten HTC bunun için farklı çözümleri olduğunu da açıkladı.

Modern akıllı telefonlar için son derece doğal bir özellik olan bu konu ile ilgili tüm hakların sadece Apple'a ait olması tartışmaya açık. Fakat Google, Android cihazlarda patentleri ihlal etmeden benzer bir özelliği sunmak için bir çözümü üretmekte zorlanmayacaktır. Dolayısıyla HTC'nin ABD'deki satışları için de bir tehlike görünmüyor.

Apple adına asıl önemli konu kazandığı bu patent davasını ne kadar ileriye taşımayı tercih edeceği. Bu dava artık emsal teşkil edeceği için en azından ABD sınırları içerisinde tüm Android'li cihaz üreticileri için aynı sınırlamayı getirebilir. Ardından bu patenti ABD dışında da Android'in karşısına çıkartabilir.

Ayrıca bu sonuç Apple'ın bundan sonraki davalarda elini güçlendirecek bir durum oluşturuyor. Apple'ın bundan sonra patent konularında daha da agresif tavırlar sergilemesini beklemek yanlış olmaz…

Görsel Kaynak: AndroidVerizon

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.