Zynga Hem İyi Hem Kötü Bir Açılış İle Borsaya Girdi [İnfografik]

Zynga Hem İyi Hem Kötü Bir Açılış İle Borsaya Girdi [İnfografik]

Zynga nihayet borsaya açık bir şirket oldu. ZNGA sembolü ile NASDAQ'da işlem görmeye başlayan sosyal oyun devi ilk günü beklenen hisse değerinin biraz altında kapattı. Durum ne kötü, ne de iyi.

Marc Pincus'un açılış zili çalmasıyla sosyal oyun severler sanal bir çiftlik sahibi olmaktan çıkıp gerçek bir hissedar olma şansını yakaladı. Açılışta 11 dolardan işlem görmeye başlayan Zynga hisseleri, çok geçmeden ilk belirtilen hisse değerinin (10 dolar) altına düştü ve ilk günü 9,5 dolardan kapattı.

Zynga, Dealogic verilerine göre, bu yıl internet alanında ABD'de borsaya açılan 22 şirket arasında ilk günü açılış fiyatının altında kapatan 5 şirketten biri oldu. Bu elbette çok iç açıcı değil ama diğer yandan kasasına 1 milyar dolar koyarak, Google'ın 2004'teki halka arzından bu yana en büyük halka arz adımını atmış oldu.

ZNGA - NASDAQ

Hatırlatmak gerekirse, 35 milyon hissesini halka arz eden Groupon 700 milyon dolar gelir elde etmişti. İlk günlerde önemli bir düşüş yaşayan GRPN, bu günlerde hisselerini 23 dolar seviyesine çekmiş görünüyor.

Zynga'nın halka arzı Google'ın yüzde 3,1 hissesine 205 milyon dolar, Yuri Milner'e 219 milyon dolar, Fred Wilson'a 271 milyon dolar ve Marc Pincus'a 1 milyar dolardan fazla değer biçmiş oldu.

Zynga'dan Son İstatistikler

Halka arz adımının ardından son durumunu özetleyen Zynga, merkez ofisinde 9 kişiye 1 köpek düştüğünü ve oyunlarının dünyanın 175 ülkesinde oynandığını paylaşıyor. Komşulararası 4 milyar bağlantı kurulan Zynga oyunları, 24 trilyon satırlık bir veriye dayanıyor. Ekim 2009'dan bu yana Zynga.org'da  kar amacı gütmeyen bağışları ise 10 milyon doları buluyor.

Kullanıcı ilgisini paylaşmak konusunda artık ciddi bir rekabet halinde olan Facebook, Google ve Twitter bakalım sosyal oyunların popüleritesini ne kadar etkileyecek ve şu an 6,64 milyar dolarlık bir şirket olan Zynga'nın değeri ne kadar yükselecek.

Zynga İnfografik

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.