Android Facebook Kullanımında iPhone'u Geride Bırakıyor
Uygulamalar

Android Facebook Kullanımında iPhone'u Geride Bırakıyor

Facebook'un mobil dünyadaki platform bağımsız  popüleritesi herkesçe malum. Facebook'un oldukça iyi mobil arayüzleri olsa da, Facebook'a mobil erişim iOS ve Android etrafında dönüyor ve son durum Android'in Facebook tarafında baskın çıkmaya başladığını gösteriyor.

Facebook'un Android ve iPhone uygulamalarına dair son veriler, günlük aktif kullanıcı sayısında Android'in öne geçtiğini gösteriyor. Facebook'a Androidli akıllı telefonundan erişen aktif kullanıcı sayısı 58,3 milyon iken, iPhone da bu rakam 57,4 milyonda kalıyor. Facebook'un Android uygulamasındaki aktif kullanıcı sayısı son 7 günde 1,4 milyon artarken, iPhone tarafında aynı süre içinde 600 bin kişilik bir artış var.

Aylık aktif kullanıcı sayısında halen önde olan iPhone'un Android ile arasındaki fark ise 13,1 milyon. Lakin son 1 haftalık büyüme yine Android lehine bir görünüm sergiliyor. iPhone tarafındaki 700 bin kişilik büyümeye karşılık olarak, Android tarafında son 1 aylık aktif kullanıcı artışı 1,9 milyon.

Bilindiği gibi, Facebook "Zaman Tüneli" özelliğini ilk olarak Android uygulamasında aktifleştirmiş, ardından iPhone uygulamasını güncellemişti. Facebook'un Google'a prim vereceğini düşünmek zor ama iPhone'un arka planda bırakılmış olması da düşündürücü.

Hemen her akıllı telefon kullanıcısının Facebook uygulamasını kullandığını düşünürsek, Android'in pazar payını büyütmesi kendini bir kez daha doğruluyor ve geliştiriciler için ilk uygulama yazılacak platformu iOS'tan Android'e çevirecek gibi görünüyor. ABD pazarındaki Android ve Facebook popüleritesi de bu değişim için yeterli delilleri sunuyor.

Yorumlar (8)
 1. Can Ürek Can Ürek

  Sebebi çok basit. :) Android telefonlarda Facebook App'i dışında pek bişi yok.

 2. Çağlar Çekici Çağlar Çekici

  Bunda biraz da iPhone'a özel niş sosyal ağların payı var diyebiliriz bence instagram, path ve birkaç büyük sosyal ağ sadece ios üzerinden hizmet veriyor...

  1. Fatih Kumrulu Fatih Kumrulu

   Path'in android uygulaması var instagram için de android uygulaması yolda( https://webrazzi.com/2011/12/08/instagram-androide-geliyor/ )

 3. Mert Ak Mert Ak

  Önceki yorumlar tamamen fanatikçe ve avuntu yorumlar. Android telefonlarda facebook dışında birşey yokmuş, buna herkes güler :)) Androidde herşey var hatta artık ios'tan daha fazlası var dönemi başlıyor. ios androidin yanında çok basit ve özelliksiz, kullnışsız, kısıtlanmış kalıyor. ios tarafında son çırpınışlar ..

  1. Egemen Özbeyli Egemen Özbeyli

   Bende bu yorumundan sizin bir Android kullanıcısı olduğunuzu anlıyabiliyorum.Tarafsız bir yorum yapılacak olursa,Android işletim sisteminde ios'ta bulunmayan sosyal ağların bu oranı düşürmesi mantıksız.2 işletim sistemindede Facebook uygulaması olduğunu hepimiz biliyoruz.Android işletim sistemi kullanan telefonların iphone'a göre daha düşük maliyette olması bunun en büyük sebebidir.Tarafsız yorum bu şekilde olmalı bence.

  2. 600.000 App iOS , 330.000 App Android , Sonbahar Ayında Mobil Platformlar İçin Çıkarılmış Virüslerin Neredeyse Tamamı Android'i Hedef Alıyor.

   iOS Son Çırpınışlarındaymış (!) Bunada Herkes Güler Mert Bey.

   1. Mert Ak Mert Ak

    600.000 - 300.000

    Bir kullanıcının kurduğu ve kullandığı uygulama sayısı ortalama 60 ile 30 arasında değişir tahminen. Bu uygulama sayısını karşılaştırma olayı android 50bin ios 100bin iken de vardı, heralde android 1 milyon ios 2milyon olsa da devam edecek çünkü başka elle tutulur koz yok ioscular için :)

   2. Flippant Flippant

    Uygulama sayısına bakarak ve kullanıcıların kurduğu uygulama sayısını söyleyerek, androidi'in iyi olduğunu söylemek hiçbir analitik veriye dayandırılamaz. Eğer birşeyi baz almak istiyorsanız şöyle basit bir yoldan ilerleyin. iOS'da toplam indirilen uygulama sayısı 1.5 milyar iken, android'de bu rakam çoğunun free olmasına rağmen 200 milyonlarda kalıyor. Ayrıca bir kullanıcının ortalama kaç uygulama indirdiği verisi ortalıkta yok iken, sezgisel olarak 30 ile 60 demeniz de manidar bir yaklaşım olmuş.

    Ayrıca herkesin unuttuğu birşey olarak android free bir platform, iOS sadece iPhone ve iPad için var ve apple sadece bu 2 alet ile piyasadaki tüm android işlemciler ile baş edebiliyor. Unutmayın ki bu rakamlar, dünyadaki tüm android kullanan telefon ve tabletlerin rakamları.

    Son olarak da iPhone için uygulamaların daha çok indirilmesinin nedeni, AppStore'un, Android Market'den kat ve kat başarılı olması ve içindeki oyun ve uygulamaların çok başarılı olmasından kaynaklanıyor. Android'in en zayıf yönü, Market'e koyduğu uygulamaları kontrol etmeden eklemesi. Bu da sonuç olarak çöp uygumaların android'de daha fazla olmasına neden oluyor.

    Saygılar.