Android Facebook Kullanımında iPhone'u Geride Bırakıyor

Android Facebook Kullanımında iPhone'u Geride Bırakıyor

Facebook'un mobil dünyadaki platform bağımsız  popüleritesi herkesçe malum. Facebook'un oldukça iyi mobil arayüzleri olsa da, Facebook'a mobil erişim iOS ve Android etrafında dönüyor ve son durum Android'in Facebook tarafında baskın çıkmaya başladığını gösteriyor.

Facebook'un Android ve iPhone uygulamalarına dair son veriler, günlük aktif kullanıcı sayısında Android'in öne geçtiğini gösteriyor. Facebook'a Androidli akıllı telefonundan erişen aktif kullanıcı sayısı 58,3 milyon iken, iPhone da bu rakam 57,4 milyonda kalıyor. Facebook'un Android uygulamasındaki aktif kullanıcı sayısı son 7 günde 1,4 milyon artarken, iPhone tarafında aynı süre içinde 600 bin kişilik bir artış var.

Aylık aktif kullanıcı sayısında halen önde olan iPhone'un Android ile arasındaki fark ise 13,1 milyon. Lakin son 1 haftalık büyüme yine Android lehine bir görünüm sergiliyor. iPhone tarafındaki 700 bin kişilik büyümeye karşılık olarak, Android tarafında son 1 aylık aktif kullanıcı artışı 1,9 milyon.

Bilindiği gibi, Facebook "Zaman Tüneli" özelliğini ilk olarak Android uygulamasında aktifleştirmiş, ardından iPhone uygulamasını güncellemişti. Facebook'un Google'a prim vereceğini düşünmek zor ama iPhone'un arka planda bırakılmış olması da düşündürücü.

Hemen her akıllı telefon kullanıcısının Facebook uygulamasını kullandığını düşünürsek, Android'in pazar payını büyütmesi kendini bir kez daha doğruluyor ve geliştiriciler için ilk uygulama yazılacak platformu iOS'tan Android'e çevirecek gibi görünüyor. ABD pazarındaki Android ve Facebook popüleritesi de bu değişim için yeterli delilleri sunuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.