2011 - 2012 Değerlendirme Yazı Dizisi - Barış Aksoy

2011 - 2012 Değerlendirme Yazı Dizisi - Barış Aksoy

2011 ve 2012 yılını değerlendirmesini istediğimiz isimlerden biri de Intel Capital'den Barış Aksoy.

Serkan Ünsal: 2011 yılında kaç yatırım yaptınız ? (Türkiye'dekiler) Barış Aksoy: Türkiye’de Intel Capital olarak Turkiye’nin içerik ve ticaret alanlarında iki lidere yatırım yaptık: Nokta ve Grupanya.

S.Ü: 2012 yılında kaç yatırım planlıyorsunuz ? Barış Aksoy: Herhangi bir sayı vermek zor. Türkiye önemli ekonomilerden biri olarak radarımızda. Aktif olarak baktığımız birkaç alan var.

S.Ü: Yatırım yaptığınız alanlar nelerdir ? (Internet, mobil, E-Ticaret, sosyal oyun...) Barış Aksoy: Intel Capital olarak teknolojinin birçok alanına bakıyoruz: internet, medya, sağlık, cleantech, hw, mobil, sw... Benim odaklandığım alanlar internet, medya ve mobil.

S.Ü: 2012 yılında hangi alanların yıldızı parlayacak ? Barış Aksoy: Büyük olanakların olduğu ve tecrübeli girişimcilerin baktıklarını düşündüğüm alanlar:

  • Internet dikeyleri (sağlık, eğitim...)
  • Mobil medya
  • Eticaret dikeyleri
  • Birkac büyük çapta altyapı ürünleri (cloud, medya , commerce...)

Her ne kadar mobil commerce, payments, lokasyon-bazlı uygulamalar... ilgimi çekse de 2012’nin o alanlar için hala erken olduğunu düşünüyorum.

S.Ü: Yatırım yaparken ilk önceliğiniz nedir ? Barış Aksoy: Takım ve pazar benim için en onemli iki alan. Bu ikisi doğru oldugu zamanlarda geri kalan riski almak çok daha kolay.

S.Ü: Girişimcilere en çok sorduğunuz soru nedir? Barış Aksoy: Takım, pazar ve ürünü anlamak için sorduğum birçok soru var. Yatırım için baktığım şirket hangi ülkede yada hangi stage’de olursa olsun takımı tanımak, hikayelerini öğrenmek, fikrin nasıl çıktığını anlamak beni çok heyecanlandırdığı  için bu alanlarda çok daha fazla sorularım oluyor başlarda.

Intel Capital yıllar önce yakınen tanıdığım firmalardan ve o zamanlar Intel'de ve Intel Capital'de çalışan Türkler Türkiye'ye yatırım yapmayı çok istediklerini fakat pazar hakkında çok veri olmadığı için yatırım yapamadıklarını sürekli dile getiriyorlardı. Bu sene yaptıkları yatırımlarla bir nebze de olsa isteklerine kavuştular. Yaptıkları yüzlerce yatırımla sadece finansal olarak değil, pazaryeri oluşturma, her sene yaptıkları Intel Capital buluşmaları ile ve ülke ülke sizin girişiminizi anlatmaları ile diğer tüm yatırımcılardan ayrılıyorlar.

Kişisel olarak dileğim 2012 yılında da en az 2 Türk firmasına yatırım yapmaları. Nokta ve Grupanya yatırımlarından anladığım kadarıyla çok erken dönem girişimlere yatırım yapmıyorlar. Yani fatura kesmiş olmanız hatta gelir-gider dengesini kurmuş olmanız önemli. Barış Aksoy sağlık alanını oldukça vurgulamış. Bu da büyümekte olan sağlık projeleri olanlar için güzel bir ipucu.

Not: Daha önceden de söylediğimiz gibi 2011-2012 değerlendirmesi yapmamızı istediğiniz kişi ve kurumları bize bildirmeniz yeterli.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.