Zynga'dan Türkiye'ye Özel İçerikler ve Yeni Topluluk Yöneticisi
Oyun

Zynga'dan Türkiye'ye Özel İçerikler ve Yeni Topluluk Yöneticisi

Türk halkı olarak Sosyal Medya'yı seviyoruz. Facebook'taki en kalabalık 5. ülkenin Türkiye olması bunun bir ispatı. Benzer şekilde sosyal ağlardaki oyunları da çok seviyoruz.

Türk kullanıcıların pek çok popüler oyunda en kalabalık gruplardan birini oluşturuyorlar. Durum böyle olunca hem sosyal ağlar, hem de sosyal oyun firmaları Türkiye'ye giderek daha fazla önem veriyor.

Son Webrazzi Summit'te Facebook'un kalabalık bir ekiple temsil edilmesi, Zynga'nın ilk defa Türkiye'ye gelmesi bunun örneklerinden sadece bazıları. Ama Zynga, Türkiye'ye olan ilgisini giderek arttırıyor ve bu Türk kullanıcılar için özel yatırımlar da yapıyor.

Zynga oyunlarının Türkçe lokalizasyonları zaten uzun zamandan beri vardı ama çok yakın zamanda Zynga, Türkiye'ye özel çalışmalar yapması için ilk defa bir Türk topluluk yöneticisini ekibine kattı. Bu sayede Zynga artık Türk kullanıcılarına daha yakın…

Zynga'nın Türk Topluluk Yöneticisi Özgür Bayraktar oyun sektörüne yabancı değil. Peak Games'in ilk günlerinden beri ekipte yer alan Bayraktar, 2,5 ay kadar önce Zynga'da Türk topluluğunun yönetimi için İstanbul'dan Dublin'e transfer oldu. O zamandan beri de giderek artan bir çalışma temposunda Zynga ile Türk kullanıcılar arasında bir köprü görevi görüyor.

Daha önce Türkiye'de oyun kartlarının da satışına başlayan Zynga'nın Türkiye'ye özel yatırımları sayesinde artık Zynga çok daha iyi Türkçe konuşuyor ve bir Türk gibi davranıyor. Popüler oyunların Türkçe Facebook sayfaları açılıyor (CityVille, Zynga Poker, Empires & Allies, Adventure World) ve buralarda Türk kullanıcılara özel paylaşımlarda bulunuyor. Bu sayede Zynga artık Kurban Bayramı'nda yolculuk edenlere "hızlı gitmeyin" diyor, Van depremi gibi felaketlerde hızlı reaksiyon göstererek oyuncuları Kızılay'a bağış yapmaya davet edebiliyor, hatta "bu akşam derbiyi kim kazanır" diye soruyor

Artık Türk kullanıcılara özel blog'u da bulunan Zynga, forumlarında da sadece Türkçe konuşulan bölümlere sahip. İngilizce konuşulan ülkeler dışında bu tip özel çalışmaların yapıldığı 6 ülkeden biri Türkiye.

Empires & Allies'daki çok yakın zamanda tanıtılan Mehmetçik karakteri de Zynga'nın Türk kullanıcılara özel içerikler üretmek için attığı önemli adımlardan biri.

YouTube kanalı, Twitter hesabı da Zynga'nın Türk kullanıcılar ile iletişim kurmak için kullandığı diğer kanallar ve bu kanallar zaman içerisinde daha da çeşitlenecek.

Türk kullanıcısının sosyal ağlar ve oyunlara ilgisi devam ettiği sürece Zynga ve diğerlerinin Türkiye'ye özel çalışmalarının da artacağına şüphe yok.

Yorumlar (9)
 1. Cemil Akpınar Cemil Akpınar

  biz türkiye cityville oynayanları olarak türkiye konsepti istiyoruz. neden bu kadar oynayan türk insanı varken bizim elçiligimiz camimiz lokantalrımız yook bekliyoruz şu anda ara verdim oyuna bayragımızı verdiginiz için teşekkür ederim..

 2. Mustafa Mustafa

  bugün kredi kartıyla 4 kez 2600.000 chip 25 altın aldım hesabıma geçmedi lütfen yardımcı olurmusunuz

 3. Şükran Şükran

  Zynga ya 5 gündür sürekli imeil atıyoruz ama cevap alamıyoruz neden ?

  Biz TÜRK MİLLETİ olarak Cityville Veya başka bir oyunu İngilizce veya başka dilde oynamak istemiyoruz. Biz TÜRKÜZ ve TÜRKÇE oynamak istiyoruz.

  We don't want to play cityville or another game in English language. We are Turkish people and we want to play cityville in Turkish language.

  1. Zynga'nın hemen hemen tüm oyunlarında Türkçe dil desteği bulunuyor. Facebook hesabınızı Türkçe'ye getirirseniz oyunları Türkçe oynayabilirsiniz.

   1. Şükran Şükran

    evet vardı TÜRKÇE ama 18 mayıs ta kaldırıldı. Bizlerde neden kaldırıldığını merak ediyoruz.

 4. benimde bir sorum olucak size 8.250.000 civarında takipcisi olan bir oyununuz var empires allies neden kaldırdınız bu oyunu oynadığımız bir tek bu oyun vardı zyngada ama neden kaldırıldı bir yorum yada cevap yazar mısınız lütfen

 5. eğerki burda gerçekten bir zynga yöneticisi var ise yazdıklarıma önem versin zynga olarak üzerinize düşeni lütfen yapın oyunumuzu tekrar geri verin biz oyuncularına

 6. Ümit Ümit

  arkadası adam bi eşy sormus buna cevap vericek bi insan yokmu bu allies empires neden kalktı bi evap verin

 7. Abdulkadir Kök Abdulkadir Kök

  empires allies niye kapatıldı Türkiyede en çok oynanan oyunlardan biri Gaziantepin nizip ilçesinde nerdeyse her çocuk o oyunu oynuyodu hem orda Türkler için hazırlanmış askerler silahlar vardı bordo bereli bile empires alliesi kapatmakla büyük hata etti