Facebook'tan Web Siteleri İçin Abone Ol Eklentisi Geliyor
Sosyal Ağlar

Facebook'tan Web Siteleri İçin Abone Ol Eklentisi Geliyor

Bu yıl Eylül ayında Facebook, kullanıcıların sistem üzerinde arkadaşı olmayan kişilerin herkese açık gönderilerini takip edebilmek için abonelik sistemini duyurmuştu. Sadece abonelere izin veren kişilerin profillerinde görülen Abone Ol Düğmesi yavaş yavaş Facebook'un dışına taşmaya hazırlanıyor.

Le Web 2011 konferansının ilk gününde konuşmacılar arasında yer alan Facebook'tan Joanna Shields, Abone Ol Düğmesini bir eklenti olarak tüm web sitelerine sunmayı planladıklarını açıkladı. Bu yeni özellik sayesinde artık yayıncılar, web sitelerinde Facebook abonelik düğmesini yayınlayabilecekler ve kullanıcılarını kendilerini Facebook'ta takip edebilme seçeneği sunacaklar.

Markaların büyük kısmı Facebook üzerinde "Beğen" butonuna tıklayan kullanıcılara ulaşabildikleri sayfalara sahipler. Bu yenilik ile bir marka ya da şirket olmayan ama yine de kendi kitlelerine ulaşabilmek isteyenler için de böylece bir alternatif sunulmuş oluyor. Fakat bu alternatifin hemen akıllara Twitter'ı getirdiği de bir gerçek…

Zaten Facebook'un web siteleri için planladığı abonelik eklentisi temel olarak Twitter'ın takip et düğmesine çok benziyor. En büyük farkı ise platformun Twitter değil Facebook olması. Yani bu yeni özellik ile Facebook'un Twitter'a biraz daha benzemeye başladığını söyleyebiliriz. Aynı durum güncelleme sınırını 63.206 karaktere çıkartması ile Google+'a benzemeye başladığı gibi…

Facebook bu yeni özellikle ilgili henüz başka bir açıklama yapmadı. Ama tahmin ediyoruz ki yeni Abone Ol Düğmesi'nin kullanılmaya başlaması çok fazla zaman almayacak…

Yorumlar (3)
  1. Bu özellik galiba sayfa sahiplerine çok fazla bir yarar sağlamayacak ama sayfası olmayan ama güzel paylaşımlarda bulunan kişilerin işine yarayabilir.

  2. G.kilic G.kilic

    Eee oturmamış projeyi aceleye getirip yayınlarsan, Facebookta oturmuş alt yapısı ile fikrini çalar. Sözüm Google Plus'a tabiki . +1 'in espirisi kalmıyacak böylece.

  3. Bu kadar çok eklenti fazlalıktan başka bir şey değil diye düşünüyorum. Sayfalar, gruplar, uygulamalar, abone ol, beğen vs vs. İnsanların ilgisi azalıyor ve kafası karışıyor.