Facebook'un Zaman Tüneli Önce Uzaklarda Açılacak
Yenilikler

Facebook'un Zaman Tüneli Önce Uzaklarda Açılacak

Facebook'un ilk kez olarak bundan yaklaşık 2,5 ay önce duyurduğu ve kullanıcıların büyük bir merakla bekledikleri Zaman Tüneli nihayet açılıyor. Şimdiye kadar 1 milyonun üzerinde beta başvurusu alan Facebook, Zaman Tüneli'ni ilk olarak Yeni Zelandalı kullanıcıların beğenisine sunacak.

Zaman Tüneli; tüm yaşantınıza dair önemli detayları görsel yapısı ile arkadaşlarınıza sunacak olan bir yenilik. Her ne kadar ilk başlarda gizlilik ile ilgili bazı tereddütlere de neden olmuş olmasına rağmen Facebook Zaman Tüneli'ne büyük önem veriyor ve kullanıcılar arasında da kısa sürede çok popüler hale geleceğine inanıyor.

Bu tip önemli yeniliklerin başlangıçta kısıtlı çevrelere sunularak test edilmesi alışıldık bir uygulama ama Yeni Zelanda'nın seçilmesinin de bir tesadüf değil…

Facebook'un Gigaom'a yaptığı açıklamaya göre Yeni Zelanda'nın seçilmesinin en önemli nedeni bu ülkenin ABD dışında İngilizce konuşulan bir ülke olması. Böylece test süreci hem nispeten gözlerden uzak (en azından ABD ve Avrupa'nın dışında) bir bölgede gerçekleşmiş olacak, hem de Zaman Tüneli ile ilgili yorumlar İngilizce olarak geleceği için Facebook tarafından değerlendirilmesi hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilecek.

Bu konuyla beraber çok yakın zamanda Facebook'un Gowalla'yı satın alması da ayrı bir önem kazanıyor. En popüler sosyal ağ sitesinin yeni gözdesi olan ve yavaş yavaş gün ışığına çıkmaya hazırlanan Zaman Tüneli'ne lokasyon bazlı özellikler eklemek Facebook'a transfer olan Gowalla ekibinin öncelikli görevlerinden biri olacak gibi görünüyor…

Yorumlar (7)
 1. Bütün sitelerde bu ayrımcılık var.

  Google da uygulamalarını en son Türkiyeye açıyor.

  İlerde bende büyük bir uygulama geliştirirsem en son Amerikaya açacağım, görsünler bakalım birşeyi en son kullanmak nasıl oluyor :)

  1. Mert Meriç Mert Meriç

   9.aydan beri bu özelliği kullanabiliyorsunuz, mashable ayrıntılı olarak bunun nasıl yapılacağını anlatıyor: http://mashable.com/2011/09/22/how-to-facebook-timeline/

 2. Webbuzzy Webbuzzy

  Yeni Zelenda'nın seçilme sebebinin nüfusuyla da alakası olabilir. Zira 5 milyon civarında bir ülkede test işlemi gerçekleştirmek daha kolay olacaktır.

 3. Kullananların pek beğenmediği bir özellik olarak anılıyor ama bakalım nasıl olacak ya da Facebook'u nasıl etkileyecek yakında göreceğiz.

  1. Kullanıyorum, beğeniyorum, artık geçsin istiyorum :) Zaten arkadaşlarımın çoğu web geliştiricisi olduğu için onların arayüzlerini de görme şansım oluyor. Ama hiç kullanmayan birinin profiline girdiğimde bir tuhaf oluyorum :)

 4. yeni zelanda da değilim facebook iletişim bilgilerimde de trürkiye deyim :) ama beni geçirdiler timeline uygulamasına. kaldı ki ben zaten öncesinde deneyip beğenmeiş ve silmiştim..

 5. Tiyatro Tiyatro

  Bu zaman tüneli 4 gündür bende aktif durumda. Acayip bir şey olmuş, bu saatten sonra facebookta gizli saklı bir şey kalmayacak. Sevgilisi, eşi dostu olanlar dikkat etsin çok canlar yanacak bu zaman tüneli ile :)