StumbleUpon Baştan Aşağıya Yenilendi

2001 yılından beri internetin en popüler içerik keşif servislerinden biri olan StumbleUpon belki de tarihindeki en önemli güncellemesini gerçekleştirdi. Logosundan özelliklerine kadar pek çok farklı yeniliğin gerçekleştiği StumbleUpon'da artık kullanıcılar yeni "kanal" yapısı ile aynı Twitter'da olduğu gibi hesapları takip edebilecekler.

Sitenin tasarımla ilgili değişiklikleri ise sadece yeni bir görün sunmakla kalmıyor, daha kolay kullanım imkanı ile daha önce gözden kaçırmanın mümkün olduğu içerikleri keşfetmek için yeni yöntemler sunuyor.

Ekim ayında 20 milyon aktif kullanıcıya ulaşan StumbleUpon, StatsCounter'ın Ağustos ayı rakamlarına göre ABD'deki tüm sosyal medya trafiğinin yarısından fazlasını yönlendiriyordu. Güncel rakamlara göre StumbleUpon bu alanda hala Facebook'un önünde ama fark biraz daha kapanmış durumda.

StumbleUpon'ın en önemli özelliği, kullanıcıların pratik bir şekilde ilgi alanlarına uygun yeni içerikleri keşfetmesini sağlayabiliyor olması. Bu sırada kullancılar StumbleUpon sayesinde ulaştıkları yeni içerikler arasında beğendiklerini ve beğenmediklerini işaretleyerek kişisel profillerini oluşturuyorlar ve StumbleUpon buna göre sonraki önerilerinde daha başarılı öneriler de bulunabiliyor.

Bu anlamda StumbleUpon yakın zamanda eBay tarafından satın alınan Hunch'ı da hatırlatıyor. StumbleUpon da aynı Hunch gibi eBay'in ilgisini çeken servislerden biri. Hatta 2007 yılında StumbleUpon, eBay tarafından 75 milyon dolara satın alınmış fakat sadece 2 yıl sonra tekrar satışa çıkartılmıştı. Sonucunda StumbleUpon'ın kurucuları bir grup yatırımcı ile servisi yeniden satın almışlardı.

Her ne kadar ABD'de oldukça yaygın olsa da StumbleUpon ne Avrupa'da, ne Asya'da ne de Türkiye'de bir türlü popüler hale gelememişti. Mart ayında aldığı 17 milyon dolarlık yeni yatırımın da desteği ile gerçekleşen bu yenilikler StumbleUpon'ın ABD dışında daha da yaygınlaşmasını sağlayabilecek mi beraber göreceğiz...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.