Facebook Kullanıcıları Neyi, Neden Beğeniyorlar?
Sosyal Ağlar

Facebook Kullanıcıları Neyi, Neden Beğeniyorlar?

Facebook ortaya çıktığından beri "beğenmek" kavramı da büyük bir değişme uğradı. Artık beğenmek sadece bir şeyi iyi veya güzel bulmanın ötesinde desteklemek ya da ilgilenmek anlamlarının da karşılığı haline geldi.

Crowd Science'ın gerçekleştirdiği bir araştırma ile Facebook kullanıcılarının neleri ve daha önemlisi hangi nedenlerle beğendiklerini ortaya koyuyor. Sadece 1.224 kişinin katıldığı bu araştırma 800 milyonu aşkın Facebook dünyasına dair tüm gerçekleri aydınlatmak için yeterli olmasa da, Facebook'ta nelerin, neden beğenildiği konusunda bir fikir veriyor.

İşte bu araştırma ve Facebook'ta beğenme kavramına dair ilginç gerçekler...

Crowd Science'a göre kullanıcılar en çok duvar paylaşımları, fotoğraflar ve yorumları beğeniyorlar. Üçü de %16'lık orana sahip. Bunların ardından %12 ile videolar geliyor. Markalara ait olmayan Facebook sayfaları %10, markalara ait Facebook sayfaları ise katılımcıların %9'ı tarafından beğenilmiş. Facebook'taki "beğen" düğmesini kullanmıyorum diyenlerin oranı %8 iken, katılımcılar arasında Facebook kullanmıyorum diyelenlerin oranı ise %14.

Açıkçası online video tüketiminin hızla arttığı günümüzde videoların dördüncü sırada olması bu araştırma sonuçlarındaki en büyük sürprizlerden biri.

Bunun dışında özellikle sosyal medya pazarlaması ile ilgilenenler markalara ait Facebook sayfalarını beğenenlerin oranı da biraz can sıkıcı olsa gerek.

Araştırmaya göre kullanıcıların "beğen" düğmesine tıklamaya karar vermelerinin iki önemli nedeni var: desteğini göstermek ve söylenen ya da gösterilen içerikten keyif almak. Her ikisi de %28 oranına sahip. Markayı beğenmek %14 ile üçüncü sırada gelen neden. Markadan haberdar olmak istemek %10, arkadaşlarımın markadan haberdar olmasını sağlamak %7, markanın sunduğu indirimlerden faydalanmak %6 ve son olarak çekilişlere katılabilmek %5 oranla sıralanıyor.

Araştırmada yer alan diğer önemli bir detay ise kullanıcıların yaşlarının Facebook'taki beğenmeleri üzerinde belirgin farklılıklar yaratıyor olması. Örneğin markalara ait Facebook sayfalarını beğenenlerin büyük kısmı internet üzerinde daha fazla vakit geçiren gençlerden oluşuyor.

Diğer bir örnek; 65 yaş ve üzerindeki kullanıcıların markadan haberdar olmak isteme oranları sadece %1. Benzer şekilde markayı beğendiği için beğen düğmesine tıklayanların oranı da yaş gruplarına göre farklılık gösteriyor. 17 yaş altındaki Facebook kullanıcılarının %23 için geçerli olan bu oran 65 yaş üzeri kullanıcılarda %9'a kadar düşüyor.

Yorumlar (4)
 1. Facebook'un elinde gerçekten çok önemli bir data var. Eğer bu datayı doğru kategorize edip, anlamlandırabilirse bizi yakın gelecekte web 3.0 (Semantic Web) yani akıılı internet bekliyor. Bu data ile Facebook'da hedefe yönelik reklamlar çok daha kolay verilebilecek dolayısıyla bu platformun reklamdan elde ettiği gelir katlanarak artacak.

  1. Cihat Murat Yüksel Cihat Murat Yüksel

   evet çok haklısınız fakat bu tür reklamların gelirleri sizce maliyetini karşılayabilir mi çünkü facebooktaki reklamlar herhangi bir site veya bloga benzemez

 2. Nurçin Nurçin

  Bence bir daha ki sefere "Facebook'ta neyi neden beğeniyorlar?" konusunu değil "Facebook'ta kaç yaş grubu bağlantılarını ve durumlarını beğendiriyor?" konusunu araştırmalılar. Çünkü gerçekten şu son durumumu beğenir misin? vs. gibi mesajlar yüzünden beğen (like) tuşundan nefret eder hale geldim.

  1. Cihat Murat Yüksel Cihat Murat Yüksel

   Sonuna kadar hak veriyorum artık facebook unda çivisi çıktı sadece beğenmiş olmak için beğeniyorlar çoğu okumadan bakmadan geçip gidiyor bunun böyle olmaması gerekirdi...