Apple ve Match.com'un Arasına Abonelik Sistemi Girdi

Apple ve Match.com'un Arasına Abonelik Sistemi Girdi

Match.com dünyanın en büyük arkadaşlık sitelerinden biri. Apple da dünyanın en büyük (ve karlı) mobil uygulama mağazasına sahip. Tüm alışkanlıkların hızla mobile dönüştüğü günlerde bu ikilinin bir arada olması kaçınılmaz gibi görünüyor ama ne yazık kihiçbir ilişki tam anlamda mükemmel değil. Match.com ile Apple'ın arası da şu sıralar ufak bir anlaşmazlık nedeniyle bozuldu ve iyi giden ilişkileri baş aşağı döndü.

Bildiğiniz gibi Apple, uygulama mağazası üzerinden satılan her türlü içeriğin %30'unu alıyor. Match.com'un kullandığı abonelik sistemleri için yapılan ödemeler de buna dahil. Fakat Match.com, ödeme yapmak isteyen kullanıcıları kendi sitesine yönlendirmesi Apple'ın hoşuna gitmedi.

Apple ve Match.com şu sıralar baş başa vermiş ilişkilerinde yaşadıkları sorunları nasıl çözebileceklerini tartışıyorlar.

Apple'ın kendi şartlarını değiştirmeyeceğini düşünecek olursak Match.com'un karşısından bu sorunu çözmek için birkaç seçenek var. Bunlardan ilki uygulama üzerinden gerçekleşen satışların %30'unu ödemek.

İkinci seçenek uygulama üzerinden satışları durdurmak. Bu durumda uygulamadan sadece Match.com'a sitesi üzerinden abone olmuş kullanıcılar faydalanabilecekler.

Üçüncü ve son seçenekse Playboy ve Financial Times'ın yaptığı gibi uygulama görünümlü bir web sitesi hazırlamak. Bu durumda sunduğu tam anlamda bir uygulama olmayacak ama bu uygulama/site üzerinden Apple'ın %30'unu vermeden abonelik satışı yapabilecek.

Şu an için Match.com adına en karlısı üçüncü seçenek gibi görünüyor, fakat bu yöndede artan eğilimler Apple'ın da gözünden kaçmıyor. Eğer Match.com da bu yoldan gitmeyi tercih edecek olursa Apple'ın bu konuya da bir önlem almak için çalışmaları hızlandırması muhtemel.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.