1 Milyon Mobil Uygulamaya Çok Az Kaldı
Mobil

1 Milyon Mobil Uygulamaya Çok Az Kaldı

Bundan sadece birkaç yıl öncesine kadar ortada gerçek anlamda mobil uygulama diye bir kavram yoktu ama şu anda tüm uygulamalar 1 milyon barajına ulaşmış durumda. Hatta Mobilewalla'nın paylaştığı rakamlara göre tüm uygulama mağazalarında yer alan tüm uygulamaların sayısının 1 milyonu geçmesine sadece 1 hafta kaldı.

Apple, Android, BlackBerry ve Windows akıllı telefonları için geliştirilmiş uygulamaların toplamı şu anda 989.476 adet. Normal şartlarda uygulama mağazalarına günde ortalama 2000 adet yeni uygulama ekleniyor ama özellikle yılbaşı gibi önemli tatil dönemleri öncesinde bu rakam daha da artıyor. Yine de günde 2000 adet ekleneceğini ön görecek olursak önümüzdeki hafta Salı veya Çarşamba günü 1 milyon barajı geçilmiş olacak.

Tahmin edebileceğiniz gibi Apple uygulama sayısında rakiplerinden açık ara önde. Ama son 12 ayda eklenen yeni uygulamalara bakıldığında fark o kadar da büyük değil…

Mobilewalla'nın rakamlarına göre şu anda Apple 590.138 uygulama ile var olan tüm uygulamaların %59,95'ni sunuyor. Ardından gelen Android 320.315 uygulamaya ve %32,54 paya sahip. BlackBerry'nin 43.544 uygulama ile %4,42 payı ve son olarak Windows'un 35.479 uygulama ile %3,60 payı bulunuyor.

Yani şu anda piyasadaki mobil uygumaların yarısından fazlası Apple'ın mağazasında yer alıyor. Son 12 ayda eklenen yeni uygulamaların adetlerine bakıldığında ise Apple yine önde. Bu süreçte Apple'ın sunmaya başladığı yeni uygulamaların sayısı 251 bin civarında. Aynı dönemde Android markete ise 204 binden biraz fazla uygulama eklenmiş.

Apple'ın uygulama mağazası 12 ay içinde yaklaşık %74 büyürken, Android market %177 büyümüş.

Mobil kullanımın artış hızı ve kullanıcıya sunduğu katma değeri yüksek uygulamaların çoğalması ile birlikte 2 milyon uygulamaya ulaşmanın çok daha kısa bir zaman alacağı kesin.

Yorumlar (2)
  1. Anindayorum Anindayorum

    Eskiden 6600 için uygulama yaparlardı vay be nerden nereye :))

  2. Yorumcu Yorumcu

    mobil uygulamalarda baydı artık, pclerin 90lı yıllarını hatırlayanlar bilir. program açlığı yaşardık, nerde bir farklı program görsek alıp pcye yüklerdik, disket veren dergiler tavan yapardı. ama sonra ne oldu, olur olmaz programları yüklemenin saçmalığını görüp sadece işimize yarayan bir kaçını yüklemeye başladık. mobilde de durum bu, 10 yıldır var olan yazılım kıtlığı ve yükleme zorluğu bir anda bunların kolaylaşmasıyla patlama yaptı ama artık insanlar her gördüğünü yüklemiyor. çoğu kişinin telefonunda kullandığı app sayısı 3-5i geçmez. çoğu yüklendikten bir kaç gün sonra silinir.