Gripati İlk Oyunu Corridor Fly İle Mobil Uygulama Dünyasında Uçmak İstiyor
Girişim

Gripati İlk Oyunu Corridor Fly İle Mobil Uygulama Dünyasında Uçmak İstiyor

Bazı girişimciler yeni adıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafindan verilen Tekno Girişim sermaye desteğiyle çok ilgilenmese de, bu desteklenen faydalana bir girişim haberimizin konusu. İki genç girişimci tarafından kurulan Gripati isimli Türk şirketi, Corridor Fly adlı 3 boyutlu iPhone oyunuyla hem ulusal hem de uluslararası pazarda yer almaya hazırlanıyor.

Doğukan İbrahimoğlu ve  Emre Pehlevan Tekno Girişim desteğine (100.000 TL), kendi sermayesini (50.000 TL) eklemiş ve Gripati'yi 3D oyunlar ve animasyon filmler geliştirmek üzere kurmuş. Şirket blogunda deneyimlerini paylaşan ikilinin ilk ürünü de Corridor Fly adlı 3 boyutlu iOS oyunu olmuş.

Geçen hafta App Store'a giren Corridor Fly, bir başka yerli iOS oyunu olan Fallen 3D ile benzerlik gösteriyor. Aşağıda görebileceğiniz gibi, Corridor Fly'da kontrol ettiğiniz hava taşıtlarıyla uzun koridorlarda puan toplamaya çalışıyorsunuz. 

iPhone temel alınsa da iPad üzerinde de oynanabilen oyunun Android sürümünün de yakında yayınlanması bekleniyor. Gripati, Corridor Fly'da hem oyun satışı (0,99 dolar) hem de içerik satışı ile kazanç sağlamayı umuyor. Aynı zamanda biri sadece oyun satışına, diğeri de ücretsiz satış ve ücretli içerik modeline dayalı 2 yeni oyun daha Gripati tarafından geliştiriliyor.

Ben her ne kadar 3 boyutlu ve biraz karmaşık (fazla detay barındıran) oyunların henüz kullanıcı tarafında büyük kitleleri kendine bağlayacağını düşünmesem de, gelecek Gripati'nin mobil platformlarda 3D alanında isim yapabileceğine işaret ediyor. Animasyon tarafı ise işin diğer umut veren yanı.

Mobil oyun dünyasının hızlı yükselişinde yeni Türk girişimcileri görmek sevindirici. Gripati ekibinin iş tecrübesini Turkcell'in Uygulamalar Yarışıyor etkinliğinde kazandığı yüksek lisans bursu ve GGJ 2011 Türkiye etkinliğinde kazandığı üçüncülük ödülü ile pekiştirmiş olması ise şirket için daha olumlu beklentilere girmemizi sağlıyor. Türkiye'den Duello Games'i, yurt dışında ise Rovio'yu örnek alan girişimcilerin mobil uygulama dünyası için bir ekosistem bilinci taşıyor olduklarından da bahsetmem gerekiyor.

Gripati'yi Twitter'ta ve Facebook'ta takip edebilir, sizin için gönderilen aşağıdaki hediye kuponlarıyla Corridor Fly'ı App Store'dan indirebilirsiniz.

 1. W7HMXMYYHJA4
 2. K3K77YHEW3HE
 3. 6FWFWTRNY3HY
 4. M3M33P7REALK
 5. 99WYR9HXXRJA
 6. N3XWYR6YAJHJ
 7. 96TRLW6WARJP
 8. WPHFF3NF3RHT
 9. Y47LXPP3TKTN
 10. HW6H3WXH4M6X
 11. XY7NAP7AAJN9
 12. YN7PHJMMPMX3
 13. LH3HLM9JTRPR
 14. WKHTLMXW6MLT
 15. L7RHN4AYTTJT
 16. 67FEYA63FJKA
 17. Y4PYX36JFWER
 18. T39YNLY6RPKM
 19. AMM33HFMLW76
 20. NEH4YL3RFHLL
 21. 9TA6WFYR9TPJ
 22. RRA6W7L4YH93
 23. FY4ARLE77H9J
 24. 4LH7EE7JJPNK
 25. Y7WWW77KFY49
Yorumlar (4)
 1. Arkadaşları girişimciliklerinden dolayı tebrik ediyorum. İnşallah başarılı olurlar. Tek tavsiye olarak biraz daha canlı ve çekici tasarımlar yaparlarsa oyunlarını daha olay satabilirler.

 2. Gripati ekibinin izledigi yolun genc girisimcilere ornek olur umarim. Yarisma/tesvikleri degerlendirmek ve planli bir sekilde calismanin sonucunda basari kacinilmaz oluyor. Yakin zamanda webrazzi yeniden yer bulmalari :) umidiyle basarilarinin devamini diliyorum.

 3. Mustafa Mustafa

  Webrazzi'den rica ediyorum;

  "TeknoGirisim Sermayesi" almayi basarmis veya basvurmus olmalarina ragmen bu destekten yararlanma imkani bulamamis girisimcilerin bu surecte yasadiklari tecrubelerin paylasildigi bir degerlendirme yazisina yer verilebilir mi?

  Yazilim/internet haricindeki bazi teknoloji ve oyun alanlarinda bu destekten faydalanma imkani bulmus bir kac proje var. Ancak ozellikle yazilim alaninda B2B calismalar(projeler) icin durumu cok merak ediyorum. Sanayi bakanliginin sitesinde destek almaya hak kazanan projeler her ne kadar paylasilmis olsa da dedigim gibi yukardaki gibi bir degerlendirme olursa herkes icin cok faydali olacagini dusunuyorum.

  Hatta tek bir yaziya sigmayacak bir konu oldugunu dusunuyorum.

  Tesekkur ederim.

 4. Türk girişimleri desteklenmeli bence. Ama şu da var. Bizim insanımız az bir başarıda hemen gözü başı oynuyor. Yolun sonuna gelmeden havalara giriyor, kibirleniyor. Bundan dolayı Türk girişimleri yarı yolda son buluyor.