UserSpots Dünya Kullanılabilirlik Günü'nü Bir Etkinlikle Kutluyor

UserSpots Dünya Kullanılabilirlik Günü'nü Bir Etkinlikle Kutluyor

Bugün her ne kadar işlevsel web siteleri kullansak da kullanılabilirlik açısından çok kötü örneklerle karşılabiliyoruz. Bu durumu değiştirebilecek olan kullanılabilirlik çalışmaları Dünya Kullanılabilirlik Günü (World Usability Day, 10 Kasım) çerçevesinde 26 Kasım'da Türkiye'de de konuşulacak.

UserSpots ve Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü'nün birlikte düzenlediği Dünya Kullanılabilirlik Günü programında göz izleme ve kullanılabilirlik testleri, kullanıcı deneyimi ve yeni medya ilişkisinin yanısıra Türkiye pazarı için önemli olan e-ticarete kullanılabilirlik gözüyle bakılacak. Kullanılabilirliğin müşteri memnuniyetine etkisi de etkinlikte konuşulacak.

2005 yılında düzenlenmeye başlanan Dünya Kullanılabilirlik Günü için Userspots da 2009'dan bu yana destek oluyor. Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü'nde düzenlenecek olan bu yılki etkinliğe tasarım ekipleri, proje yöneticileri, interaktif sistemler geliştirenler ve merak duyan herkes ücretsiz olarak katılabilir. Etkinlik saatinde orda olmanız yeterli.

Dünyanın 43 ülkesinde 127 resmi etkinlikle kutlanacak olan Dünya Kullanılabilirlik Günü kapsamında, Turkcell'in 17 Kasım'da İstiklal Caddesi'ndeki 7. His merkezinde düzenleyeceği etkinliğe de katılabilirsiniz.

Jeff Bezos'un 2003'teki TED konuşmasında belirttiği gibi web dünyası halen 1900'lü yılların ilkel elektrikli cihazlarına benzer bir emekleme aşamasında. Daha karmaşık teknolojik ve biyolojik bilimlerin evrimine baktığımızda webin nereye gideceği konusunda daha geniş bir öngörü sahibi olabiliriz.

Daha güzel bir web için bu etkinliğe katılabilir, A/B Testi yazımıza ve Userspots'un bloguna göz atabilirsiniz.

2011 Dünya Kullanılabilirlik Günü Etkinlik Programı:

Yer: İstanbul – Kadir Has Üniversitesi Kadir Has Kampüsü (Cibali) Tarih: 26 Kasım 2011 Saat : 13:00 – 18:00

1. Oturum: Göz Izleme ve Kullanilabilirlik Testleri 2. Oturum: Kullanici Deneyimi ve Yeni Medya Kahve Arasi 3. Oturum: E-ticaret ve Kullanilabilirlik 4. Oturum: Müsteri Deneyimi Yaratmak/CRM

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.