GittiGidiyor'dan Online Alışveriş Araştırması [İnfografik]
E-Ticaret

GittiGidiyor'dan Online Alışveriş Araştırması [İnfografik]

Bir eBay iştiraki olarak yoluna devam eden Türkiye'nin en büyük e-ticaret girişimlerinden GittiGidiyor, GfK Türkiye tarafından hazırlanan Online Alışveriş Araştırması'nın sonuçları bir infografikte bir araya getirdi.

Bu araştırmanın bizim yayınladıklarımız arasında birebir görüşmelere dayanan en büyük araştırma olduğunu sanıyorum. Online Alışveriş Araştırması*,  15 ilimizde (İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Konya, Bursa, Balıkesir, Kayseri, Samsun, Erzurum, Denizli, Gaziantep, Diyarbakır, Antalya, Trabzon) 15 yaş ve üzeri 1.487 kişiye ek olarak 18-45 yaş arası, son 12 ay içerisinde en az bir kez online alışveriş yapmış ve haftada en az üç kez internete giren 700 kişi ile yapılan yüz yüze görüşmelere dayanıyor.

Araştırmaya katılan kullanıcıların yüzde 89’u bugüne kadar hiç online alışveriş yapmadıklarını belirtiyor. Online alışveriş yaptığını belirten katılımcıların yüzde 43’ü GittiGidiyor.com'dan alışveriş yapmış. Sektörün diğer iki önemli oyuncusunun sitelerinden alışveriş yaptığını belirtenlerin oranı ise yüzde 30 ve yüzde 24 olarak belirtilmiş. Son 6 ay ve en sık alışveriş yapılan e-ticaret siteleri arasında da GittiGidiyor ilk sırada geliyor.

Söz konusu araştırmanın 2. aşamasında katılımcılara cep telefonu ve kredi kartına sahip olma durumları sorulmuş. Alınan yanıt tahmin edebileceğiniz kadar yüksek. Katılımcıların tamamı cep telefonuna sahip olduğunu belirtirken, kredi kartı sahibi olan kullanıcıların oranı yüzde 82.

Kullanıcıların kredi kartı kullanım oranı ise yüzde 63. Kapıda nakit ödemeyi tercih edenler yüzde 35, kapıda kredi kartı ile ödeme yapanlar yüzde 10, havale/EFT tercih edenler yüzde 8, banka kartı ile ödeme yapanlar yüzde 6 ve sanal kredi kartı kullananlar yüzde 5’i sanal kredi kartı ile ödeme yollarını tercih ediyor.

Aynı kitle yüzde 83 oranında her gün internete bağlanıyor, yüzde 9’u haftada 5-6 kez, yüzde 8’i ise 3-4 kez internete giriyor. Bu kullanıcıların hemen hepsinin internette bir e-ticaret sitesinin reklamına rastladığına şüphe yok. Kaçının bir e-ticaret sitesini ziyaret ettiğini bilmesek de bu oranın da yüksek olması büyük bir ihtimal.

GittiGidiyor'un araştırması neden e-ticaretin tercih edildiğini de sorguluyor. Katılımcıların yüzde 74’ü kolaylık ve pratiklik, yüzde 70’i zamandan tasarrufu, yüzde 62’si ise uygun fiyatlar nedeniyle nedeniyle online alışverişi tercih ettiğini belirtmiş.

Katılımcılar e-ticaret girişimcilerini umutlandıracak yanıtlar da vermiş. Katılımcılara internet üzerinden gelecekte alışveriş yapıp yapmayacakları sorulduğunda yüzde 96’sı 'Evet' demiş. Ayrıca katılımcıların yüzde 77'si “internetten almam diyebileceğim hiçbir ürün/hizmet yoktur.” gibi umut verici ortak bir yanıt daha veriyor.

Araştırma e-ticaret ile ilgili karşılaşılan sorunların (zaman zaman sıkça rastlasak da) çok fazla olmadığını gösteriyor. Bugüne kadar internet üzerinden yaptığı alışverişlerde herhangi bir sorunla karşılaşan katılımcıların oranı sadece yüzde 4, hiçbir sorunla karşılaşmayanların oranı yüzde 96.

İki kişiden biri GittiGidiyor.com’dan alışveriş yapıyor

'İnternetten alışveriş' dendiğinde sizin aklınıza kim geliyor bilmiyorum ama araştırmaya göre katılımcıların yüzde 38'inin aklına GittiGidiyor gelmiş. Gittigidiyor'u yüzde 23 ve yüzde 8 ile sektörün diğer iki e-ticaret girişimi izlemiş.

7 milyon kayıtlı üyesi, 500 binden fazla günlük ziyaretçisi ve 3 milyon anlık satış fırsatıyla Gittigidiyor'un bilinirliğini gösteren araştırmada katılımcıların yüzde 85’i GittiGidiyor.com’u bildiğini, yüzde 48’i GittiGidiyor.com’dan alışveriş yaptığını belirtmiş. Diğer iki önemli oyuncu ise sırasıyla bilinirlikte yüzde 72 ve yüzde 63, satın almada yüzde 30 ve yüzde 14'lük bir oran yakalamış.

En sık alışveriş yapılan web sitesi sorusuna da yüzde 38 oranında GittiGidiyor.com yanıtı verilirken, yüzde 21 ve yüzde 8’ oranında diğer iki önde gelen e-ticaret girişiminin adı geçmiş.

*Araştırmanın her iki aşamasının görüşmeleri, Ağustos-Eylül 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın saha çalışması, mesleki standartları düzenleyici bir meslek birliği olan ESOMAR kurallarına ve GAB prosedürlerine bağlı olarak gerçekleştirilmiştir.

Yorumlar (14)
 1. Herşey çok güzel reklamda güzel ama diğer firmalarıda açıklasanız daha güzel olacak :)

 2. Gökhan Gürdoğan Gökhan Gürdoğan

  Gittigidiyor gibi bir firmanın online alışveriş araştırmasını anlamlı ve doğru buluyorum. Ancak onca ziyaretçisine rağmen, site raporlarını analiz edebilseydiler, 1487 kişinin katıldığı çok temel sorular soran bir araştırma yerine asrın en büyük kullanıcı online deneyim analizini yayınlayabilirdiler ;)

 3. Ben buradan samimiyet ile bir şey söylemek istiyorum ; Webrazzi'nin olması hepimiz için büyük şans. Yani inanın Webrazzi olmasa idi benzeri kesinlikle olmazdı.

  Arda Kutsal ve tüm emek verenlere teşekkür eder , iyi bayramlar dilerim.

  Yani şu araştırmalar , veriler , analizler , bunların takip edilmesi, paylaşılması , yeni bilgilerin sadece sağdan soldan alınmayo direkt olarak kaynağından talep edilmesi.

  Webrazzi ' nin bir haber yapma kültürü olduğuna inanıyorum ve bir bunu bir kültür haline getirmek başarıda sürekliliği getirir. Örnek alınmalı her content oluşturana Webrazzi büyük bir örnektir.

  1. Hüseyin Gündoğdu Hüseyin Gündoğdu

   Gerçekten çok doğru bir tespitte bulunmuşsunuz

 4. Mrauthor Mrauthor

  Araştırmayı GittiGidiyor'un yapması,sonuçların onların lehine olmasında bir etken.Aynı şekilde HepsiBurada yapsa belki onlarda da kendilerini zirvede gösteren sonuçlar çıkabilir.Tabi bu bir varsayım çünkü GittiGidiyor gerçekten büyük bir site.Lakin ben çok aktif bir şekilde internetten alışveriş yapan biri olarak GittiGidiyor'dan bu zamana kadar herhangi bir ürün almadım,almamda.Çünkü ürün satan birinin sahtekarlığı bir iki kişinin canı yanmadan ortaya çıkmıyor ve engellenmiyor.Validem bir telefon almıştı,kısa süre sonra bozuldu,geri verdi yenisi geldi,o da kısa sürede bozuldu.Şimdi ise telefonu aldığı kişiye ulaşamıyor,telefonda süs olarak bir köşede duruyor.Her daim sıfır,bir şirket tarafından garanti altına alınmış ürünleri tercih ederim.Bir kaç lira fazla veririm ama en azından başım ağrımaz.

  1. Ozan Tatar Ozan Tatar

   MrAuTHor merhaba,

   GittiGidiyor olarak bu araştırmayı dünyanın önde gelen araştırma şirketlerinden biri olan GfK'ya yaptırdık. İnfografik'te araştırmanın metodolojisi ve bilimselliğine yönelik bilgileri bulabilirsiniz.

   GittiGidiyor'da alıcıların ve satıcıların mağdur olmasını engelleyen Sıfır Risk Sistemi uygulanmaktadır. 2001 yılından beri 12 milyondan fazla satış işlemi bu sistem sayesinde güvenle gerçekleşmiştir.

   Ek olarak sitede devrede olan profil sistemi işlemlerin sağlıklı gerçekleşmesi için oldukça önemli araçtır. http://blog.gittigidiyor.com/yeni-kullanici-profili-daha-gelismis-guvenilir-ve-guncel)

   Son olarak, sizin ve tüm yakınlarınızın herhangi bir sorun durumunda GittiGidiyor'a 7 gün 24 saat boyunca aşağıdaki linkten ulaşmasından büyük mutluluk duyarız.

   http://www.gittigidiyor.com/bizeulasin

   İyi günler.

   Ozan Tatar

   GittiGidiyor Marka, Halkla İlişkiler ve İletişim Yöneticisi

   1. Barış Bildir Barış Bildir

    Ozan Bey, merhaba.

    Gerçekleşen 12 milyon işlem güvenle gerçekleşmiş midir?

    Yoksa sizin algınız bu yönde mi olmuştur?

    Aşağı yukarı 2 yıldır şikayetvar üzerinden gittigidiyor şikayetlerini incelemiş ve bunları excel'de belirli başlıklar altında gruplandırmış biri olarak bu işlemlerin kapatılmış olmasına rağmen pek çok mağdur yarattığını çok iyi biliyorum.(sizde bu kayıtlar vardır ama isterseniz kullanıcı adlarıyla beraber paylaşabilirim)

    Bunlar gittigidiyor'un başarısız/güvensiz olduğunu göstermez. Sıfır Risk Sistemi'nin işleyen en sağlıklı sistem olmasına rağmen yetersiz olduğunuda kabul etmek gerekir. Taklitlerinizin çeşitli adlar altında bunu klonlamasıda bunun bir göstegesidir.

    Teşekkürler

 5. Engin B Engin B

  Merhabalar,

  Araştırmanın Gfk tarafından yapılması güvenilirliğinin kanıtıdır zaten, ancak araştırmaya 1487kişi katılmış, bunlardan da 89%'i hiç online alışveriş yapmamış. Bu da demektir ki yapanlar yalnızca 163 kişi. Bunlardan da 43%'si GittiGidiyordan alışveriş yapmış. Yani toplamda 70 kişi... 1587kişiden yalnızca 70 kişinin en tanınmış eticaret sitesi olan Gittigidiyordan alışveriş yapmış olması vahimdir. Sözüm Gittigidiyor'a değil, tüm e-ticaret camiasınadır...Bu sektörde çalışan biri olarak umudum eticaret yoluyla yapılan alışverişin artmasıdır.

  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   ankete katılan insanların %89 inin henüz internetten alışveriş yapmamış olmalarını bilmek bizim için değerlendirilmesi gereken güzel bir bilgi. ama 1587 kişiden sadece 70 inin gittigidiyordan alışveriş yaptığını öğrenince infografiğin altlarına bakmaya aslında hiç gerek olmadığı sonucunu çıkartıyor.

  2. Ek bir çalışma daha var yukarıda bahsedilen, "...1.487 kişiye ek olarak 18-45 yaş arası, son 12 ay içerisinde en az bir kez online alışveriş yapmış ve haftada en az üç kez internete giren 700 kişi ile yapılan yüz yüze görüşmelere dayanıyor." Aslında 700 kişinin %43'ü Gittigidiyor'dan alışveriş yapmış; yani 300 kişi:)

 6. Uluğ Sungur Uluğ Sungur

  Dünyada e-ticaret sisteminde 35% kapıda nakit ödeme oranı olan başka bir örnek var mı ya da olmuş mudur merak ettim. Oran çok yüksek, işin özüne aykırı bir durum.

  Bu oran e-ticaretin bizde henüz çok yeni oluşundan mı yoksa sitelerin kullanıcıyı güvenli ödeme seçenekleri sunduğuna ikna edemiyor olmasından mı kaynaklanıyor acaba? Bir bilen varsa, yorumlarını duymak isterim.

  1. Barış Bildir Barış Bildir

   Merhaba.

   Başka bir örnek olup olmadığı konusunda araştırmadan bir cevap vermek yanlış olur.

   Ama genel olarak, kapıda nakit ödemelere bakıldığında daha düşük fiyatlı alışverişler olduğu kanaatindeyim.

   E-ticaret'te ödeme çeşitliliği çok önemli. kapıda nakit ödeme genelde Anadolu illerinde talep gören bir uygulama . (Hepsiburada'nın yaptığı açıklama)

   Ayrıca ödemeler bildiğiniz gibi belirli güvenlik değerlendirmeleri sonucunda onaylanıyor (Fraud) Kapıda ödeme bu anlamda da dolandırıcılık açısından sitelerin de işine geliyor olabilir. (kapıda ödemelerinde belirli meblalar dahilinde ürün gönderilmeden önce telefon teyidi vb gibi kontrol uygulamaları var.)

   Mesela hızlıal.com daki bir ürünü kapıda kredi kartına taksit yaptığı için hepsiburada.com ile aynı fiyatta olmasına rağmen tercih etmiştim.

   Sebebi siparişi verdim ödemeyi yapmadım. Kafamda hiçbir soru işareti yok!

   Firmanın ödemeyi internet üzerinden yapan müşteriye göre beni önceliklendirmesi gibi bir düşüncem oldu( çünkü benden ödemeyi alabilmek için bir an evvel ürünü göndermeli)

   1 gün sonra ürün geldi, belki ödemeyi online yapanada aynı zamanda gitti ama benim siparişi iptal etme/almama hakkım hep saklı kaldı. ( online ödemeyi yapan bu hakkını kullanabilir ama bir sürü prosedür iade süreci paranın hesaba geçme süresi vb durumlarla uğraşmak zorunda kalır.)

   Bankalararası Kart Merkezi güvenli ödeme seçenekleri konusunda yeni girişimlerde bulunsa da ben kapıda nakit/kapıda kredi kartı taksit uygulamalarının oranının artacağını düşünüyorum.

 7. Güzel bir çalışma , umarım online alışverişin geleceği daha parlak olur ve sadece büyük oyuncuların değil küçüklerinde şans bulabildiği bir alan olur.

 8. Basit Basit

  Güzel bir istatistik, fakat yıllar geçtikçe bu sonuçlarda ne gibi değişiklikler oldu bilmek isterim.