Yeni Değişiklik Google Arama Sonuçlarının %35'ini Etkiliyor
Arama Servisleri

Yeni Değişiklik Google Arama Sonuçlarının %35'ini Etkiliyor

Geçtiğimiz yıl Google Caffeine ile gerçek zamanlı ve daha canlı arama sonuçlarının kapısını resmen açmıştı. Sosyal medyanın Google'daki ağırlığını arttıran Caffeine, kısa süre içerisinde kendisini hissettirmeye başlamıştı. Fakat Caffeine'in devreye girmesi Google'ın bu konuda artık yenilik yapmayacağı anlamına gelmiyor. Şubat ayında arama algoritmasında değişikliğe giden Google, resmi bir blog yazısı ile yeni bir değişikliği daha duyurdu.

Bundan yaklaşık 8 ay önce hayata geçen değişiklik tüm aramaların %12'sini etkilemişti. Yeni değişim ise çok daha fazla aramayı etkileyecek gibi görünüyor. Google'ın yaptığı açıklamaya göre arama motoru üzerinde gerçekleşen tüm aramaların %35'i bu son değişimden olumlu ya da olumsuz şekilde etkilenecek.

Google'da günde 3 milyarın üzerinde arama gerçekleştiriliyor. Tüm aramaların %35'ini etkileyecek bu değişim günlük 1 milyarın üzerinde arama sonucunu üzerinde etkisi olması açısından büyük önem taşıyor. Özellikle de arama motorundan gelen trafiğin yoğun olduğu siteler ve sahipleri için…

Google'ın yaptığı açıklamaya göre bu değişim daha taze sonuçların daha üst sıralarda yer alması açısından önem taşıyor. Bunun dışında 3 ana başlık altındaki sonuçlar, değişimden olumlu olarak etkilenecekler…

Bu başlıklardan ilki popüler konular ve yeni gelişmelerle ilgili. Yani yakın zamanda gerçekleşmiş ve ilgi çeken konularla ilgili aramalarda karşınıza çıkacak sonuçların büyük kısmı yeni oluşturulmuş içeriklerden oluşacak.

Yeni algoritma düzenli olarak tekrarlanan olaylar ile ilgili aramalarda da en yeni sonuçlara üst sıralarda yer vermeyi hedefliyor. Böylece örneğin her yıl düzenlenen bir etkinlik ile ilgili bir arama yaptığınızda, etkinliğe dair eski haberlerle karşılaşma ihtimaliniz azalmış oluyor. Örneğin Webrazzi Summit aramasında ilk sayfada yer alan sonuçlardan sadece 1 yıl öncesine ait iken geri kalanları bu yılın etkinliği ile ilgi. Benzer şekilde örneğin bir spor müsabakalarında iki takımın maçı hakkındaki bir aramada geçen yıla ait değil, bu yılki karşılaşmaya ait sonuçlar artık daha üst sıralarda yer alacak…

Son olarak bu iki başlığa da girmeyen fakat sık güncellenen konularla ilgili aramalarda, sonuçların yeni olmasının önemi de artıyor. Bir ürün veya marka ilgili aramalarda karşınıza artık öncelikli olarak daha güncel sonuçlar çıkacak.

Google'ın "taze içeriğe" önem verdiği zaten biliniyordu ama bu güncelleme içeriklerin ne kadar güncel olduklarının algoritma içerisindeki ağırlığını arttırmış oluyor. Bu gelişme ile aramaların önemli bir kısmında yeni içeriğin daha fazla arama motoru trafiğine yol açacağını da gösteriyor. Bu da içeriğe önem verenler ve bunu bir fırsat olarak görenler için güzel bir haber gibi görünüyor…

SEOetc.'nin kurucusu ve SEO Uzmanı Sotirios Sarmpezoudis, bu yeni değişimi Webrazzi okurları için şöyle değerlendirdi:

"Tanınmış metadata modeli RDF kısaltması yeni anlamı (Rankings Demand Freshness - Sıralama Yenilik Gerektirir) ile birlikte tüm SEO sihirbazları ve online pazarlama tutkunları için yeni moda sözcük haline gelecek. Google'ın yeni gücellemesi online yayımcılar ve medyaya orijinal ve güncel olmak için sağlam bir neden veriyor. Bu (neredeyse) gerçek zamanlı yaklaşım kullanıcılara daha da doğru ve alakalı sonuçlar sunarken, yayımcılar arasındaki rekabeti de arttıracak. Gerçek zamanlı blog yazarları bu işten en çok fayda sağlayanlar olacak!"

Yorumlar (14)
 1. Ben bıktım artık türkçe arama sonuçlarının ilgisiz taglarden dolayuı alakasız cevaplar vermesine.

  bunu bir şekilde kontrol altına alması lazımdı zaten.

  bir kelime yazıp hiç o kelime ile ilgili içeriğin olmadığı sayfaların ilk sırada çıkması vs. artık asla türkçe içerik aramıyorum. Ve google'ın alternatifi olacak bir arama motoru olsada, neyi aradığımızı en iyi sonucuyla bize getirse demeden edemiyor insan. Arama kriterleri vs. kullandığın halde, alakasız sonuçlar iyice googleda aram yapmaktan soğuttu beni.

 2. Just to prove the argument, here's a simple example. A search query for "rankings demand freshness" in google.com.tr returns the page you're just reading.

  What is really important is that te same query in google.com (or .co.uk) returns completely different SERPs. This demonstrated how relevant the results become in relation to location.

  http://www.google.com.tr/#hl=tr&q=Rankings+Demand+Freshness&gs_sm=e&gs_upl=12892l19308l2l19443l25l11l11l0l0l0l236l1799l2.7.2l20l0&prmdo=1&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=bw&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.,cf.osb&fp=b0b89127dbd895fb&biw=1280&bih=633

 3. Mustafa Mustafa

  bence çok güzel oldu küçük sitelerde aramalarda söz sahibi olacak artık.

  1. That's not necessarily the case. A "small site" should try to compete with other "small sites".

   The new update does not favour big brands and websites (wich was the case initially with the "Vince Update") but prioritises content and rankings that are relevant to current events.

   If small site focuses on a niche market and publishes fresh content, then it can easily outperform larger websites given that all other ranking parameters are the same.

   Put it simply, in a rather Turkish way, "fresh simit is always better"!

   1. Bu ne şimdi...

    Türkçe yoruma ingilizce cevap :)

   2. My apologies Hakan but I haven't mastered the language yet (especially written) but I'm getting there....yavas-yavas ;-)

   3. Sotirios henüz sadece 6 ay kadar bir süredir Türkiye'de yaşadığı için, Türkçesi tüm konuyu yanıtlamak için yeterli değil. Ben yanıtını tercüme etmeye çalışayım:

    Durum tam olarak bu şekilde olmayabilir. "Küçük bir site" diğer "küçük sitelerle" rekabet etmeye çalışmalı.

    Yeni güncelleme büyük markalar ve web sitelerine bir avantaj sağlamıyor ("Vince güncellemesi"nde durum buydu) fakat var olan durumlarla ilgili içerik ve sıralamaya öncelik veriyor.

    Eğer küçük bir site niş bir pazara odaklanmış ve taze içerik yayınlıyorsa, diğer tüm parametreler aynı olduğu durumlarda büyük sitelerden daha iyi bir performans sergileyebilir.

    Türkiye'ye uygun bir şekilde basitleştirmek gerekirse, "taze simit her zaman daha iyidir"!

   4. Well after this update, Google should also update their translating services :-)

    Mustafa, sorry for misunderstanding you comment and many thanks to Umit for correcting me.

    I think I'll go watch "Lost in Translation" now to comfort myself :-(

 4. Eski siteler çığ gibi büyüdü ve paravan siteleri ile backlink ovası kuruyorlar. ee sağlamlaştıktan sonra da tag yoğunluğunu arttırıyorlar biz ufak siteler ise boğulup gidiyoruz bir nebze ümidim var sanırım artık ...

 5. Osman D Osman D

  ARAMA motoru, adi ustunde :)

  Bulma motoru degil...

  paso ariyorsunuz..

  1. doğru söyledin ve hala gülüyorum :)

   1. Arayın ki bulasınız: :)

    Hakikat yolu aranmakla bulunmaz. Ama bulanlar ancak arayanlardır. Beyazid-i Bestami (k.s.)

  2. adamlar arama motoruyla bu serveti yaptıysa o zaman ekibi toplayalım hemen bulma motoru yapıyoruz :)

 6. Bunun yeni kurulan siteler için oldukça iyi olacağını düşünüyorum. Mecburen içerikleri yeni olacağı için şansları artacak.

  Ancak hala google eski siteler için yüksek puan vermeye devam ediyor. Yani eski sitelerdeki yeni içerikler yine de yeni sitelerden önde olacak.