ComScore: Avrupa'nın En Aktif İnternet Kullanıcıları Türkiye'de

ComScore: Avrupa'nın En Aktif İnternet Kullanıcıları Türkiye'de

comScore'un son raporuna göre Türkiye, Avrupanın üçüncü en büyük internet kullanıcı sayısına sahip. Ağustos verileri Avrupa'da 372 milyon internet kullanıcısının 23,1 milyonunun Türkiye'de olduğunu gösteriyor.

comScore'un 15 yaş üstü ev ve iş yeri internet kullanıcılarına dikkate aldığını bir kez daha istemeyerek tekrarladıktan sonra dünyadaki internet kullanıcı sayısını 1.411.178 olarak açıkladığını paylaşalım. (Toplam internet kullanıcı sayısı InternetWorldStats'a göre 2 milyarı geçiyor.)

Avrupa'ya döndüğümüzde internet kullanıcı sayısı bakımından ilk sırada Almanya'yı görüyoruz. Berlin'i yeni nesil girişimler için bir merkez olarak düşünen Alman internet ekosisteminde 50,4 milyon kullanıcı var. Almanya'nın ardından 49,9 milyon kullanıcı ile İngiltere ve 42,4 milyon kullanıcı ile Fransa geliyor.

İngiltere (Birleşik Krallık) 37,2 milyon kullanıcı ile 4. sırada, İtalya 23,6 milyon kullanıcı ile 5. sırada ve 23,1 kullanıcı ile Türkiye kullanıcı sayısı bakımından Avrupa'da 6. sırada geliyor.

Türkiye Ön Planda

Ağustos ayı raporunda Türkiye'ye özel yer veren ve Avrupa Kıdemli Başkan Yardımcısı Mike Read'in Webrazzi Summit'te olacağını paylaşan comScore'un Ağustos raporuna internette geçirilen süre açısından baktığımızda ilk sırada İngiltere'yi (34,7 saat), ikinci sırada Hollanda (32,8 saat) ve küçük bir farkla üçüncü sırada Türkiye (32,7 saat) geliyor. Ziyaretçi başına sayfa görüntüleme bakımından ise ilk sırada geliyoruz.

comScore yazın en sıcak ayında internette toplam 45,3 milyar dakika geçirdiğimizi paylaşıyor. En çok vakit harcadığımız sitenin 13,1 milyar dakika ile Facebook.com var. Facebook internette geçirdiğimiz tüm zamanın yaklaşık yüzde 30'una denk düşüyor.

İnternette geçirilen süre ve yapılan sayfa gösterimi düşünüldüğünde Türk internet kullanıcılarını, Avrupa'nın en aktif internet kullanıcıları olarak nitelendirebiliriz.

Microsoft sitelerinde 4 milyar dakika, Google sitelerinde ise 3,9 milyar dakika geçirmişiz ki bu ikisinin toplamı Facebook'a yetişemiyor. Küresel devlerin ardından Mynet, Aksoy Group (Sahibinden'in etkisi) ve DK Gazetecilik geliyor.

Türk internet girişimlerinin çektiği yatırımlara ve Webrazzi olarak gördüğümüz ilgiye bakılırsa ülke olarak 2012'de daha büyük ve daha etkileşimli bir internet ekosisteminden bahsediyor olacağız. Yarın da bu anlamda gayet güzel bir gün olacak. ;)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.