Türkiye Özel Alışveriş Pazarı Ne Durumda?
E-Ticaret

Türkiye Özel Alışveriş Pazarı Ne Durumda?

Açıklama: Yıldız Teknik Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Mahir Erkan, Google Türkiye'de perakende ve telekom sektörleri yöneticisi olarak çalışıyor. interneticaret isimli blogu ile e-ticaret sektörü üzerine yazılar yazıyor. Bu yazısı konuk yazar olarak Webrazzi’de yayınlanmıştır.

eMarketer’ın son yayınladığı rapora göre ABD’de özel alışveriş siteleri arasında en çok ziyaret edilenler Beyond the Rack dışında, Amazon’un alt kategorisi olan My Habit ve eBay’in alt kategorisi olan Fashion Vault olarak ortaya çıkmış. E-ticaret sektörünün büyük oyuncuları bu iş modelinde de ciddi bir paya sahip olmuşlar.

Türkiye’de de yakın zaman önce Gittigidiyor ana sayfasını yenileyip Günün Fırsatı bölümünü daha görünür hale getirmiş ve Şehir İndirimleri bölümü altında günlük indirim kuponlarına yer vemişti. Hepsiburada ise Hepsi1000GO alt bölümünü yaratmış, fakat bu yaz itibariyle faaliyetini askıya alıp grup şirketi olan Daybuyday ile bir işbirliğine gitmeyi tercih etmişti.

Peki Türkiye’deki özel alışveriş sektöründe son durum ne? 1V1Y: Sektördeki en yeni site olan isminin uzun hali ile Bir Varmış Bir Yokmuş; perakende alanda çok önemli firmaların bir araya gelerek oluşturduğu bir ortak İnternet alışveriş platformu. Hem sezon ürünlerinin hem de özel alışveriş konseptindeki sınırlı sayıdaki ürünlerin satıldığı bu site, gerek kurucu firmaların tedarik konusunda sağlayacağı avantajlar gerekse tanıtım konusunda ortaya çıkabilecek sinerji sayesinde ciddi bir potansiyele sahip.

Alamarka: Üyeleri bulunan sitelerle birleşerek müşteri bazını genişletmek gibi farklı bir büyüme stratejisi izleyen site, Besincicadde.com satın alması sonrasında yoluna devam ediyor.

Clubboon: Her gün önemli markalara ait kampanyalar çıkarak faaliyetine devam ediyor. Kadın ve erkeklere yönelik olmanın yanında çocuk ve ev kategorileri ile dikkat çekiyor.

Daybuyday: Çok fazla sayıda markada kampanyayı aktif tutarak Doğan Grubu’nun İnternet tecrübesini bu sektöre aktarmaya çalışıyor. Kampanyaları üyelik arkasına saklamayarak tüm ziyaretçilere açık tutuyor.

Enmoda: Doğuş Grubu’nun bir İnternet projesi olan site, Vogue Türkiye’nin sektör birikimi ile bir sinerji oluşturmaya çalışıyor. Dünyaca ünlü premium markaları avantajlarla sunarken ünlü kişilerin kıyafetlerine sahip olunabilecek fırsatlar da sağlıyor.

Limango: Avrupa'nın en önemli e-ticaret gruplarından olan Otto'ya bağlı olan site; Turkcell ve P&G gibi önemli iş ortaklarıyla çapraz satış projelerini başarılı şekilde uyguluyor. LimangoTech ve LimangoKids gibi özelleşmiş alt kategoriler yaratmanın yanında, video ürün tanıtımları ve mobil alışveriş uygulaması gibi yenilikçi yaklaşımlar geliştiriyor.

Markafoni: Türkiye'de özel alışveriş modelini ilk kez uygulayan ve çoğunluk hisseleri yakın bir tarihte hisselerinin çoğu Naspers Grubu’na geçen site, son dönemde outdoor iletişimi ve televizyon reklamları ile marka algısını geliştirmeye çalışıyor. Diğer taraftan da aynı gruba ait girişimler olan Zizigo ve Misspera siteleri ile ayakkabı ve kozmetik alanında sezon ürünlerini fiyat dışındaki avantajlarla tüketicilere sunuyor.

Morhipo: Ciddi bir tedarik gücüne sahip olan Boyner Grubu’nun İnternet üzerindeki alışveriş merkezi olarak değerlendirebileceğimiz sitede hem sezon ürünleri hem de özel alışveriş konseptine uygun kampanyalar bulunuyor. Özellikle gönderim konusundaki hızı ile önemli bir farklılık yaratıyor.

Trendyol: Dünyaca ünlü İnternet yatırım firmaları olan Tiger Global ve Kleiner Perkins'in ortakları arasına girdiği site, modacılarla birlikte ses getiren projeler gerçekleştirdi. Edinilen ciddi müşteri deneyimi birikimi ile Milla isimli kendi markasını yaratıp konumlama başarısını gösterirken Facebook Mağazası gibi satış kanallarını artıracak projeleri de uygulamaya sokuyor.

Vipdukkan: ePlanet Capital’den aldığı yatırım ile pazarlama stratejilerini geliştirerek üye kazanım hedefiyle yoluna devam ediyor.

Türkiye'de genel kategorilerde kampanyalar sunan yukarıdaki siteler dışında, belli alanlardaki ürünler konusunda özelleşmiş siteler de bulunuyor. Çocuklara yönelik ürünler konusunda Minimoy, iLab'in ortaklarından olduğu Unnado ve eBebek'in kardeş projesi Paramini sitelerini sayabiliriz. Ev dekorasyonu üzerine ürünler sunan özel alışveriş siteleri olarak da Evim.net ve Bonvagon faaliyetlerine devam ediyor.

Yorumlar (11)
 1. Halil Ibrahim Öztürk Halil Ibrahim Öztürk

  güzel bir yazı olmuş ancak clubboon.com da yazım hatası var.

 2. Özel alışveriş sitelerine çok yakında bir yenisi daha eklenecek www.markaturk.com , özellikle ülkemizde yerli markaların ve yerli üretimin teşvik edilmesini hedefleyen bir site olacak.

  1. Olunca yazsaydınız keşke :)

 3. Yasin Yasin

  Genel olarak gruplara indirimler sunan siteler paylaşılmış.

  Normal e-ticaret sitelerinin paylaşıldığı bir yazı da kaleme alırsanız hoş olur.(eskiden yazmışsanız, yenisi güncel hali olur)

  Ben buradaki sitelerin hiç birine üye olmadığım gibi,siteler arasında sırf kadınları hedeflediği algısına kapıldığı bir kaç site de mevcut.

  Alışveriş yaptığım bir kaç site:

  netsiparis.com

  ereyon.com.tr

 4. Güzel bir arşiv haberi olmuş. Teşekkür ederim. Yazının başlığını okuyunca ben daha çok statistiksel bir yazı diye düşünmüştüm ama sadece hatırlatma gibi olmuş. Yenilerden olan 1v1y.com ürünleriyle, tasarımıyla, kullanım kolaylığıyla çok iddialı.

  1. Çiğdem Çiğdem

   butikbebe.com da sektöre çok iddialı girdi...ürün çeşitliliği, kalitesi ve fiyatları çok iyi. aradığım her ürünü rahatlıkla buluyorum üstelik çok uygun fiyatlara... müşteri memnuniyeti de üst kalitede.

 5. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  Sitelerin hepsine girip güvenlik sertifikaları hakkındaki bilgilendirme sayfalarını inceledim. Kullanıcıların kaçta kaçı buraya giriyor veya adres satırında https olup olmadığına bakıyor bilmiyorum. heralde düşüktür. am aşöyle bir sonuç çıktı:

  daybuyday ve morhipo kredikartı bilgilerimizin gizliliği nasıl sağladıklarına dair bir yazı koymamışlar. Basit bir ikonla durumu geçiştirmeye çalışmışlar gibi.. clubboon ise bilgilendirme metnini aynen markafoniden kopyalayıp markafoni yazan yerlere clubboon yazmışlar. .. kredi kartıyla alışveriş hala güvensiz gibi?

 6. Fatma Fatma

  paramini.com kapandı diye biliyorum

 7. dikey eticaret sitelerine yer verirseniz bence de iyi olur.

  mutfakdelisi.com

  ebebek.com

  hammaddeler.com

  birkaç başarılı örnek...

 8. 1v1y yi yakından takip ediyorum iyi gelişmelere gebe bir şirket güzel bir site. Ürünler , markalar doğru seçilmiş.

 9. Bijuteri Bijuteri

  Bu pazarda lider kim şu an bilginiz var mı?