Mekanrazzi.com: Konum Tabanlı Mekan Rehberi

Mekanrazzi.com: Konum Tabanlı Mekan Rehberi

Merak etmeyin, Webrazzi olarak yeni bir alana giriş yapmadık. Foursquare altyapısını kullanan bir Türk girişimcinin konum tabanlı mekan rehberi uygulamasından bahsediyoruz.

Alper Dinçer tarafından geliştirilen Mekanrazzi.com, aslında 2008 yılında hobi olarak kurulmuş. Kişisel çabayla Ankara, İstanbul ve İzmir'deki 30,000 civarında önemli mekanı bir araya getirmiş. Ancak bir süre sonra güncelliğini yitirmiş. Taa ki 2011'e kadar.

Mobil teknolojilerin gelişmesi ve FourSquare API'si Alper Dinçer'in imdadına yetişmiş. Eski projesini yeniden ele almış. Foursquare API'nin 2. sürümü ile ve Türkiye'de Foursqaure kullanımının artması Mekanrazzi'nin ilk uygulamasını iOS için geliştirmesine vesile olmuş. Eylül ayında App Store'a giren uygulamanın 2. platformu Android olacak.

Mekanrazzi uygulaması temel olarak FourSquare'da kayıtlı olan etrafınızdaki ya da yükselen (trend olan) mekanları görmenizi sağlıyor. Sekiz ayrı kategoriden birini seçerek, mevcut mekanlar ile ilgili yorum ve fotoğraflara da ulaşarak mekan bulma arayışınızda size zaman kazandırıyor.

Webden mobile yönelim gösteren Mekanrazzi, web sayfasında FourSquare mekanlarının Türkiye istatistiklerini vermek için hazırlanıyor. İlerleyen zamanlarda konum tabanlı farklı servisleri (ilk aklımıza gelen tabii ki Facebook) de mevcut yapıya dahil ederek, kullanıcı etkileşimini artırmayı hedefliyor.

Tamamen kullanıcı içeriklerine odaklanan Alper Dinçer, henüz şirketleşme aşamasında olduklarını ve aile desteği ile işe koyulduğunu aktarıyor. Hatırlarsanız Foursquare API'sini kullanan Nightbits, Bilbao yolcusu olmayı başarmıştı. Şimdilik reklam üzerinden para kazanma fikri öne çıkıyor ama ele alınan ve işlenen veriye göre farklı modeller kurgulanabilir. Bu tür niş girişimlerin belirli bir alana odaklanması Mekanist.net gibi daha büyük girişimlerin kendisini yenilemesini sağlayacaktır.

Aslında Foursquare'ın kendi mekan tavsiye etme aracı var ama Mekanrazzi, Türkçe olarak hizmet vermesiyle dikkat çekmeyi bekliyor. Mekanrazzi iOS uygulamasını App Store'dan indirip uygulamayı inceleyebilir, Twitter'da @mekanrazzi'yi takip edebilirsiniz. Ayrıca foursquare.com/app/mekanrazzi adresini ziyaret edebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.