Mekanrazzi.com: Konum Tabanlı Mekan Rehberi
Genel

Mekanrazzi.com: Konum Tabanlı Mekan Rehberi

Merak etmeyin, Webrazzi olarak yeni bir alana giriş yapmadık. Foursquare altyapısını kullanan bir Türk girişimcinin konum tabanlı mekan rehberi uygulamasından bahsediyoruz.

Alper Dinçer tarafından geliştirilen Mekanrazzi.com, aslında 2008 yılında hobi olarak kurulmuş. Kişisel çabayla Ankara, İstanbul ve İzmir'deki 30,000 civarında önemli mekanı bir araya getirmiş. Ancak bir süre sonra güncelliğini yitirmiş. Taa ki 2011'e kadar.

Mobil teknolojilerin gelişmesi ve FourSquare API'si Alper Dinçer'in imdadına yetişmiş. Eski projesini yeniden ele almış. Foursquare API'nin 2. sürümü ile ve Türkiye'de Foursqaure kullanımının artması Mekanrazzi'nin ilk uygulamasını iOS için geliştirmesine vesile olmuş. Eylül ayında App Store'a giren uygulamanın 2. platformu Android olacak.

Mekanrazzi uygulaması temel olarak FourSquare'da kayıtlı olan etrafınızdaki ya da yükselen (trend olan) mekanları görmenizi sağlıyor. Sekiz ayrı kategoriden birini seçerek, mevcut mekanlar ile ilgili yorum ve fotoğraflara da ulaşarak mekan bulma arayışınızda size zaman kazandırıyor.

Webden mobile yönelim gösteren Mekanrazzi, web sayfasında FourSquare mekanlarının Türkiye istatistiklerini vermek için hazırlanıyor. İlerleyen zamanlarda konum tabanlı farklı servisleri (ilk aklımıza gelen tabii ki Facebook) de mevcut yapıya dahil ederek, kullanıcı etkileşimini artırmayı hedefliyor.

Tamamen kullanıcı içeriklerine odaklanan Alper Dinçer, henüz şirketleşme aşamasında olduklarını ve aile desteği ile işe koyulduğunu aktarıyor. Hatırlarsanız Foursquare API'sini kullanan Nightbits, Bilbao yolcusu olmayı başarmıştı. Şimdilik reklam üzerinden para kazanma fikri öne çıkıyor ama ele alınan ve işlenen veriye göre farklı modeller kurgulanabilir. Bu tür niş girişimlerin belirli bir alana odaklanması Mekanist.net gibi daha büyük girişimlerin kendisini yenilemesini sağlayacaktır.

Aslında Foursquare'ın kendi mekan tavsiye etme aracı var ama Mekanrazzi, Türkçe olarak hizmet vermesiyle dikkat çekmeyi bekliyor. Mekanrazzi iOS uygulamasını App Store'dan indirip uygulamayı inceleyebilir, Twitter'da @mekanrazzi'yi takip edebilirsiniz. Ayrıca foursquare.com/app/mekanrazzi adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (6)
 1. Burak Bardakci Burak Bardakci

  Foursquaropoly (youtube'da videosu izlenebilir) uygulamasinin Turkiye versiyonu olmus, cokta hos olmusa benziyor.

 2. Doktor Doktor

  Vallahi süper bir proje olmuş. Özellikle forsquare hızır acil gibi yetişmiş. İlave en kısa sürede andorid'i de kapsayan başarılarının devamını dilerim.

 3. Cengiz Cengiz

  Arkadaşlar, bu uygulama bildiğiniz foursquare apisini almıs, foursquare uygulamasının yaptığı işlerin 10'da 1'ini yapar hale getirmis ve piyasaya sürmüs. Yani tamamen anlamsız birşey olmuş. İndirdim, kullandım ve devamlı 'konumunuz güncelleniyor' yazıyor ve 2 3 dakika bekliyor. Popüler mekanları gösteriyor demişsiniz ancak zaten foursquare de de var o, ne artısı var ben gerçekten anlayamadım?

  Webrazzi de anlayamadığım nokta ise şu, böylesine yenilikten uzak bir uygulamayı neden tutarsınızda burada tanıtma gereği duyarsınız? Olmayan birşeymiydi bu yani? Veya inanılmaz yaratıcı bir girişimmidir bu?

  1. Bir girişimcinin Foursquare API'sini kullanarak geliştirdiği düzgün çalışan bir uygulamayı kullanıp beğendikten sonra neden yazmayalım. Girişimlerin illa hiper mega süper bir fikirleri olmasına gerek yok Webrazzi'de yer vermemiz için.

  2. Alper Dinçer Alper Dinçer

   Cengiz Bey,

   Uygulamanın girişimcisi olarak bu yazdıklarınızdan sonra bana da söz düşmekte.

   Öncelikle bu bir uygulama ve yazılım süreci gerektiyor. Her yazılım sürecinde olduğu gibi hatasız bir yazılım yoktur ki bahsettiğiz yavaşlık ya da benzeri "hata"lar bizim test cihazlarımızda çıkmıyor. Ama gene de yazdıklarınıza istinaden testlerimizi tekrar çalıştıracağız.

   Uygulamanın mevcut versiyonu size uçarım kaçarım demiyor. Zaten FourSquare APIsini kullandığımı da söylemekteyim. Uygulamayı geliştirme amacım FourSquare'e farklı yaklaşmaktı. Bazı noktalarda FourSquare zor kullanılabilir bir sistem olmaktaydı ve Türkçe'si yoktu. Eğer App Store'daki FourSquare yorumlarını okursanız bunu da fark edersiniz.

   Eğer sizin düşüncenizle hareket edilirse Yahoo ya da AltaVista varken Google'ın ortaya çıkmaması lazımdı. Yani bazı farklar detayda yatar, yakında da bu detayları göreceğinizi düşünmekteyim.

   Ayrıca uygulama sadece mobil tarafta değil, web tarafında da kullanıcılara mekanlar hakkında istatistikleri veriyor olacak. Yani ne kadar çok kullanıcı kullanırsa o kadar kısa zamanda istatistik sayfamızda devreye girecektir.

   App Store'da da buna benzer yorumlar diğer uygulamalarımda karşıma çıkıyor ve artık bunları görmeyelim istiyorum. Bu yazdıklarımdan eleştiriye karşı çıkarıyorum gibi anlaşılmasın ama yapılan işlere de en azından saygınız olsun. Niye yapıldı demeden önce bir düşünün bu uygulamaya kaç gün/saat/ay harcandı diye ya da sizden ne götürdü diye!

   Saygılarımla.

   Alper Dinçer

   1. Darkart Darkart

    Üzerinden epey geçmiş gerçi ama uygulamayı bende anlamsız buldum açıkçası. Facebook klon script kursak bir kaç sorguyu farklı listelesek bizde haber olurmuyuz webrazzi ye? Ayrıca foursquare ipad versiyonu hala yok. Bunu yapan arkadaş hiç bir şey düşünmeden hazırlamış ki ipad versiyon bile akıl etmemiş.