Google Gerçek Zamanlı İzlemeyi Analytics'e Ekledi ve Analytics Premium'u Duyurdu
Araçlar

Google Gerçek Zamanlı İzlemeyi Analytics'e Ekledi ve Analytics Premium'u Duyurdu

Bugün neredeyse tüm web sayfalarında kullanılan Google Analytics, kuşkuşuz Google'ın domine ettiği alanlardan bir diğeri. Web siteleri için ücretsiz bir analiz aracı olmasına rağmen zaman zaman Google, bu konuda verilerin geç yüklendiği ve halen gerçek zamanlı yapıya geçilmediği yönünde eleştiriler alıyordu.

Google, bu eleştirilere dün Analytics blogundan cevap verdi. Google Analytics'e eklenecek gerçek zamanlı izleme özelliğini ve yeni ürünü Google Analytcis Premium'u açıkladı. O an sitede bulunan kullanıcıların ne yaptığını gösteren gerçek zaman sekmesi pek çok site sahibi için çok yararlı olacaktır. Google Analytics Premium ise ekstra işleme gücü, gelişmiş analiz araçları ve 24/7 canlı telefon desteği gibi avantajlar sunuyor. 

Daha çok enterprise yani büyük kuruluşlar/şirketler için geliştirilen Google Analytics Premium servisinin ücretinin Amerika, Kanada ve İngiltere için sabitlendiği bilgisi blog yazısında paylaşılmış. Sabit bir bedeli olmasına rağmen Google hiçbir yerde bu bedelden bahsetmiyor ancak Center Networks'te yayınlanan habere göre servisin yıllık ortalama bedeli 150 bin $'dan fiyatlandırılmış. Google'ın bu noktada karşılaştırılması gereken araçların başında ise Adobe'nin bir kaç yıl önce satın aldığı Omniture'ın Site Catalyst aracı geliyor ki yine CenterNetworks'e göre bu aracın yıllık ücreti de 100 bin dolar seviyesindeymiş.

Gerçek zamanlı kullanıcı takibi konusunda pek çok araç şu anda hali hazırda ücretsiz veya cüzzi ücretlerle sunuluyor, bizim de kullandığımız basit yapısıyla Chartbeat ise bunların başında geliyor. Ancak Chartbeat gibi araçlar anlık ziyaretçi takibi yapmanın ötesinde bir analiz aracı sunmuyor. Google Analytics bu anlamda hem gerçek zamanlı kullanıcı takibi sağlaması hem de bu veriyi tüm analytic verisiyle birleştirmesiyle öne çıkıyor.

Anlık kullanıcı ilgisini ölçmek ve bunu genel ziyaret analizleriyle birleştirebilmek elbette büyük internet şirketleri için çok değerli olacaktır. Google'un bu açıdan baktığımızda Premium Analytics'e müşteri bulmak ile ilgili sorun yaşamayacağını düşünüyorum.

Google Analytics'in gerçek zamanlı aracı şu anda benim hesabımda aktifleştirilmemiş ancak Google'ın bu konularda elini çok yavaş tutmadığını biliyoruz. Yeni aracın hesabınızda aktif olmanız için Google Analytics'in yeni aracına geçmiş olmanız gerekiyor. Daha sonra tek yapabileceğiniz ise beklemek.

Yorumlar (11)
 1. Benım anlamadıgım bu yenı sıstem ücretlimi..Açıklamada böyle bişiy yazılmış eger öyle ise eski sistemı kaullanmaya devam edicez demektir

  1. Hayır, gerçek zamanlı sekme ücretli değil, bir süre sonra tüm analytics hesaplarında görüntülenecek.

 2. Geçte olsa beklenen bir özelliği eklemeleri güzel olmuş.Ayrıca bizimde kullandığımız açık kaynak kodlu piwik'i öneririm.

  1. Ismini Vermek Istemeyen Takipci Ismini Vermek Istemeyen Takipci

   piwik için teşekkürler :) sayende yeni bir araç öğrenmiş oldum

 3. Gerçek (Eş) zamanlı istatistik şu an sınırlı sayıda bir kullanıcı grubu için aktif haldeymiş. 2-3 haftaya kadar yeni kullanıcılar da kullanmaya başlayacak. Yeni kullanıcılar alınmaya başlandığında ilk sırada olmak ve davetiye almak için bağlantıdan formu doldurmanız gerekiyor: https://services.google.com/fb/forms/realtimeanalytics/

 4. Merhaba,

  Google Premium ücretli mi? Eğer ücretliyse ne kadar olduğu hakkında bir duyum yada bilginiz var mı, yada farkı, avantajları ne acaba bilginiz varsa Syn. Yetkili arkadaşlar mümkünse biraz olsun aydınlatabilir misiniz ?

 5. Batuhan Batuhan

  Gerçek zamanlı izleme özelliği iyi olmuş.Google Analytics'de bulunması gereken bir özellikti zaten :)

 6. Yayınlanmasını sabırsızlıkla bekliyorum, anlık online ziyaretçileri göstermesi Analytics'te olması gereken özellikten bir tanesi.

 7. Bekledigim bir ozellikti ne kadar ayni servisi farkli firmalardan alsakta google in farkli olacagini biliyorum

 8. Fırat Esmer Fırat Esmer

  Gerçek zamanlı kullanıcı takibini ben de bekliyordum. Süper olmuş. Artık Google ile tüm istediklerimizi bir yerden görebileceğiz.

 9. Nihat İpekçi Nihat İpekçi

  Bu özelliği eklemesi gerçekten çok iyi oldu. Zira her gece 12'de trafiği öğrenmek için bekliyorduk. Böylelikle kampanyaların anlık dönüşümlerini güvenilir bir şekilde görmüş olacağız.