2013'te Twitter'ın Reklam Gelirlerinin 400 Milyon Dolar Olması Bekleniyor

2013'te Twitter'ın Reklam Gelirlerinin 400 Milyon Dolar Olması Bekleniyor

Çok uzun süre elindeki büyük potansiyeli nakde çeviremediği için eleştirilen Twitter, yeni reklam servisi ile bu durumu değiştirmek yolunda önemli adımlar attı. 2010 yılını 45 milyon dolarlık reklam geliri ile tamamlayan Twitter için araştırma firması eMarketer, 2011'de gelirlerini 150 milyon dolara çıkartacağı ön görüsünde bulunmuştu. Ocak ayında yayımlanan bu araştırmaya göre 2012'de Twitter'ın reklam gelirlerinin 250 milyon dolara ulaşacağı tahmin ediliyordu.

eMarketer yayınladığı yeni bir çalışma ile Twitter'ın 2011 yılını beklentilerin altında bir gelirle kapatacağını gösteriyor. Yılsonuna kadar 139,5 milyon dolar kazanması beklenen Twitter'ın hedeften az da olsa sapmış olmasının sebebi ise yeni reklam servisini kullanıma açmakta geç kalmış olması.

Fakat araştırma özellikle 2012 ve ardından da 2013 için Twitter adına çok daha olumlu bir tablo çiziyor…

Her ne kadar ilk beklentilerin altında kalacak gibi görünse de 139,5 milyon dolar yine de bir önceki yıla göre %210'luk bir artışı ifade ediyor olması açısından önemli. Yeni reklam alternatiflerinin yaygın olarak kabul görmesi ve özellikle küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin bir reklam mecrası olarak Twitter'ı daha etkili kullanmaya başlaması ile birlikte 2012'de gelirler daha da artacak.

Ayrıca 6 Kasım 2012'de gerçekleşecek olan ABD Başkanlık Seçimlerinin önümüzdeki yıl Twitter'ın gelirlerini arttırmasında etkili olması bekleniyor. Milyar dolar seviyesinde tanıtım harcaması yapılması beklenen bu dönemde pastadan pay almak isteyen Twitter, politikacılar için özel bir reklam imkanı sunmaya da başlamıştı.

Bu gelişmeler ışığında eMarketer, daha önce 2012 reklam gelirinin 250 milyon dolar olmasını beklediği Twitter için ön görülerini yeniledi ve önümüzdeki yılın gelirinin 2011'e göre %86,3 artış ile 259,9 milyon dolar olacağını tahmin ettiğini söyledi. Araştırmaya göre 2013 yılı için gelir beklentisi ise bir önceki yıla göre %53,7'lik artışla 400 milyon dolar seviyesinde olacak.

Bu olumlu olarak değerlendirilebilecek gelişmelerin yanı sıra Twitter'ın yakın zamanda 8 milyar dolar değerleme ile 400 milyon dolar yatırım almış olması da şu an için popüler sosyal ağ servisi için işlerin gayet yolunda gittiğini gösteriyor…

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.