Bubilet.com: Uçak Bileti Arama Motoru
E-Ticaret

Bubilet.com: Uçak Bileti Arama Motoru

Son yıllarda havayolu taşımacılığının rekabetçi bir ortam haline gelmesi, online dünyada müşteri bulma arayışını ateşledi. Ucuz uçak bileti arayışındaki kullanıcıların karşısına yeni ve iddalı bir şekilde çıkan girişim Bubilet.com.

Bubilet.com'da iki adet uçak bileti arama motoru var. Bu arama motorlarından birincisi hızlı ve kolay bir şekilde bilet alma veya ön rezervasyon yapma imkanı sunuyor. İkinci arama motorunda ise daha fazla uçuş seçeneğine ulaşarak bileti hemen alma seçeneği sunuluyor.

Uçak biletleri arasında fiyat ve uçuş süresi karşılaştırması yapan Bubilet.com'un kurucu ortakları olan Ali Özlük, Can Demirer ve İsmail Yırtıcı projeyi Ağustos ayında faaliyete geçirmiş.  Hedef  dünyanın her yerine 700’ü aşkın havayolu üzerinden, 2 milyon iç ve dış hat uçuşu için en ucuz uçak biletini güvenli şekilde sunmak.

BuBilet.com

Piyasada bir çok rakibi olan girişimin işinin kolay olduğunu söylemek mümkün değil. Ancak yapılan yatırımların Bubilet.com'un elini güçlendirdiği söylebilir. Ali Özlük, İstanbul'da açık hava reklamlarıyla kısa sürede adını duyuran Bubilet.com'a yapılan teknolojik yatırımlar ve lisans giderleri toplamının yaklaşık 1 milyon euro seviyesinde olduğunu söylüyor. Tanıtım için de 1 milyon euro daha ayrılmış. Açık hava reklamları, alternatif medya, halkla ilişkiler, sosyal medya, digital medya ve yazılı basın harcamaları bu bütçeden karşılanıyor.

Tabii mali güce sahip olmak tek başına bir şey ifade etmiyor. Girişimcilerin gerekli piyasa tecrübesine sahip olmaması karşılaştığımız en sık hatalardan. Ancak Bubilet.com'un kurucuları için bunu söylemek mümkün değil.

1987 yılından bu yana turizm sektörünün içinde olduğunu söyleyen Ali Özlük, Türk turizminin yükselişine paralel olarak havayolu taşımacılığında artan talebi gördüklerini dile getiriyor. Her ne kadar açık hava reklamlarıyla dikkat çekseler de mevcut talebi karşılamak için geleneksel mecralar ve sistemlerin artık yeterli olmadığını dolayısıyla internete odaklandıklarını aktarıyor. E-ticaret hacmimizin ve seyahat organizasyonlarının artışı da Ali Özlük'ün bahsettiği olumlu göstergelerden.

Diğer kurucu ortaklardan Can Demirer ve Can Demirerı ise 1997 yılından bu yana reklam sektöründeki başarılı kariyerleri ile projede yer alıyor. Özlük'ün aktardığına göre sadece ABD’deki internetten uçak bileti satış pazarının büyüklüğü 54 milyar dolara ulaşmış. Bu da 'Google neden uçak bileti arama hizmeti vermeye başladı' sorusuna verilebilecek en iyi yanıt oluyor.

Bubilet.com sert çıkışıyla uçak bileti karşılaştırması alanındaki rekabeti daha da kızıştıracağa benziyor. Ekip Facebook.com ve Twitter'dan çeşitli kampanyalar da yaparak büyümek istiyor. Yapılan yatırımların geri dönüşü alınabilecek mi merakla görmeyi bekliyoruz.

Yorumlar (43)
 1. Mehmet Özturk Mehmet Özturk

  Fikir herkesin acaba yapsammı dediği orjinal olmayan bir fikir. O yüzden yapılınca mükemmel olması lazım. Deneme için ankara>istanbul gireyim dedim. İstanbul yazınca tanıyamadı:) Ayrıca sonuçlarda sadece thy çıktı. Çok beğenmedim.

  Not:1 milyon euronun reklama ayrıldığını duyunca daha bir garipsedim...

  1. Taner Doğan Taner Doğan

   Webrazzi'de yayınlanan bir çok değerleme gerçek olmaktan uzak ve tanıtım yazısı amaçlılar. Elbetteki kendilerinin bu konuda kabahatı yok. Ancak bu siteye 1 milyon eur reklam bütçesi tanıtım yazısını yazdırırken firmanın lansman edilmesini ön gördüğü değerlerdir. Sistem amadeus'tan ibaret. İnsanları aptal sanıyorlar.

   1. şu amadeus'tan kurtulmak gerekmiyor mu allah aşkına. Tüm şirketler aynı şeyi kullanıyor. Birde dünyada yeni birşey yapıyormuş gibi böyle siteler açılıyor. Size bir tavsitem var sevgili uçak bileti satmaya çalışan arkadaşlar. Uçak biletini herkes ilgili sitesinden alıyor. Flypgs.com, thy.com vb. Boşuna böyle sitelere milyonlarca euro yatırmayın yazık...

    1. Gökhan Gökhan

     Tekel durumunda şuan.. Türk hava yolları herkese açmıyor sistemlerini. Elimde bilet sorgulamayla ve satın almayla ilgili bir döküman vardı. ama okadar şey isteniyorki.. yani çok basit bir iş değil.. Öncelikle firma olman lazım.. Biz amadeus değilde kendimiz bir uygulama yazalım dedik. ama malesef okadarda basit olmadı yazamadık. amadeus kullandık..

 2. Gereksiz. Yurtiçi sadece THY seferlerini gösteriyor.

  1. Ahmet Uçak Ahmet Uçak

   Katılıyorum. uçak bileti arama motoru denemez bubilet e. Bulucak.com ve ucUCAK.com ya da ucuzbiletim.com çok daha fazla seçenek sunuyor

 3. istanbulda etkili reklam yapıyorlar.

  istanbul izmir aradım thyden başka şirket gelmedi.

  ve sonraki gün deyince daha detaylı bir arama sayfasına boş bilgilerle attı. bu kadar yatırım yapmışlar bi de test edecek adam alsalarmış iyi olurmuş.

  daha anasayfasındaki text inputların uzunluğunu gözle görünür alan kadar yapmamışlar. sağ kenara tıklayıp bişey yazmaya çalışın :)sonra ortaya tıklayın yazın :)

 4. Benim yaptığım bir kaç aramada maalesef etkileyici bir fiyat sonucu alamadım.

  Umarım gelecekte daha uygun fiyatlar sunabilir hale gelirler.

 5. Lidertas Lidertas

  sadece yurt içi uçuşler için duşunuyorsunuz.

  dunyada hangi bilet sitesi low cost şirketlerin biletlerini sonuçlarında gosteriyor.

  ben hong kong - new york bileti aldım bundan daha detaylı sonuç veren site bulamadım.

   1. Ozellikle yurt disi biletlerinde www.edreams.com.tr'yi denemelisiniz. Turkiye'de Turkce sitesini kuran ilk yabanci ve güvenilir bir sirket, Avrupa'da herkes buradan alisveris yapiyor.

 6. Serafettin Serafettin

  "1 milyon euro seviyesinde olduğunu söylüyor. Tanıtım için de 1 milyon euro daha ayrılmış."

  o kadar paraya yapa yapa bulucak.com 'un kopyasını mi yapmislar? bence yazilimciya 1000, tasarimciya da 300 verip webrazzi'ye koymuslar.

 7. Osman Mahmut Osman Mahmut

  2 milyon euro? Saka mi bu?

 8. bu bahsedilen 1 milyon euro derken bildiğimiz euro değil mi?

 9. Ahmet Mina Ahmet Mina

  Keşke skyscanner'ı ve diğer siteleri inceleselermiş.Arama sonuçlarının listelendiği ekran bence karmakarışık.

 10. Fatih Demiray Fatih Demiray

  Karşımıza ilk çıkan arama motoru Amadeus'un sağladığı, komik rakamlarla sitenize entegre edebileceğiniz ve Türkiye'de online uçak bileti satan sitelerin %95'inde kullanılan iframe temelli bir servis. Görünen o ki diğer arama motoru da production'a hazır olmaktan çok uzak, tasarımı kötü, kullanılabilir değil.

  Bence sitede iki farklı arama motoru olması övünülecek bir şey olmaktan çok, ikincisine güvenmemeleri ya da ikisini aynı anda, entegre biçimde çalıştıracak alt yapıya sahip olmamaları şeklinde açıklanabilir.

  Keşke onca paranın bir kısmını alt yapı yatırımına ayırsalarmış.

  1. Fatih arkadaşıma katılıyorum, türsaba kayıtlı tüm acentalar bunun aynısını a dan z ye yapabilirler.

   Warren Buffett derki; 'Üretim olmadığı yerde kriz vardır' Yani Biletleri başka bir şirketten alıp başkasına satmakla, teknolojiyi başkasından alıp kullandırmak ile olmaz. Ana Sayfa | Üye Girişi | Hakkımızda | Kullanım Koşulları | Gizlilik ve Güvenlik | İletişim başlıklarını ve 444 numara almak ile üretim yapmış olmazsınız. Özetle üretim yok ise kriz var.

 11. 1m Euro teknolojik altyapıya, 1m Euro da reklam&pazarlama için harcanacak, bana biraz yüksek geldi bu rakamlar. 'yapılan yatırımlar' derken kurucuların kendi sermayeleri mi yoksa dışarıdan alınan yatırımlar mı kast ediliyor ?

  giriş sayfası arayüz tasarımı güzel ama arama sonuçlarının olduğu sayfa daha iyi tasarlanabilir. çok fazla scroll gerektiriyor. soldaki frame'in altında yer alan fiyat ayarlama çubuğu daha yukarı alınsa iyi olur. üyelik için facebook veya twitter hesapları neden alternatif olarak sunulmuyor ?

  yine de yapanların eline sağlık, başarılar dilerim.

 12. Yener Arslan Yener Arslan

  İstanbulda heryerde reklamları var. Reklama ciddi para ayırdıkları kesin. Kolay akılda kalmayan bir domain olduğu için uzun vadede kalıcı olamayacaklarını düşünüyorum. BU kadar reklama para ayırırken siteyi de iyi test edip yayına alsalar daha iyiydi. Arama yapabilmek için elli takla attım desem yalan olmaz.

 13. Asil Can Bozoğlu Asil Can Bozoğlu

  2 milyon euro'luk bütçeye sahip bir projede jQuery Datepicker pluginin skininin dahi değiştirilmeden implemente edilmiş olması tek kelimeyle komik. Nereden/nereye inputlarındaki autocomplete'ler bug'lı bir şekilde çalışıyor/çalışmıyor.

  1. Aynen katılıyorum. Outdoor'a yüzbinlerce TL harcanacağına Amadeus'dan customize edilebilen data alınabilirmiş. Amadeus'un arayüzünü basmanın yarattığı hiçbir katma değer yok. İş modeli olarak da ne katabilirler bilmiyorum. Bu alanda halen basit tasarıma ihtiyaç var.

 14. yeni bir takiplen.com vakası daha...

 15. Çeviri Çeviri

  Türkiye'de daha ne expedia gibi nede orbitz gibi bir site yapılabildi umarım başarılı olurlar

 16. her şey iyi güzeldi domain çok kötü .bu domaini reklamlar kesilince kim hatırlar.Bu kadar para harcıyacaklarına düzgün bir domain satın alıp piyasaya çıksalardı daha iyi olurdu.

  1. Barbaros Fendi Barbaros Fendi

   katiliyorum... yorumlari buraya kadar okudum, bu yorumu da okuyunca adresi dusundum ve hatirlamiyorum :))) halbuki kac kere dev gibi outdoor reklamlarinin onunden gectim... hafiza kartima bi baktirmam lazim :(

 17. Bir yurt dışı uçuşu denedim. Bubilet toplam fiyat 454 TL, THY sitesinde 482 TL. Bir avantaj sağlanıyor.

  Yurt içi sonuçları ama zayıf. Bu doğrudur.

 18. parayı verenler keşke google flights a girip bi baksalarmış. yapanlara ise zaten sözüm yok heralde ne kadar kötü bir iş çıkardıklarının farkındadırlar ama para saymakla meşgul olduklarından burayı okumazlar

 19. Amphora Amphora

  bulucak.com daha iyi sonuçlar veriyor...

  1. Mustafa Tanal Mustafa Tanal

   www.superbilet.com ve www.bilet.net de daha fazla yurtiçi sonuç var. Aynı anda otel de alınıyor bilet.net'ten.

 20. Gökhan Gökhan

  Bilet başına yalnış duymadıysam 13 tl kalıyor firmalara. Bu yüzden cazip geliyor.. Amadeus iframesini entegre edip bilet satmak güzel bir olay.. pek fazla uğraşmıyorsunuz.. 1 haftalık iş bile değil.. Böyle bir sitenin kazanabilmesi için ucuza bilet satabilmesi gerekiyor.. Site için harcanan bütçeyi abartılı buldum.. 100 bin tl ye güzel bir domain alınabilirdi.. ama amadeus iframe için 13 bin tl istiyor..Başarılar diliyorum umarım tutar..

  not: Söylediğim ücretler yalnış olabilir..

 21. Erhan Erhan

  Bu site daha iyi sonuçlar veriyor...

 22. Erhan Erhan

  www.ucakbiletiniz.com sitesine harcanan para çok az olmasına rağmen gayet başarılı.

  1. süprizleri bekleyiniz:)

 23. Kazım Solic Kazım Solic

  www.bilet.net aynı anda hem uçak (daha fazla seçenek ile) hem de otobüs bulunabiliyor. Adam akıllı yenilik yok hiçbir bilet sitesinde. Amadeus'un akıllara zarar, kullanışsız programı üzerinde yol bulmaya çalışan sitelere de kullanıcılara da yazık.

 24. Diğer vediğiniz örnek sitelere göre bubilet daha iyi fiyat veriyor.Bunun gibi siteler sadece hizmet bedelindeki indirimler ile fiyatta oynama yapabilir. Mesela www.favoribilet.com sitesi thy gibi hizmet bedelini 5 tl indirimli veriyor.Bubilet hem bu siteden hemde diğer örnek verilen sitelerden daha ucuz.Tasarımada önem verselerdi keşke.

 25. Mehmet Şimsek Mehmet Şimsek

  Tabikide http://ucuzucakbileti.org da bayağı iddalı ben hep oradan bilet alıyorum . ancak bazen pegasussun sitesinede bakarım.

 26. Bence kullanım açısından olsun hız bakımından tasarım açısından en iyi alt yapı ve kullanımı http://www.alobilethatti.com/ sergiliyor hemde kredi kartına 12 taksit imkanı sağlıyor 8. yılı en ucuz uçak biletlerini burdan alıyorum.

 27. Uçak bileti alımı konusunda bir çok anternatif varken bu derecede bir yatırım bence garip olmuş. http://www.ucak-bileti.gen.tr gibi basit bir sistemde bile bu hizmeti kolaylıkla alabilirken.

  1. Yasin Aydin Yasin Aydin

   Zaten belli başlı firmalar Frame veya API ile bayilik veriyor. Bende size katılıyorum bu konuda.

 28. Mehmet Ali Köse Mehmet Ali Köse

  ben www.biletmatix.com acentesiyim kesinlikle bu firma ile çalışmanızı öneririm online satışta yapabiliyorsunuz. iframe kodu ile.

 29. Bilet Bayi Bilet Bayi

  Merhabalar , Mehmet kardeşime katılıyorum kesinlikle firma iyiydi dicektim ama bu firma kapatılmış..

 30. http://www.geziko.com olarak iframe çözümümüz var ve iframe kullanmak için de herhangi bir ücret talep etmiyoruz. Onlarca sitede iframe'lerimiz gayet başarılı bir şekilde kullanılıyor. Sorunsuz ve bedava bir iframe için başka çözüm aramanıza gerek yok.

 31. Meral Bilkay Meral Bilkay

  Bubilet.com sitesi kapanmış görünüyor. Uçak bileti gibi rekabetin çok yoğun olduğu bir segmentte başarılı olmak için yatırım almak yeterli olmuyor. 2011 senesindeki online uçak bileti satışı rakamı ile bugün geldiğimiz nokta arasında dağlar kadar fark var. Zamanından önce doğan bir girişim olduğu için muhtelemen sürdüremediler. Bugün Türkiye de uçak bileti satmaya çalışan yüzlerce site var.