Samsung iPhone 5'i Gözüne Kestirdi

Teknoloji dünyasında patent savaşları tüm hızıyla devam ediyor. Bu konuda son zamanlarda en büyük atağı Google yaptı. Önce Motorola Mobility için 12,5 milyar dolar veren Google, geçtiğimiz günlerde Motorola'dan elde ettiği 17 binin üzerinde patente IBM'den satın aldığı 1023 patenti daha ekledi.

Şu sıralarda daha sıcak gelişmeler ise Apple ve Samsung çekişmesinde yaşanıyor. Bu iki firma arasındaki gerginlik Apple'ın (kısa bir süre için de olsa) Samsung'un Almanya'da satışlarını engellemesi ile doruğa yükselmişti. Diğer yandan iPhone ve iPad'lerde kullanılan ünlü A4 ve A5 işlemcilerinin en büyük tedarikçilerinden birinin Samsung olması işleri daha da karmaşık bir hale sokuyor. Fakat Apple artan gerginlik ile birlikte yeni bir anlaşma ile bu alanda Samsung'la arasında mesafe koyma yoluna gitti ve Tayvanlı TMSC ile işlemci üretimi için özel bir anlaşma imzaladı.

Şimdi ise hamle sırası Samsung'da ve iddialara göre Samsung elindeki patentlere güvenerek Apple'ın akıllı telefonun yeni modeli olan iPhone 5 satışlarını engellemeyi hedefliyor.

The Korean Times'ın haberine göre ismi açıklanmayan bir yönetici iPhone 5 çıkar çıkmaz Samsung'un elinde bulundurduğu kablosuz teknoloji patentlerini ihlal ettiği gerekçesi ile Apple'a dava açacak. Samsung'un ilk davayı kendi evinde yani Kore'de açacağı tahmin ediliyor. Eğer Samsung Kore'deki davadan olumlu sonuç alabilirse iPhone 5 satışlarını Avrupa ve ABD'de yasaklatmak için girişimlerde bulunması bekleniyor.

Samsung, şu anda satıştaki iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4 ve iPad 2'nin Samsung'un elinde bulunan 7 farklı patenti ihlal ettiğini iddia ediyor. Hali hazırda farklı ülkelerde Apple ve Samsung arasında açılmış toplam 23 dava devam ediyor ama Samsung gözünü henüz piyasaya çıkmamış olan iPhone 5'e dikmiş durumda. Adı açıklanmayan diğer bir Samsung yöneticisi ise bu kez farklı taktikler uygulayacaklarını söylüyor.

Görünüşe göre Samsung elindeki patentlere fazlasıyla güveniyor. Eğer iPhone 5'in satışını yasaklatmayı gerçekten başarabilirse bu durum iki firma arasında devam eden ve olası diğer tüm davalarda Kore'li firmanın elini fazlasıyla güçlendirebilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.