Google Wallet Uygulaması Bugün Yayınlanacak
Araçlar

Google Wallet Uygulaması Bugün Yayınlanacak

Google'ın yaz öncesinde duyurduğu Wallet uygulamasında sona geliniyor. Bugün birçok teknoloji blogunda yayınlanan bir fotoğraf ile Google Wallet uygulamasının bugün yayınlanacağı kesin gibi.

Yazının devamında yer verdiğimiz görsele göre 19 Eylül'de çıkacak olan ilk uygulama Sprint'in Nexus S modelinde çalışacak. Google Wallet uygulaması telefona yüklendikten sonra telefonunuzla anlaşmalı iş yerlerinde temazsın ödeme yapabilir hale geliyor.

Temassız ödeme ülkemizde de çeşitli bankaların desteklemesiyle yavaş yavaş yaygınlaşıyor. Google'ın iş ortaklarından olan MasterCard'ın payPass ürünleri Türkiye'de de aktif olarak kullanılıyor. Belki Google Wallet'ın ülkemize gelmesinde de ön ayak olabilirler. Şu anda sadece Amerika'da hatta sadece Citi müşterisi MasterCard sahiplerinde çalışacak uygulamayı çok kısıtlı sayıda kullanıcı kullanabilecek.

Bugün Fransa'da başlayacak olan NFC Dünya Kongresi'nin resmi sponsoru olan MasterCard'ın Google Wallet uygulamasını sahneden duyurması ve bir demo yapması bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta Seinfeld'in unutulmaz karakterlerinden George Costanza'lı bir reklam filmi yayınlanan Google Wallet'ta bir hareketlilik olduğu kesin. Google Wallet'in ilk aşamada tüm dünya ile birlikte ülkemizde de yayınlanmasını beklemiyorduk, ancak şu andaki kısıtlamalar ile gerçekten çok az sayıda kullanıcı Google Wallet'ı kullanabilecek.

Yapılan tanımlamaya göre şimdilik sadece Sprint mobil operatörlü Nexus S ve Citi Bank müşterisi PayPass aktif edilmiş MasterCard kredi kartı sahipleri Google Wallet uygulamasını kullanabilecekler. Cüzdanın yerini alması için tasarlanan Google Wallet uygulaması aynı zamanda Google Offers'tan da fırsatlar sunacak. Ancak uygulamanın Türkiye'de ne zaman kullanılabileceğini bilmek şu anda imkansız.

Aşağıda George Costanza'lı Google Wallet reklamını izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=gKGptWtzeaU?version=3&hl=en_US&rel=0

Yorumlar (4)
 1. Erkin Tek Erkin Tek

  Bir arkadaşım Japonyada kredikartlarından çok, sim kartlar üzerinden paypass tarzı alışverişin yaygınlaştığını, kredi kartı sektörüne bir tehdit oluşturduğunu söylemişti. Bunu lokasyon track edilmesi ve tek identity'e doğru gidilmesi ile birleştirip güzel bir komplo teorisi oluşturuyordu.

  Teoriyi kenara bırakırsak, bir de kafa kâğıdı taşımak zorunda kalmasak, sadece cep ile gezmek muhteşem bir rahatlık olurdu.

  1. Forcemajor Forcemajor

   telefonumuz çalındığında veya kaybolduğunda hemen fark edemeyeceğimiz durumlarda başımıza gelebilecekler beni tedirgin ediyor

   1. Offline limit denenilen bir limit vat paypass işlemlerde Türkiyede şuanda üst limiti 35 TL. 35 TL nin üzerindeki alışverişlerde kredi kartı gibi mecburen şifre girmeniz gerekiyor ard arda ödeme yapmayada imkan tanımıyor. Hatta 35 Tl nin altındaki işlemlerde dahi şifre girebilme gibi opsiyonlarınız olabiliyor.

    Kredi kartı kaybetme yüzdesi telefona oranla çok daha yüksek ve kredi kartını kaybettiğinizide farketmeniz daha uzun süre alıyor bu yüzden mobil ödeme daha güvenilir diye düşünüyorum.

  2. Basit düşünmemek lazım bundan 15 yıl önce bile filmlerde kimlik olarak göz irisi veya parmak izi kullanılıyordu.. Bence buna çok uzak değiliz :)