Dustin Moskovitz ile Facebook'un İlk Zamanları ve Google+ Üzerine

Dustin Moskovitz ile Facebook'un İlk Zamanları ve Google+ Üzerine

Facebook denildiğinde ilk akla gelen isim Mark Zuckerberg olsa da, aslında en büyük sosyal ağ sitesinin tek kurucusu değil. Pek çok kişinin The Social Network filminden de aşina olduğu Eduardo Saverin, Chris Hughes ve Dustin Moskovitz Facebook'un diğer kurucuları arasında yer alıyor. Bu isimlerden Moskovitz, 2008'de Facebook'tan ayrılarak Justin Rosenstein ile birlikte Asana'yı kurdu. Geçtiğimiz günlerde TechCrunch Disrupt'a katılan Moskovitz Facebook'un ilk zamanlarından Google+'a kadar farklı konulardaki görüşlerini paylaştı.

Moskovitz de Zuckerberg gibi ünlü Facebook filmi The Social Network filmini gerçekçi bulmayanlardan. Filmde zamanlarının büyük kısmını partilerde geçirdikleri görünen Facebook kurucularının aslında çok daha yoğun bir şekilde çalıştıklarından bahseden Moskovitz, günde ortalama 14-16 saat arası iş yaptıklarını ve Facebook'un ilk yılında en fazla 2 veya 3 partiye katıldıklarını söyledi.

Moskovitz, daha o dönemde çok çalışmak zorunda olduklarını çünkü Facebook'u açar açmaz çok büyük bir işe dönüşeceğini anladıklarını anlattı: "Facebook 4 Şubat 2004'da kuruldu ve 5 Şubat gibi çok daha büyüyeceğinden emindik". Siteye üye olan öğrencilerin günde 3-4 saatlerini Facebook'ta geçirdiklerini anlatan Moskovitz, hangi sınıfa girersek öğrencilerin diz üstü bilgisayarlarında Facebook'un açık olduğuna şahit olduklarını söyledi.

İlk zamanlarda site istatistiklerini çok yakından takip ettiklerini ve kullanıcıların ne kadar süre sitede kaldıkları, 7 gün veya 30 gün içerisinde kaç kullanıcının siteye geri döndüğünü takip ettiklerini anlatan Moskovitz, daha ilk günlerinde Facebook'u MySpace ile karşılaştırmaya başladıklarını anlattı.

Moskovitz, Google+ ile ilgili ne düşündüğü sorulduğunda ise şunları söyledi: "Bu alanda iyi yönetilen bir ürün görmek gerçekten harika. Pek çok rakip vardı ama Google+ en iyilerinden biri". Bu görüşlerine rağmen Moskovitz Google+ kullanmadığını da sözlerine ekledi.

Dustin Moskovitz'in TechCrunch Disrupt'taki videosunu şu adresten izleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.