Twitter 100 Milyon Aktif Kullanıcıya Ulaştı Toplam Kullanıcıların Yüzde 40'ı Pasif
Yenilikler

Twitter 100 Milyon Aktif Kullanıcıya Ulaştı Toplam Kullanıcıların Yüzde 40'ı Pasif

Twitter, Dick CostoloTwitter CEO'su Dick Costolo, Twitter hakkında bazı istatistikler paylaştı. Twitter giderek büyüyor ama büyük bir kesim halen sessiz. Hedef 2 milyar cihaza erişmek.

Resmi blogda da paylaşılan bilgilere göre Twitter'in aktif kullanıcı sayısı 100 milyona ulaşmış. Costolo, aktif kullanıcıları ayda en az bir kez siteye giriş yapan ve kullanan kişiler olarak tanımlıyor ve Twitter'in yüzde 40'ının halen pasif olduğunu ekliyor. Aktif kullanıcıların yüzde 55'i mobil kullanıcılar.

1 Ocak 2011'den bu yana aktif kullanıcı sayısı yüzde 82 artmış ve Twitter.com'a gelen tekil ziyaretçi sayısı 400 milyona ulaşmış.

Yakında 17 dilde hizmet vereceği öğrenilen mikro bloglama servisi, üye sayısını ve yeni reklamlarla gelirlerini katlamaya odaklanmış. Hedef dünya çapında 2 milyar cihazda Twitter'ı görmek. Eğer her 2 cihazı 1 kişi olarak düşünürsek, bu görüş, şu an için her 2 internet kullanıcısından birinin Twitter kullanıcısı olması demek.

Costolo, Twitter'da şu anda günde 230 milyon paylaşım yapıldığını ve bunun yıl başından bu yana yüzde 110 oranında artışa tekabül ettiğini söylüyor. Temmuz ayında bir günde gönderilen güncelleme sayısı 200 milyon olmuştu. Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Twitter üzerinden günde gönderilen tweet sayısı ise sadece 65 milyondu.

Yeni özellikleriyle kullanıcıların daha fazla ilgi ilgi göstermesini bekleyen Twitter, 800 milyon dolarlık yatırımın ilk yarısını da kasasına koymuş. Halka arz için henüz erken olduğunu düşünen Costolo, bir ara oldukça baş ağrıtıcı olan trafik yüküne bağlı sorunları iyice azaltmak istediklerini açıklıyor.

Bu ifadeler gösteriyor ki Twitter internetin sesi olmak konusunda kararlı. Google ve Facebook'a pabuç bırakmayacak.

Yorumlar (5)
 1. %60 ın aktif olması bile şaşırttı beni.

 2. Ehl-I Blog Ehl-I Blog

  Ortalama 2 hesabımız var gibi bir genelleme yapabiliriz sanırım.Bir aktif biri de sahte =)

 3. Erol Çevik Erol Çevik

  Aktif olma kriterlerine bakılırsa çok daha fazla olmalıydı.

  "Costolo, aktif kullanıcıları ayda en az bir kez siteye giriş yapan ve kullanan kişiler olarak tanımlıyor "

  Bu nasıl bir aktif kullanıcı tanımıdır. Aktif kullanıcı sayısını şişirmekten başka bir şey değil. Haftada bir siteye girenlerin yeküne oranı nedir, ben de onu merak ettim. Taş çatlasa yüzde otuz olur. Oda düz rakam otuz milyon kullanıcı demek. Bunun içinde yüzde yirmiye yakında kurumsal hesa vardır. Onları da çıkarınca 24 milyon kişisel heap kalır. Dünyada kıyamet kopartan sitenin en top olduğu zamanda elindeki aktif kullanıcı sayısı hiç iç açıcı değil. Ünlüler halkla ilişki kanalı olarak görüp bu kadar teveccüh göstermemiş olsaydı formspringden bir farkı olmayacaktı. Bırakın dünyadan bir siteyi, beğenmediğiniz mynet'in bile aktif kullancı sayısı bakımından twitter yakındır. Silikon vadisinde her şey göz boyamadan ibaret.

  bir ay içinde siteye uğrayanı aktif kullanıcı olarak kabul ediyorlarmış. hala gülüyorum.

  çok değil, en fazla bir yıllık süreleri kaldı.

 4. %40'a ulaşan pasif twitter kullanıcısı! feci...

  Açıkçası ürün tanıtımı, site tanıtımı vs. reklama dönük kullanıcı adı alınıp sonra bir daha kullanılmayan twitter kullanıcı hesaplarının etkisi var. Ayrıca, "bi denemek lazım" diyip daha sonra yolunu değiştiren kullanıcılarda var...

  %40 gerçekten dehşet bir rakam...

 5. twitter aslında zannedildiği kadar kötü bir site değil. fakat zannettirildiği kadar da iyi bir site değil.