Twitter'da Yeni Rekor: Saniyede 7196 Tweet…

Twitter'da Yeni Rekor: Saniyede 7196 Tweet…

Şu sıralarda futbol deyince Türkiye'de pek çok kişinin aklına Metris Cezaevi gelse de, dünyanın geri kalanın aklına Dünya Kadınlar Futbol Şampiyonası geliyor. ABD'yi penaltı atışlarıyla 5-3 yenerek şampiyon olan Japonya, Fairplay ödününü de alarak bu turnuvaya damgasını vuran takım oldu.

Tarihinde ilk kez şampiyonluğa ulaşan Japonya'nın başarısı geleneksel basının yanı sıra sosyal medyada da çok ses getirdi. O kadar ki Japonya'nın şampiyonluk anı Twitter'ın saniyede en çok tweet gönderilme rekorunu kırdı.

Maçın ardından saniyede gönderilen 7.196 tweet'ilik rekoru Twitter gönderdiği bir tweet ile duyurdu. Paraguay ve Brezilya arasında oynan maç ise saniyede 7166 tweet ile ikinci sıraya yerleşti.

Geçtiğimiz yıl düzenlenen 2010 Dünya Kupasının final maçının son 15 dakikasında saniyede tweet ortalaması sadece 3051 olmuştu. Tabi ki geçtiğimiz bir yıl içerisinde Twitter kullanımının önemli oranda artmış olması bu farkın başlıca sebebi.

Mart ayında 200 milyon kullanıcıya ulaşan Twitter, geçtiğimiz günlerde ise bir günde gönderilen 200 milyon tweet barajını aşmayı başarmıştı. Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Twitter üzerinden günde gönderilen tweet sayısı 65 milyondu. Yani bir yıl içerisindeki gönderilen tweet'ler yaklaşık %307 artmış durumda. Yani her gün 600 bin yeni hesap açılan Twitter'da çok geçmeden bu rekorun da kırılacağını tahmin etmek zor değil.

Twitter'ın geçtiğimiz yıllarda gösterdiği büyümeyi, veri görselleştirme alanında çalışmalar yapan Visual.ly'nin hazırladığı bu infografik'te daha net görebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.