Bobiler.örg Klonu Canvas Kapılarını Açtı
Eğlence

Bobiler.örg Klonu Canvas Kapılarını Açtı

Haziran ayında duyurduğumuz 3 milyon dolarlık yatırımın ardından Canvas kapalı beta sürecini tamamladı ve kapılarını herkese açtı. Bir internet fenomeni haline gelen 4chan'ın kurucularından Christopher "moot" Poole'un girişimi olan Canvas, kullanıcıların fotoğraflar üzerinde eğlenceli değişiklikler yapabildikleri bir topluluk sitesi.

4chan'ın sıra dışı çizgisinden farklı olarak daha geniş bir kullanıcı kitlesine hitap edecek şekilde hazırlanmış olan Canvas, Poole'un deyimiyle "iş yeri dostu" bir site. Örneğin sadece yetişkinlere yönelik olan içerikler ve yorumlarda sert atışmalar Canvas'ta yasak. Yani bir anlamda Canvas, 4chan'ın light bir versiyonu diyebiliriz…

İnternet üzerindeki forum ve sohbet alanlarında sosyalleşmeye çalışan 10 milyonlarca kişi için farklı bir iletişim platformu hazırladıklarını söyleyen Poole, Canvas'ın 4chan potansiyelinin asla ulaşamayacağı kadar popüler hale gelebileceğini iddia ediyor.

Canvas'ın 2003 yılında kurulan 4chan'a göre en önemli farklılıklarından biri kullanıcıların gerçek kimlikleri ile site üzerinde yer alabilmesinin teşvik ediliyor olması. Örneğin Facebook hesabı ile siteye bağlanmak mümkün. Dileyenler yine gizliliğini koruyabiliyor ama bu durumda bile sitenin kurallarına uymaları gerekiyor.

Canvas'ın diğer çok önemli bir özelliği ile etkileşimin üst seviyede olması. Kullanıcılar kendi fotomontajlarını yayınlayabiliyor, diğerlerinin çalışmaları ile bir araya getirebiliyor, yayınlanan fotoğraflara etiketler atayabiliyor ve yorum yapabiliyorlar.

Kapalı beta sürecinde 50 bin kayıtlı kullanıcıya ulaşan Canvas'ın resmen açılması ile birlikte bu sayının da hızla artması bekleniyor. Fakat siteye ilk ilgi göstereceklerin 4chan müdavimleri olacağını düşününce Canvas ekibinin özellikle bu ilk zamanlarda moderasyon konusunda biraz yoğun olacaklarını tahmin etmek de zor değil :)

Yorumlar (14)
 1. Mükemmel bir UX tasarlamışlar. Kutlarım.

 2. Ahmet Veli Ahmet Veli

  Canvas'ın Bobiler'in klonu olduğuna emin misiniz?

 3. 3 milyon dolarlık yatırımlı bir site için kötü bir tasarım..

 4. Başlık çok saçma olmuş. Benzerlik var diyebiliriz de canvas'ı kullanmışsa yazan arkadaş, bobiler'e kaç bin takabilecek düzeyde olduğunu görmüştür heralde. Ki siteyi yapan adamın ilk sitesi de 4chan'di yani 4chan'ı toparlanmış hali bu site. Bobiler.org anca onun alpha versiyonu olur.

 5. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  Gercekten sinirleniyorum boyle basliklari reader'imda gorunce. Neye dayanarak klonu diyorsunuz? Sonra acildi ve ayni kategoride diye mi? Bobiler de 9gag, 4chan klonudur diyelim o zaman. Onlara da dailywtf klonu diyelim?! bobiler'in sahiplerinin evlerinde bilgisayar yokken amerikalilarin 10 yildir yaptigi seye Turk klonu demeyi ne kadar da seviyoruz. Webrazzi'deki Turk sektorunden adam akilli haberleri filtrelemenin mantikli bir yontemi olsa onu kullanacagim ve bu gereksiz, irrelevant haberler hic karsima gelmeyecek.Bunu istiyorum dogrusu gercekten.

  1. Selam Ahmet, haklı olduğun noktalar var ancak sadece başlık yüzünden webrazzi'deki haberlerleri filtrelemek falan gibi bir çıkışı neden yaptığını anlıyamadım. Altı üstü bir başlık yazının içerisinde işte bizi kopyaladılar önce bizim aklımıza gelmişti gibi bir propaganda bulunmuyor.

   Biz klonlamayı kötü anlamda kullanmadığımız için belki bizi rahatsız etmemiş olarabilir başlık. Sonuçta çok Türk girişimine klon başlığı attık veya yazdık ve artık gerçekten bunun bazı kulaklara geldiği gibi iğrenç birşey olmadığını düşünüyorum.

   Konuyu bu şekilde değerlendiriyoruz.

  2. Editörler / yazarlar işlenmemiş -ham- haberi, birikimlerine, gözlemlerine, tarzlarına, kurum misyonuna göre işler, yerelleştirir, örnekler, zenginleştirir, kıyaslar, -köşe yazarları gibi- kendi orjinal ürününü servis ederler... iş modeli olarak webrazzi'nin devletlerin resmi haber ajansları tadında olmasını düşünemiyorum... @Ahmet bence tepkini tekrar okumalısın... Webrazzi bireye değil, kitleye servis veriyor, tezgahlar rengarenk olmalı, dileyen dilediğini alır...

  3. Western Western

   ahmet alp balkan'ın burda demek istediği webrazzi'ye yakışan bir başlık olmamış. yani böyle profesyonel bloglardan daha profesyonel başlıklar bekliyoruz. bu başlığı kişisel bir blogta görsek belki bu kadar tepki göstermeyiz. tabi bir de tepki göstermemizin diğer nedeni bu sitenin pek klona benzemeyişi.

 6. Can Aydoğan Can Aydoğan

  Başlık tam tersi olsaydı yani: "Canvas klonu Bobiler.örg Kapılarını Açtı" şeklinde. Kimse gıkını çıkarmazdı. Yazık!

 7. Bora Yalçın Bora Yalçın

  Dikey gridler kullanılan yapı hoşuma gitti. Resimlerle duvar örmüşcesine duruyor.

 8. Serafettin Serafettin

  Sabaha bitiririm böyle bir siteyi. Ne 3 milyon doları yahu. Millet ne saçma şeylere yatırım buluyor elin Amerikasında. Pes.

  1. Mert Meriç Mert Meriç

   hala bir iş, bu siteyi ben de yaparım ne var diye değerlendiriliyor, önemli olan sitenin yapılabilirliği değil, kimse tekerleği tekrar icat etmiyor... Önemli olan senin bir iş modeli, gelir modeli kurabilmen, ve bu hedeflere ulaşman/yolda olman...

   1. Serafettin Serafettin

    Photoshopla insanları değiştireyim, sonra reklamlarıma tıklasınlar. Bu mudur? Yıllarca 4 milyon doların zırnığını geri kazanamayacak olan bir model.

   2. Diğer taraftan Canvas’ın hedefinin sadece eğlenceli içerik paylaşmanın ötesinde, uzun vadede ciddi bir sosyal medya entegrasyonu sağlayarak büyümek olduğunu düşünüyorum.

    Yani, 3 milyon dolar şirkete sadece online resim karıştırma araçları var diye verilmedi. Bir süre sonra yeni bir paylaşım kültürü ve Twitter’la entegre bir servis olacağını tahmin ediyorum

    Arda Kutsal böyle yazmış.