Bobiler.örg Klonu Canvas Kapılarını Açtı

Bobiler.örg Klonu Canvas Kapılarını Açtı

Haziran ayında duyurduğumuz 3 milyon dolarlık yatırımın ardından Canvas kapalı beta sürecini tamamladı ve kapılarını herkese açtı. Bir internet fenomeni haline gelen 4chan'ın kurucularından Christopher "moot" Poole'un girişimi olan Canvas, kullanıcıların fotoğraflar üzerinde eğlenceli değişiklikler yapabildikleri bir topluluk sitesi.

4chan'ın sıra dışı çizgisinden farklı olarak daha geniş bir kullanıcı kitlesine hitap edecek şekilde hazırlanmış olan Canvas, Poole'un deyimiyle "iş yeri dostu" bir site. Örneğin sadece yetişkinlere yönelik olan içerikler ve yorumlarda sert atışmalar Canvas'ta yasak. Yani bir anlamda Canvas, 4chan'ın light bir versiyonu diyebiliriz…

İnternet üzerindeki forum ve sohbet alanlarında sosyalleşmeye çalışan 10 milyonlarca kişi için farklı bir iletişim platformu hazırladıklarını söyleyen Poole, Canvas'ın 4chan potansiyelinin asla ulaşamayacağı kadar popüler hale gelebileceğini iddia ediyor.

Canvas'ın 2003 yılında kurulan 4chan'a göre en önemli farklılıklarından biri kullanıcıların gerçek kimlikleri ile site üzerinde yer alabilmesinin teşvik ediliyor olması. Örneğin Facebook hesabı ile siteye bağlanmak mümkün. Dileyenler yine gizliliğini koruyabiliyor ama bu durumda bile sitenin kurallarına uymaları gerekiyor.

Canvas'ın diğer çok önemli bir özelliği ile etkileşimin üst seviyede olması. Kullanıcılar kendi fotomontajlarını yayınlayabiliyor, diğerlerinin çalışmaları ile bir araya getirebiliyor, yayınlanan fotoğraflara etiketler atayabiliyor ve yorum yapabiliyorlar.

Kapalı beta sürecinde 50 bin kayıtlı kullanıcıya ulaşan Canvas'ın resmen açılması ile birlikte bu sayının da hızla artması bekleniyor. Fakat siteye ilk ilgi göstereceklerin 4chan müdavimleri olacağını düşününce Canvas ekibinin özellikle bu ilk zamanlarda moderasyon konusunda biraz yoğun olacaklarını tahmin etmek de zor değil :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.