Google 182 Milyon Dolar Ödediği Slide'ı 1 Yıl Sonunda Kapatıyor
Uygulamalar

Google 182 Milyon Dolar Ödediği Slide'ı 1 Yıl Sonunda Kapatıyor

Google, bundan yaklaşık 1 yıl önce 182 milyon dolar ödeyerek satın aldığı Slide'ı kapatmaya karar verdi. Slide'ın kurucusu Max Levchin de bu gelişme ile birlikte Google'dan ayrılacak. AllThingsD'nin haberine göre Slide ekibinde yer alan diğer önemli bir isim; Jared Fliesler da Google'dan ayrılacak isimler arasında yer alıyor. Google sözcüsü konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Max, farklı fırsatları değerlendirmek için Slide ve Google'dan ayrılmaya karar verdi".

Google tarafından satın alınmış olmasına rağmen bağımsız olarak faaliyetini sürdüren sosyal uygulama firması Slide'a ait ürünlerin Prizes.org hariç tümü bu gelişmeyle birlikte birkaç ay içerisinde kapatılacak.

Slide çalışanlarının büyük kısmı Google'da farklı görevlere kaydırılacak. Ekibin 100'e yakın personelinin çoğunun YouTube'ta görevlendirilmesi bekleniyor.

Slide 2005 yılında, PayPal'in kurucularından Max Levchin tarafından hayata geçirilmiş ve MySpace ile Facebook uygulamaları sayesinde büyük başarı yakalamıştı. Google'ın sosyal ağ atılımlarının bir parçası olması amacıyla satın alınan Slide, hızla gelişen bu alanda Zynga gibi önemli rakiplere karşı başarılı olamamıştı.

Google+'ın da devreye girmesiyle beraber daha da kenarda kalan Slide'ın kurucusu Max Levchin'in ayrılma kararını bu sebeple verdiği tahmin ediliyor. Halen Yelp'in yönetim kurulunda yer alan Levchin aynı zamanda aktif bir melek yatırımcı.

Ekipten ayrılacak diğer önemli isim olan Jared Fliesler'ın, eski Slide çalışanlarından Keith Rabois ile birlikte son dönemin dikkat çeken girişimlerinden Square'a geçmesi bekleniyor.

Yorumlar (7)
 1. Türkçe Polisi Türkçe Polisi

  "Başarılar yakalamayı başaramadı" çok anlamlı bir ifade olmuş.

  "MySpace ile Facebook uygulamaları ile büyük başarı yakalamıştı" ifadesi ise tadından yenmiyor.

  Bir hızlandırılmış Türkçe kursu önersem?

  :)

  1. Webrazzi'nin en sevdigim yonlerinden biri, yorumlari bu denli olumsuz olsa da onaylayip yayinlamasi. Konusma ozgurlugu diye buna derim:)

   1. Yorumlara ilk defa bakıyorum, "Konusma ozgurlugu diye buna derim:)" ifadenize katılıyorum :)

 2. 182 milyondan bir payı olup da gidiyor, kimine göre başarıdır bu :)

 3. Max Levchin'e oldum olasi bir hayranlik duymusumdur. Paypal'i ortaya cikarmasindaki hikaye oldukca ilginc. Paypal'in ayakta kalmasi oldukca stresli bir surec olmus. Bu milyar dolarlik proje Ebay tarafindan satin alindigi zaman Max Levchin'in elinde sadece 3% gibi kucuk bir hisse kalmis. Yani bu milyarlik projeden buyuk bir servet yapmayi basaramamis.

  Slide oldukca basarili bir projeydi ama Google icin kucuk bir proje ve rakamlar yine cok kucuk. Yani Max Levhin cok basarili ama hakkettigi miktarlara sahip olamamis bir insan. Olmadi mi olmuyor iste..

 4. Artik bi slide show da google da ayrilmalarina yaparlar ! Max Levchin gibi biri umarim türkideden de cikar!

 5. Tuncay Aydemir Tuncay Aydemir

  Desenize google bu kez baltayı taşa vurdu. Fakat yinede zararın neresinden dönersen kârdır düşüncesi güdmeleri özellikle google (+) plus'a verecekleri değeri şimdiden belli ediyor.