comScore: Türk İnternetinin Kullanıcılarının Yaklaşık Yüzde 82'si Blog Ziyaretçisi

comScore: Türk İnternetinin Kullanıcılarının Yaklaşık Yüzde 82'si Blog Ziyaretçisi

Teknoloji ve internet dünyasının en dinamik pazarı Kuzey Amerika. Ancak bloglar göz önüne alındığında dünya genelinde Uzak Doğu öne çıkıyor. comScore'un blog kategorisine özel yaptığı sıralamada Avrupa pek aktif değil ama Türkiye listeye giriyor.

comScore'un online nüfusun blogları ziyaret etme oranları sıralamasında Haziran 2011 için ilk sıra Tayvan'ın. Tayvanlı internet kullanıcılarının yüzde 85,5'i bloglara erişirken, Brezilya'da bu oran yüzde 85,2, üçüncü sıradaki yakın takipçi Güney Kore'de ise yüzde 84,9. Dördüncü sıradaki ülkemizde geldiğimizde fark biraz açılıyor.

Türk İnternetinin Yüzde 81,9'u Bloglara Erişiyor

comScore internet kullanıcılarımızın yüzde 81,9'unun bloglardan yolunun geçtiğini gösteriyor. Bu da yaklaşık (15 yaş üstü, ev ve işten internet kullanan) 19,5 milyon kişiye denk düşüyor. Türkiye'nin ardından gelen Japonya'nın yüzde 80,5'i blog ziyaretçisi olarak gösterilmiş.

Bu rakamlar elbetteki online gazetelerin oldukça altında ancak blogların online dünyada ne kadar etkili olabileceğini gösteriyor. Kullanıcı profili dikkate alındığında ise blogların daha değerli olduğunun altını çizmek gerekiyor.

En Çok Japonlar Blog Okuyor

Blog kategorisini ziyaret süresi bakımından da ülkeler özelinde sıralayan comScore, Haziran 2011'de ziyaretçi başına ortalama geçirilen süre bakımından Japonya'nın ilk sırada olduğunu gösteriyor. Japon blog okurları ay boyunda bloglarda ortalama 62,6 dakika geçiriyor. İkinci sıradaki Güney Kore'nin ortalaması ise 1 saatin altında, 49,6 dakika.

Uzakdoğulu bu iki ülkeden sonra Avrupalı blog okurları göze çarpıyor. Polonyalılar da neredeyse Güney Koreliler kadar blog sevdalısı. Haziran ayında Polonya'da her ziyaretçi bloglara ortalama 47,7 dakika harcamış. Polonya'yı 33,1 dakika ile Endonezya, 32,5 dakika ile Brezilya takip ediyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.