comScore: Türk İnternetinin Kullanıcılarının Yaklaşık Yüzde 82'si Blog Ziyaretçisi
İstatistik

comScore: Türk İnternetinin Kullanıcılarının Yaklaşık Yüzde 82'si Blog Ziyaretçisi

Teknoloji ve internet dünyasının en dinamik pazarı Kuzey Amerika. Ancak bloglar göz önüne alındığında dünya genelinde Uzak Doğu öne çıkıyor. comScore'un blog kategorisine özel yaptığı sıralamada Avrupa pek aktif değil ama Türkiye listeye giriyor.

comScore'un online nüfusun blogları ziyaret etme oranları sıralamasında Haziran 2011 için ilk sıra Tayvan'ın. Tayvanlı internet kullanıcılarının yüzde 85,5'i bloglara erişirken, Brezilya'da bu oran yüzde 85,2, üçüncü sıradaki yakın takipçi Güney Kore'de ise yüzde 84,9. Dördüncü sıradaki ülkemizde geldiğimizde fark biraz açılıyor.

Türk İnternetinin Yüzde 81,9'u Bloglara Erişiyor

comScore internet kullanıcılarımızın yüzde 81,9'unun bloglardan yolunun geçtiğini gösteriyor. Bu da yaklaşık (15 yaş üstü, ev ve işten internet kullanan) 19,5 milyon kişiye denk düşüyor. Türkiye'nin ardından gelen Japonya'nın yüzde 80,5'i blog ziyaretçisi olarak gösterilmiş.

Bu rakamlar elbetteki online gazetelerin oldukça altında ancak blogların online dünyada ne kadar etkili olabileceğini gösteriyor. Kullanıcı profili dikkate alındığında ise blogların daha değerli olduğunun altını çizmek gerekiyor.

En Çok Japonlar Blog Okuyor

Blog kategorisini ziyaret süresi bakımından da ülkeler özelinde sıralayan comScore, Haziran 2011'de ziyaretçi başına ortalama geçirilen süre bakımından Japonya'nın ilk sırada olduğunu gösteriyor. Japon blog okurları ay boyunda bloglarda ortalama 62,6 dakika geçiriyor. İkinci sıradaki Güney Kore'nin ortalaması ise 1 saatin altında, 49,6 dakika.

Uzakdoğulu bu iki ülkeden sonra Avrupalı blog okurları göze çarpıyor. Polonyalılar da neredeyse Güney Koreliler kadar blog sevdalısı. Haziran ayında Polonya'da her ziyaretçi bloglara ortalama 47,7 dakika harcamış. Polonya'yı 33,1 dakika ile Endonezya, 32,5 dakika ile Brezilya takip ediyor.

Yorumlar (10)
 1. en çok japonların blog okumasına şaşırmadım ama türkiye nin %25 i geçeceğine ihtimal vermiyordum :D

 2. Domainom Domainom

  Türkiye'de bloglara erişim oranının bu kadar yüksek olmasına rağmen ziyaret süresinin az olması blog yazılarının çok okunmadığını gösteriyor. Yani, bloglara büyük oranda arama motorlarından ulaşılıyor ve tabiri caizse 'birine bakıp çıkacaktım' tarzı bir ziyaret oluyor. Erişimde Türkiye 4. sıradayken ziyaret süresinde ilk 10'da bile olmaması sanırım bunu gösteriyor.

 3. Çağatay Şama Çağatay Şama

  Bu demek oluyor ki blog alt yapısına sahip 'startup' lar başarılı olabilmeye iyi bir aday.

 4. Sercan B. Sercan B.

  Değerlendirme script (wordpress vs), baz alınarak yapıldıysa sonuçların güvenilir olduğuna inanmak zorlaşır.

 5. Tarik Sucu Tarik Sucu

  Türkiye'de burası dahil bazı önemli istisnalar hariç blog yayınclığı yok. açılan blogların çok büyük kısmının çöp olduğunu ve googleda yapılan aramalara takıldığı için kalitesiz hit çektiği ortada. %81 erişimin olması blog altyapısına sahip startup ların başarılı olacağına dair bir veri değil.

 6. Bende cok fazla blog geziyorum ozeelikle yazarkafe.com bana Kaliteli blogları ve yazıları sunarak isimi kolaylaştırıyor

 7. bu olcumun nasil yapildigi onemli. eger tahmin ettigim sekilde sadece ziyaret edilen sitelerin kullandigi altyapiya bakarak karar verildiyse, en cok ziyaret edilen illegal film ve dizi yayini yapan sitelerin, hatta flash oyun sitelerinin neredeyse tamami ve hatta bircok haber sitesi wordpress altyapisini kullaniyor. bu bakimdan yaniltici bir istatistik olabilir.

 8. Türk internet kullanıcısının %82'sinin blog okuması, Türk kullanıcılarının okur yazarlığını maalesef ki göstermez. Tek sebebi Türk webmasterların ücretsiz blog yazılımlarıyla, film, dizi, oyun v.b siteler açmasıdır.

 9. Ehl-I Blog Ehl-I Blog

  Kitap okumada sınıfta kalsak da blog okumada iyiyiz galiba

 10. Eğer anket blog sistemi üzerinden yapıldıysa, her yeni kurulan web sitesi wordpress'i tercih ediyor. içeriklerinin bi önemi yok, onlar kılıfını ona göre düzenliyor. Film siteleri, bilgi siteleri, video siteleri, bazı şirket siteleri, çöp siteler.

  Böyle bir araştırmada asıl bakılması gereken blogların 'takipçi' sayıları.

  Neden fazla okumuyoruz?

  Elbetteki çöp siteler. İnsanlar siteye giriyor, baktı bilgi yok back-space tuşuna basıp çıkıyor. 10 saniye bile kalmıyorlar. Tabii ki bu da istatistiklere yansımış. Ben bundan başka yorum getirebileceğimi sanmıyorum.