2 Dakikada Steve Jobs'un Hayatı ve Kariyeri [Video]
Teknoloji

2 Dakikada Steve Jobs'un Hayatı ve Kariyeri [Video]

Steve Jobs Apple'daki "0 numaralı" (öyle olduğu söyleniyor) yaka kartını bıraktığını açıkladıktan sonra Next Media Animation teknoloji dünyasının çok nadir göreceği bu ismin hayatını ve kariyerini 2 dakikalık bir video ile özetlemeye çalışmış.

İki dakikalık animasyonun başlangıcında Budist olan Jobs'un manevi dünyası ve Apple'ı kurması konu ediliyor. Evlatlık olduğu bilinen Jobs'un geçlik yılları biraz sıkıntılıydı. Jobs, kendisini banyo yapmaktan kurtaracağını düşündüğü için tamamen elmadan oluşan bir diyet yapmıştı. Animasyonda'da Jobs'un kafasına düşen elma o günlere işaret ediyor.

Başlangıç bölümünden sonra Jobs'un Steve Wozniak ve elmadan aldığı ilhamla Mac'i hayata getirmesi* konu ediliyor. Ardından PepsiCo'nun başkanı John Sculley'i şirketin başına geçmek için ikna etmeye çalışması geliyor. Jobs ya da şirket içinde bilinen adıyla S.J. veya Steve, Apple'da işlerin kötü gittiği dönemde Sculley'i şu soruyla ikna ediyor: Yaşamının geri kalanında şekerli su mu satmak istiyorsun yoksa dünyayı değiştirmek mi?

Animasyonun yarısına yaklaşırken Steve Jobs'un Pixar ile Toy Story başarısı konu ediliyor ve ardından Microsoft. Bill Gates ile Star Wars ikliminde mücadele eden Jobs, sonunda galip gelerek haklı bir mutluluk yaşıyor. Bu saniyeler Apple'ın Microsoft ile olan çalkantılı ilişkisine göndermeler içeriyor.

Sonrasında Jobs'un iPhone ve iPad ile Apple'i zengin etmeye başlaması ve pankreas kanseri yakalandığını öğrenip, onu alt etmesi işleniyor. Son bölümde Apple gezegeninde koltuğunda rahatça oturan Jobs'a Google'ın Androidleri musallat oluyor. :)

Jobs köşeye sıkışırken Apple'in yeni Yönetim Kurulu Başkanı Tim Cook kapıyı açıyor ve Androidleri Jobs ile birlikte dağıtıyorlar.

* Steve Jobs'un 1984'teki ilk Mac sunumunu yaptığı video:

dn: Steve Jobs hakkında paylaştığım bilgileri detaylı olarak "Nasıl Steve Jobs Olunur (Inside Steve's Brain)" adlı kitapta bulabilirsiniz.

Yorumlar (6)
 1. Osman Gamli Osman Gamli

  Windows ile ilgili bölüm "Ezik" olmuş. Windows %87, Mac %5 pazar payına sahip.

  1. Mustafa Basar Mustafa Basar

   Yaniliyorsunuz Osman Bey. iOS isletim sistemi bir Apple urunudur ve akilli cep telefonu pazarinda dunya lideridir. Yine Microsoft'un borsa hacmi 211 milyar dolar iken, Apple'inkinin 354 milyar dolar olmasi aradaki farkin kuvvetli bir gostergesidir. Apple, calisan sayisi olarak Microsoft ve Google'dan cok daha kucuk bir sirket olmasina ragmen, Steve Jobs ve ekibinin tarihi basarilari Apple'i dunyanin en degerli ve en karli teknoloji sirketi yapmistir.

   Yazida da ufak bir hata yapilmis. Apple'in yeni yonetim kurulu baskani (Chairman) Steve Jobs secilmistir. Tim Crook, Steve Jobs'un yerine gecerek genel mudur (CEO) olmustur.

 2. Mrauthor Mrauthor

  Teknoloji hayranı biri olarak teknoloji dünyasında gıpta ettiğim kişiler arasında ilk sırada geliyor.Ardından Google'ın kurucuları Sergey Ve Brin var tabi.Kendisine acil şifalar diliyorum.Teknoloji dünyası kendisine çok minnettar ...

 3. Güzel olmuş :))

 4. Sondaki steve jObsa yardıma gelen abi tim Cook ve bir eşcinsel . Kafasındaki gökkuşağı da onu temsil ediyOr galiba :D

 5. Stewe umarım iyileşir dünyanın bunun gibi çok insana ihtiyacı var.