Bazlia.com: Konum Tabanlı Ücretsiz İlan Sitesi
Girişim

Bazlia.com: Konum Tabanlı Ücretsiz İlan Sitesi

Pazara 5 ay önce giren ilan sitesi Bazlia.com, konum tabanlı özellikleri ile öne çıkmak istiyor. Ürün ve hizmet ilanlarını ücretsiz olarak yayınlayabileceğiniz servisin büyüme hedefleri gerçekçi görünüyor.

Harita üzerinde arama yapma seçeneği ile çevredeki ilanları listeleyen Bazlia'da henüz çok sayıda ilan yok.  Bu durumun aşılması için biraz beklemek gerek. Başarılı bir arayüze sahip servisin ilanları takip etmek ve en uygun olanını bulmak için alarm ve fiyat istatistiği gibi özellikler eklemiş olması güzel.

Bazlia ilanları fiziksel dünya ile ilişkilendirmek için QR kodları kullanıyor. bazPoint noktaları alıcı ve satıcılar arasındaki buluşma yerlerini gösteriyor. Henüz hazır olmayan Bazlia API'si ise bazLabs'da yeni ürünlerin servise eşlik edeceğine işaret ediyor.

Bazlia Arama

Yine halen hazır olmayan bazMobile da servisin mobil bacağını ifade ediyor. Bazlia, Türkçe'nin yanısıra İngilizce olarak da hizmet veriyor.

Yoğun ilgi gösterilen emlak ve vasıta ilanlarının yanısıra tatil, kariyer gibi çeşitli hizmet ilanları ve daha bir çok ilan türünü Bazlia'da bulmak mümkün. Emlakçılar, oto galerileri ve kariyer acentaları gibi şirketler de online mağaza açabiliyor.

Sahibinden.comücretsiz ilan yayınlama ve ilan arama konusundaki potansiyelimizi ortaya koyan en önemli yerli girişimlerden biri. Bazlia, şimdilik Sahibinden ile rekabet edecek noktada olmasa da taze kan olarak bu alanı genişletebilir. Özellikle konum tabanlı ve mobile dönük stratejiler Bazlia'nın önünü açacaktır. Bazlia'yı 2,5 yıl süren bir geliştirme sürecinin ardından açan Orhan Doğan'ın geçmiş tecrübelerinin de projeye olumlu etkide yapacağını söyleyebilirim.

Yorumlar (17)
 1. Bu sitede kimse darılmasın ama fazlasıyla eski trulia.com esintisi görüyorum. Yapan arkadaşlar biraz daha özenip en azından aynı tasarımdan uzak dursalardı keşke...

  1. Utku Uçar Utku Uçar

   Aynen domain sonundaki lia bile aynı. hatta logo ya dikkatli bakarsak logoda bile trulia esintisi var.

  2. Kesinlikle logo bile kopya. 2,5 yili askin bir calisma icin gereksiz bir zaman israfi, rentacoder a girip 20gunde site klonlanmis gibi duruyo bencede.

   Ekrem e destek tam destek, sadece su screenshotlara bakin: http://thinksecondself.files.wordpress.com/2011/01/trulia.jpg http://a.markosweb.com/screenshots/1/8/8/1888.jpg

   basit bir google image aramasi bunlari verebilir, biraz daha secici haberler lutfen...

 2. Sitenin ana satis noktasi, harita tabanli olmasi gibi gorunuyor. Peki, gercekten haritalar arayuzu daha kullanici dostu yapiyor mu? Harita uzerinde yer aramaktansa, basit bir dropdown menuden sehir ve semt secmek bana her zaman daha kolay geliyor.

  Bu sadece benim kendi gorusum. Farkli gorusu olan arkadaslar varsa yorumlarini okumak isterim.

  1. Ersin Acar Ersin Acar

   Haritanın + yönü size yakın olan yeri bulmaktan geçiyor. Sanırım ilan sitesinde ilçe bazlı arama yeterli gibi ama farklı sistemlerde size tam anlamı ile yakın olanı bulmak avantaj kazandırıyor. Bu bir gerçek :)

  2. Ayhan Bariş Ayhan Bariş

   semte göre arama yapmak istanbulda cok zor, özellikle büyük semtlerde, ilcelerde, bunun yerine haritada örnegin denize yakın , okula yakın, iş yerine yakın bir yer işaretleyip kiralık ev aramak cok daha iyi olur bence.

 3. Sorun şu ki, ev ilanlarının büyük bir çoğunluğu emlakçılar tarafından veriliyor ve emlakçılar adres vermekten bile kaçınıyorlar. İstiyorlarki evi kendileri göstersin ve olası rakip emlakçı ve sahibini bulma ihtimalleri ortadan kalksın.

  Fikir güzel ama Türkiye'ye has (herzamanki gibi) engelleri görmemezlikten gelme durumu sürüyor projelerde...

  Size harita üzerinden arama yapılan bir site örneği göstereyim. Nasıl kolay ve kullanışlı bir şey olduğunu deneyerek anlayın. Site isveç'in en büyüklerinden ve tabiki isveççe.

  http://kartor.eniro.se/hemnet-beta?brokerHost=http://www.hemnet.se

 4. yine bir klon. her zamanki gibi...

 5. Alper Öztürk Alper Öztürk

  Gözden kaçmasın, aradığınız ürünü yakında bulursanız, kargo masrafından kurtulursunuz. Fiyat açısından kargo ile göndermeye değmeyecek ürünler bu yöntemle elden satılabilir.

 6. Daha çok yeni bi site, bir çok eksiği var gibi duruyor geliştirilmesi lazım. İl ilçe semt seçip alakasız yerlerden ilan listelemek yerine haritadan istediğim alanda aramak çok akıllıca. Denedim bence başarılı. Profesyonel emlak zincirleri konumu harita da işaretler ama mahalle emlakçıları yapar mı ondan emin değilim. Sahibinden ilan verenlerse bence kesinlikle işaretlemek isteyecektir. İş, otel ilanlarına da bunun uygulanması çok iyi olur.

  Yorumlarda arkadaşlar klon demişler ama Türkiyede hangi büyük site klon değil ki :)

  Sahibinden varken içeri milyonlarca ilan toplayabileceklermi emin değilim, eğer toplamayı başarırlarsa başarılı olabilir. Genel olarak beğendim. Bol şans...

 7. ilan sitelerinin modası geçti piyasada yeterince var zaten bence artık kimse daha fazla vakit kaybetmesin yeni şeylere yönelin :)

 8. Erhan Yaşar Erhan Yaşar

  trulia.com çakması bir yerli girişim..

 9. çinde kodlanmış olabilir :)

 10. Projelerde esinlenmek olabilir ama bana göre "kopyala / yapıştır" olunca insan negatif etkileniyor. Heyecanla karşılanacak projeler hayal kırıklığı yaratabiliyor.

  Proje sahibinin geçmişi bu kadar sağlamken böyle bir özensizlik yapması garip.

  Benim böyle bir yeteneğim, projem olsa "kopyala / yapıştır" yaparak hem kendime hemde projeme saygısızlık yapmazdım.

  Bana göre Orhan beyin bazlia'da yapacağı ilk geliştirme her konuda fark yaratmak olmalıdır.

  Başarılar.

 11. Fatih Tiryaki Fatih Tiryaki

  biz üretim firmaları için ürünlerini ve web sitelerini tanıtabilme açısından bu ve bu gibi sitelerin varlıgı çok mükemmel bişi çünkü internetde var olan bütün ürünlerin rekabet oranı oldukça fazla ve bu rekabet ortamında ürün sata bilmek içinde kendi sitenin dışında bu tür sitelere ilan vermek durumundasınız bu belli bir maliyet yükü olsada web siteni markanı ürünü tanıtmak için mecbur olunan bir mecra diyebilirim bazlia sitesine gelince türkiyede en iyi diyemeyiz tabiki ama yeni bir site olmasına karşın oldukça iyi sayılır bunun webrazi gibi vede google reklamları gibi bi çok yerde olmasından dolayı parası ile gayret gösteren bi site oldugunu düşünüyorum

 12. tutmaz !

 13. Yılmaz Oyan Yılmaz Oyan

  Kesinlik fazlasıyla özenti bir site olmuş, arayüz konusunda daha nitelikli bir çalışma olabilirdi. Çok istikrarlı bir proje olacağını zannetmiyorum.