Yenilmez Kahraman Malkoçoğlu iPhone'a Geldi!
Oyun

Yenilmez Kahraman Malkoçoğlu iPhone'a Geldi!

 • Sabit Köse tarafından geliştirilen Turkish Hero: Malkoçoğlu, Türk sinemasının önemli kahramanlarından Malkoçoğlu'nu iPhone'a taşıyor.

Son dönemde iPhone uygulamaları konusunda pazarda bir zenginlik yaşanıyor. Baktığımızda son haftalarda yazdığımız yeni girişimlerin önemli bir bölümü mobil uygulamalardan oluşuyor. Bu yazıda da geçtiğimiz günlerde haberdar olduğumuz Malkoçoğlu iPhone oyunu ile ilgili.

Sabit Köse tarafından geliştirilen Turkish Hero: Malkoçoğlu, Türk sinemasının önemli kahramanlarından Malkoçoğlu'nu iPhone'a taşıyor. Oyunda Malkoçoğlu karakteri kaçırılan eşinin peşinden her zaman olduğu gibi atı, kılıcı ve okuyla uçsuz otlaklarda düşman askerleriyle savaşıyor. Çok gelişmiş bir oyun uygulaması olmasa da konusu itibariyle Malkoçoğlu'nun ilgimi çektiğini söyleyebilirim.

Yeditepe üniversitesinde yazılım uzmanı olarak çalışan Sabit Köse, yaklaşık 6 ay önce iPhone uygulamaları geliştirmeye başlamış. Malkoçoğlu oyunu ise onun ilk oyun denemesi. İlk yayınlandığında 1,99$'dan satışa sunulan oyunun fiyatı geri dönüşler sonucunda 0,99$'a düşürülmüş.

Yazının başında da belirttiğim gibi çok gelişmiş bir oyun uygulaması olmasa da ilk deneme olarak kabul edildiğinde gayet başarılı olan oyunun biraz zor olduğunu söylemeliyim.

App Store'a baktığımızda üst sıralarda ağırlıklı olarak yabancı uygulamalar yer alıyor. Özellikle mobil oyunların çok basit hikayeler üzerine kurgulandığını düşünürsek, yerel konulu oyunların geliştirilmemesi için hiçbir sebep yok.

İki geliştiricinin kendi başlarına hayata geçirdiği iSlash'ın başarısını göz önünde bulundurursak, kurumsal şirketlerin projelerinin peşinde koşan mobil uygulama şirketlerimizin odaklarını belki de biraz bu alana kaydırabilirler. En azından yan proje olarak birkaç örnek hayata geçirilse hiç fena olmaz :)

Malkoçoğlu iPhone uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

Yorumlar (7)
 1. Uygulama güzel olabilir ama başında bir lead designer olmadan işe başladıkları çok belli.

  İkon tasarımı, tipografi, kullanılabilirlik cidden yerlerde. Retina display için yapılmamış zaten.

  Firmaların artık kullanıcıların görselliğe ve yaşadıkları tecrübeye de dikkat ettiklerini ve para ödediklerini anlamaları gerekiyor.

  Eğer ciddiye alınmak istiyorlarsa, onlara tasarım ve görsellik konusunda ücretsiz olarak yardım etmek isterim çünkü uygulamanız ne kadar iyi olursa olsun bu şekilde ne ciddiye alınır, ne de çok satar.

  1. Ant yazının başını okumadın heralde firma değil tek bir developer geliştirmiş uygulamayı :)

   1. Tek başına ise çok başarılı kesinlikle. Ben sadece uygulama kısmını yapan kişi olarak algıladım :)

 2. Ömer Emre Özen Ömer Emre Özen

  Türkiye oyun sektörünün daha da canlanması gerekli bence.İphone'um geldiğinde Türk Oyun Sektörünü desteklemek amacıyle hemen indireceğim.Merakla bekliyorum.

 3. Malkoçoğlu bıyıksız mıydı?

  1. Logo Mogo Logo Mogo

   Bende bıyıklı diye biliyorum :)

 4. iphone her nekadar kapalı bir sistemde olsa insanlara birşeyler geliştirip gelir elde etmek için uygun bir ortamda sunuyor. Biraz destek görmesinin sebebi de bu zaten.. Mobil uygulamalar yerli yetenekler ve girişimler içinde bir çıkış yolu..Arkadaşı tebrik ediyorum!