MaestroPanel.com: Web Hosting Kontrol Paneli Yatırımla Pazara Giriyor
Yatırım

MaestroPanel.com: Web Hosting Kontrol Paneli Yatırımla Pazara Giriyor

Ayakları yere basan ve gelecek vaadeden Türk girişimleri yavaş yavaş yatırımla buluşuyor ama beta sürecinde yatırım alan girişimlerden bahsetmemiz için çok erken. Yeni bir web hosting kontrol paneli olarak geliştirilen MaestroPanel bu algımızı değiştirebilecek bir haberi bizimle paylaştı.

Etohum Sunum Günü'nde sahne alan MaestroPanel, birbiriyle kıyaslanan Plesk ve cPanel gibi hosting otomasyon sistemlerine rakip olmak niyetinde. Bir çok sunucu üzerinde çalışabilen ve her sunucuya farklı görevler atayabilen bir sistem olarak geliştirilmeye başlanan MaestroPanel şu an  RC (Release Candidate) sürümüyle özel beta sürecinde ancak Netdirekt.com.tr, Vargonen.com tarafından test edilmeye başlanmış.

MaestroPanel geliştiricilerinden Oğuzhan Yılmaz, yakın zamanda genel sürümü web sitesi üzerinden indirilebileceğini bizimle paylaştı. İhtiyaçlar doğrultusunda geliştirilecek hizmetin amacı elbetteki dünya çapıda kullanıcılara hizmet vermek.

MaestroPanel, geliştirme planlarının sürdürülebilirliği için kısa süre önce de bir yatırım almış. Melek yatırımcı olarak projeye destek çıkan isim Goldmaster Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Bora olmuş. Oğuzhan Yılmaz, daha önce sağlık sektöründe ve çeşitli projelerde melek yatırımcı şapkasını takan Sinan Bora'nın bilişim sektöründe ilk yatırımını yaptığnı paylaşınca farklı alanlardan internet sektörüne ilgi gösterildiğini bir kez daha görmüş olduk. Üstelik merak edeceğiniz yatırım 250.000 TL'lik azımsanmayacak bir tutar.

MaestroPanel özelliklerini tanıtan sunumları (sunucu yönetimiplan yönetimi) hazırlamaya başlayan ekip, hosting sektöründe tecrübeli bir kadro ile sektörün yazılım ve destek ihtiyaçlarını da karşılamak niyetinde. Bunu başarmalarının önünde de herhangi bir engel görünmüyor.

Projenin gelişimini MaestroPanel blogundan ya da  Twitter'dan takip edebilirsiniz.

Yorumlar (15)
 1. Bora Yalçın Bora Yalçın

  umarım proje başarıya ulaşır ve başta türk hosting firmaları olmak üzere güzel bir kontrol paneline kavuşurlar. ne zaman bir türk hosting firmasının panelini kullanmam gerekse hayal kırıklığına uğruyorum. genellikle çok ilkel, kullanıcıyı kendilerine mahkum eden, çok kısıtlı imkanlara sahip paneller. bir çoğunda büyük sayıda dosya aktarımı için en makul çözüm olan zipleme ve bu zipi açma gibi özellikler bile yok(bkz çok iddialı söylemlere sahip doruknet vb.)

 2. Mert Bulan Mert Bulan

  Güzel ve yararlı bir hizmete benziyor. Umarım ilerleyen zamanlarda arayüzünü yenilerler.

 3. Deniz Türkcan Deniz Türkcan

  Türkiye'den böyle bir girişimin çıkması güzel gözükebilir ancak;

  Hosting stabilite işidir. Başlangıç aşamasından itibaren o stabiliteyi sağlayamazsanız silinir gidersiniz. Daha önce de benzeri projeler, büyük hayallerle başladı ama sonunda kepenkleri kapatmak zorunda kaldılar. Türkiyede en az 10'un üzerinde böyle proje biliyorum. Netdirect ve Vargonen "Test ediyoruz" demişse bile hiç bir zaman kullanmayacaklardır. Buraya yazıyorum :) Kimse müşterilerine geçmişi olmayan bir panel vermeye yanaşmayacaktır.

  MS platformu üzerinde sunucu yazılımlarının standart olması sebebi ile panel geliştirmek nispeten kolaydır. Linux'a geldiğinizde ise işin içinden çıkılmaz hale gelir. Ülkemizin aksine yurtdışında linux platformları ağırlıkta. Proje yurtdışını hedefliyor ise windows üzerinde çalışan bir çözümle çok da ilerleme kaydedemeyecektir.

  10 yıl önce olsaydı belki şansı olabilirdi ama Cloud'un, sanallaştırmanın, Rails'in Django'nun Mongo DB'nin giderek populerleştiği bir dönemde 10 yıl önceki ihtiyaçlara göre tasarlanmış plesk'i taklit ederek bir yerlere varmak zor.

  Sonuç olarak Ülkemizden çıkmış olan girişimleri kötülemeyi sevmem ama ortada yapılabilecek onca proje varken 250.000'i buna harcamak... yazık olmuş.

  1. İlk paragrafa katılıyorum. Türkiyede ne yazıkki bu konuda birşeyler yapabilmek zor.

   10 yıl konusuna gelecek olursak ise;

   Cloud - Sanallaştırma vs. konu ile alakası olmayan kavramlar. Cloud dediğiniz olay size panel sağlamıyor. Veya vmware ESX üzerinde panel kullanmadan birşey yapamıyorsunuz. Eğer durum bahsettiğiniz gibi olsaydı Plesk bir dakika durmaz batardı. Üstelik karşısında açık kaynak webpanel varken. Plesk batmayı bırakın son yıllarda tüm bilinen panel üretici firmasını satın aldı. Sattığı panel sayısı hakkında yorum yapmaya bile gerek yok.

 4. Cengiz E. Cengiz E.

  Geçenlerde server kurarken arkadaçlarla plesk, cpanel harici bir panel aradık. OpenPanel vs. gibi ücretsiz, ve ücretli birkaç paneli inceledik. En son mecburiyetten Plesk kurduk.

  Umarım güzel bir ürün ortaya çıkarda bizde bu tür derslerden kurtuluruz.

  Bu arada bizimde bunu test etme şansımız varmı?

 5. Ersin Acar Ersin Acar

  Süper ilerleme çok mutlu oldum ama sadece Microsoft olması üzücü umarım ileride Linux versionu geliştirilir. pazardaki web sunucularının 70% den fazlasının Linux olduğunu varsayarsak yapılmasıda gerekir bence :)

  Tebrik ediyorum arkadaşları.

 6. Serhan Yıldız Serhan Yıldız

  Bu alanda daha önce de çalışmalar yapılmıştı. Fakat sonuç alınamadı. Ama bunun diğerlerinden farkı idare edecek bir miktarda yatırım almış olması ki yatırımın devamının geleceğinide umuyorum. Tek isteğim yerli bir projenin bu alanda adı bilinir bir konuma gelmesi. Ben ne plesk nede cpanel seven insanlardanım.sunucularımda directadmin bulunmakta. Directadmin gibi hızlı ve özellikli bir web hosting kontrol paneli yapılırsa çok iyiolur. Tabi şuan windows üzerinde çalışmaktalar ve linux sürümünün çıkacağınada şüpheliyim. Çünkü linux ta farklı versiyonlar var ve hepsine destek sağlayabileceklerini sanmıyorum bu yatırımla.umarım ilerde işler değişir ve iyi bir yere gelebilirler.

 7. Hakan Topal Hakan Topal

  Webhostingtalk'da gördüğüm "ADMiX" adında Türk yapımı hosting kontrol paneli daha var.

 8. Erkin Tek Erkin Tek

  Linux (özellikle redhat ve ubuntu) desteklemiyorsa kim kullanacak? Evde deneme yapanlar mı?

 9. Oğuzhan Oğuzhan

  Beta 2 sürümümüz için Demo yayınladık. http://mstrp.nl/wxlK5x

 10. Oğuzhan Oğuzhan

  MaestroPanel v0.8.30 sürümünü yayınladık http://mstrp.nl/Joe8vh

 11. Oğuzhan Yilmaz Oğuzhan Yilmaz

  MaestroPanel'in ilk başladığı günden bugüne kadar geçen süreyi özetleyen bir yazı yayınladık. Merak eden arkadaşlar http://blog.oguzhan.info/?p=583 bağlantısından ulaşabilirler.

 12. Oğuzhan Yilmaz Oğuzhan Yilmaz

  MaestroPanel'in Major özelliklerini kullanıma açtığımız 0.9.2 versionumuzu yayınladık.

  http://blog.maestropanel.com/post/47474898713/maestropanel-0-9-3-yay-nda

  Referanslarımız sayfasını güncelledik

  http://www.maestropanel.com/Control_Panel/Customers

  Birde eğlencesine

  http://www.kackisiyiplesktenkurtardik.com/

 13. Oğuzhan Yilmaz Oğuzhan Yilmaz

  Kaya gibi sağlam, Su gibi akıcı ve şimdi çok daha güzel ;)

  MaestroPanel 0.9.4 sürümünü yayınladık.

  http://blog.maestropanel.com/post/73511026068/kaya-gibi-saglam-su-gibi-ak-c-ve-art-k-cok

 14. Mustafa Altincik Mustafa Altincik

  Oğuzhan bey ilk yorumları okuyup, ilk sürümün ekran görüntülerine baktıktan sonra epey bir yol katedip sizi eleştiren "bazı" arkadaşları utandırdığınızı görüyorum. 6 sunucumdan birine maestro paneli kurdum ve şu an herşey yolunda gidiyor. Pleskte olupta maestro panelde bulamadığım bir şey olmadı henüz. 6 aylık test sürecimden sonra inşallah tüm sunucuları maestro panele geçirmeyi düşünüyorum.

  Çalışmalarınızdan dolayı sizi tebrik eder, başarılarınızın devamını dilerim.