Tweet Baskılı T-Shirt Giyer Misiniz?: TwitTasarim.com
E-Ticaret

Tweet Baskılı T-Shirt Giyer Misiniz?: TwitTasarim.com

TwitTasarim.com, t-shirt üzerine Twitter temalı resim ve iconların özel olarak tasarlanıp basılabildiği bir e-ticaret girişimi. Baskılı t-shirt'ü online olarak satma fikri ilk değil ancak twitter özelinde bunu yapmak işi farklılaştıran nokta. İstediğiniz tweeti, retweeti veya karşılıklı konuşmayı özel olarak bastırabildiğiniz t-shirtlerin fiyatları ise 20 TL'den başlıyor.

E-ticaret konusunda çalışan Kazım Aydın ve Tuğba Ayasun isimli iki bilgisayar programcısı kuzen tarafından hayata geçirilen TwitTasarim.com projesinin öncelikli amacı sosyal medyada yeni bir etki yaratarak t-shitlerinin yayılımını sağlamak.

Bu açıdan değerlendirdiklerinde girişimciler projelerini bir e-ticaret girişiminden çok bir sosyal medya aracı olarak nitelendiriyor ve projenin yeni bir fenomen yaratmasını bekliyor.

Başarılı girişimlerin birçoğunda olduğu gibi yapmak istedikleri işi yapan olmadığı için kendileri kollarını sıvayan ikili,  daha çok Twitter'ın popüler hesaplarının ortaya çıkardığı komik, siyasi içerikli, sosyal mesaj içeren tweetleri t-shirtlerinde taşımak istemiş. Araştırmaları sonucunda tam olarak istediklerini yapan şirket bulamadıkları ve daha önce de tekstil ile ilgili projelerde yer almaları sebebiyle TwitTasarım'ı ortaya çıkarmışlar.

Şimdilerde 5 kişi olan ekip, t-shirtlerin üzerinde yer alan tweetlerin yazarlarıyla veya kullanılan iconların telif haklarıyla ilgili sorun yaşamamak için avukatlarla görüşerek buna uygun bir satış sözleşmesi hazırlamış. Bu sözleşmenin onları tam olarak koruyup korumayacağını bilemiyoruz ancak herkese açık bir şekilde paylaşılan bir tweetin t-shirte basılmasından telif isteneceğini düşünmüyorum.

Twitter'ın son dönemde ülkemizde yükselen popüleritesini düşünürsek Twittasarim.com'un t-shirtleri en azından bir grup kullanıcının ilgisini çekecektir. Ancak sadece twitter odaklı bir baskı işinin ne kadar sağlıklı bir model olacağını bilemiyorum. Belki girişimin modelleri t-shirt baskı konusunda geniş perspektifte çalışan bir grupta yer alarak devam edebilir veya direkt markalaştırılıp çeşitli mağazalarda hazır olarak satılabilir.

Yorumlar (12)
 1. Tufan Çetin Tufan Çetin

  harika bir düşünce, yasal bir sakınca çıkacagını zannetmiyorum

 2. bu proje yurtdışı odaklı olsa kazanabilirlerdi. ama türkiye de facebook baskılı t-shirt satılacağını bile düşünmüyorum.

 3. mükemmel fikir başarılar

 4. Onur Erdem Onur Erdem

  Bildiğim kadarıyla izinsiz olarak twitter kullanıcılarının tweetlerini bu şekilde kullanmak twitter tos'una aykırı.

  Daha önce bu işi yapan http://choicetweets.com adlı site twitter tos'unu ihlal ettiği gerekçesiyle servisini durdurmuştu.

  TwitTasarim da bu tarz bir sorunla karşılaşabilir.

 5. Engin Murat Engin Murat

  Yurtdışında telif hakları bizdeki gibi değil.gerçekten emeğe saygı var.Geçenlerde bir global projemizin tasarımı About.com sitesine benziyor diye bir uyarı mail i göndermişlerdi.Bu girişim telif haklarına aykırı.süreli olmaz.yalnız şuda var google facebook klonu google plus ı çıkarmıştı.facebook tasarım veya işleyişi için herhangi bir girişimde bulunmadı.sanırım google ı karşısına almak istemedi.

 6. Mete Türkdönmez Mete Türkdönmez

  Olayın yasal tarafı tartışılır ama birde görselliğe dönüp bakacak olursak; ben derim ki "şu kuşa bir t-shirt giydiremediniz mi!?" :)

 7. Turk Dil Kurumu Turk Dil Kurumu

  Sitenin en altinda "Geri İade" diye bir link var. Iade zaaten geri yapilan bir davranis olup, ileri yapilmasi mumkun degildir.

  1. Türk Dil Kurumu Terk Türk Dil Kurumu Terk

   Anlatım bozuklukları bulma konusunda harikasınız ancak klavyenizde Türkçe karakter yok sanırım.

  2. link değil bağlantı desek sayın tdk

 8. Osman Gamli Osman Gamli

  Türkiye'de adam gibi Tshirt satan site yok. Hepsi fanila gibi, en düşük kalite.

  1. Ahmet363 Ahmet363

   aynen dediğin gibi hocam. iki yıkandıktan sonra Allah muhafaza. php ile bu tür bir proje var mıdır acaba?

 9. Çağrı Çağrı

  twitter markasının kullanım izni var mıdır acaba?