KodHatasi.com: Yazılım Geliştiricileri İçin Soru Cevap Platformu
Girişim

KodHatasi.com: Yazılım Geliştiricileri İçin Soru Cevap Platformu

Yazılım geliştiriciler konu sorunlarını çözmek olduğunda direkt forumların yolunu tutuyor, hatta bu alandaki forum fanatizminin epey kuvvetli olduğunu söyleyebiliriz. Yurdışında Stack OverFlow bu konuda kendine farklı bir yer yaratmışken, bizden de yeni bir girişim bu konu üzerine odaklanmış; KodHatasi.com.

Bilişim teknolojileri ve yazılım konularına odaklı ücretsiz soru-cevap sistemi olan Kod Hatası, yazılım geliştiricileri hatalar etrafında bir araya getiriyor.

"Hatasız Kod Olmaz" sloganıyla Seyfullah Kılıç tarafından geliştirilen Kod Hatası, yavaş yavaş konuyla ilgili kitleyi kendine çekmeye başlamış. Otomatik moderasyon sistemi üyelerin hangi platformlarda/konularda uzman olduğuna göre soruların daha doğru ve hızlı cevaplanmasına yardımcı oluyor. KodHatasi.com'un şu anda 300'e yakın üyesi var, 50'den fazla soru sorulmuş ve sadece 3 soru cevaplanmamış.

Kodhatasi.com

Online dünyanın altyapısını hazırlayan yazılım geliştiriciler için Türkiye'de çok sayıda basılı kitap olmasına rağmen maalesef internette bu zenginlikten bahsetmek kolay değil. Türk internet sektörünün yazılım geliştirici sıkıntısı içinde olduğunu düşünürsek, Stack Overflow benzeri bir moderasyon sistemiyle hayata geçirilen Kod Hatası'nı bu konuda faydadlı olabilir.

Diğer yandan Kod Hatası'nın çok fazla ilgi göreceğine dair bir garanti vermek de kolay değil. Bu yaraya Pilli'nin Kodaman'ı da neşter vurmuştu ama sanırım blog yapısı yazılım geliştiricilerin pek hoşuna gitmedi. Şu anda pek aktif olmasa da geriye dönüp baktığımızda 56 sayfalık güzel bir arşiv bıraktığını görüyoruz.

Tam olarak 1 yıl ve 2 gün önce incelediğimiz UzmanSorusu.com'un da KodHatasi ile neredeyse aynı yapıda hizmet verdiğini söyleyebiliriz. Site kurulduğu günden beri büyümesini sürdürüyor ve içerisinde yüzlerce cevaplanmış soru bulunuyor.

Kodhatasi.com

Türk kod geliştiricileri yabancı kaynakları da sıklıkla kullansa da Kod Hatası'nın zamanla ve kendi kullanıcı itibar sistemini geliştirmesiyle popüler olabileceğine inanıyorum. Biraz da arayüzünü farklılaştırmasını umuyorum.

Bu interaktif yapının özellikle yazılım geliştirmeye yeni adım atanların oldukça işine yarayacaktır. Buradan hızlıca üye olabilir ve hemen soru sormaya veya sorulara cevap vermeye başlayabilirsiniz. Kod Hatası hakkındaki fikirlerinizi de ekiple paylaşabilirsiniz. Kod Hatası'nın geliştiricilere özel olarak API hizmeti sunmaya hazırlandığını da paylaşalım.

Yorumlar (26)
 1. Türkçe içerikli bu tarz siteler internetteki ingilizce kaynakların yanında her zaman için kısır kalmaya mahkumlar. Kendini -herhangi- bir konuda geliştirmek isteyenler öncelikle yabancı dillerini en azından okudukları teknik metinleri anlayabilecek düzeyde geliştirmek -zorundalar-.

  Zaten kısa bir süre sonra bu sistem de "ödevine copy/paste çözüm arayan" gençler ile dolup taşacak, eğer içeride birkaç bilgili kişi var ise onlar da seviyenin düşmesi ile ortamdan uzaklaşacaktır. Bu durum şimdiye kadar pek çok türkçe bilişim sitesinde/forumunda yaşandı..

  Bu tarz sistemlere talep var mıdır? Pek tabi; ama ingilizce bilgiye ulaşmayı beceremeyen adamdan pek bi iş çıkmaz. Onun bulunduğu ortamdan da.. bunu kabul etmek lazım.

 2. İbrahim İbrahim

  Henüz yeni bir site. Gelişmesi iyi olur tabi. Fakat ingilizcesi olanların stackoverflow'a takılmaları iyi olur. Diğer türlü bu sitede günlerce beklemek zorunda kalabilirsiniz. Stackoverflow'da ise en geç yarım saat içinde sorununuz çözülmüş olur.

 3. Hasan Tayyar Beşik Hasan Tayyar Beşik

  Aslında daha güzel stackoverflow clonelari var

  http://meta.stackoverflow.com/questions/2267/stack-overflow-clones

  kodhatası'ndaki kullanımı sevmedim pek.

  1. friendfeedde utanmadan ben kodladım diyodu scripti,kaç kere söyledim klon diye ama ben kodladımda ben kodladım diye tutturdu :)

   1. Ramazan Ramazan

    Sayın cabbar, kendisinin kodlayıp kodlamadığını gözünüzle gördünüz mü? İnsanların emeklerinin bozuk para kadar değerinin etmediği bir ülkede global bir projenin destek bulması ne kadar kolay olabilir ki?.. Bu kafalarla zor.

 4. stack overflowun aynısını yapmışlar. tasarımı o kadar çalmışlar ki, stackoverflowun bedava dağıttığı sürümü sandım ilk başta ama bu php ile yapılmış.

  http://coordino.com/ bu da so php clonu

  1. http://shapado.com/ daha da güzel bir clon

   işallah arkadaşlar tasarımı arakladıkları gibi bu tarz hazır kod kullanmışlardır yoksa emeklerine yazık.

  2. Ramazan Ramazan

   Seyfullah zaten inkar etmiyor ki, Stackoverflow'un benzerini geliştirdiğini.. Ama siz tutup çalıntı diyorsunuz, azıcık insaflı olun.

 5. bu iş tutar mı?

  cık :)

 6. Sitenin CLONE olması onun beğenilmeyeceği anlamına geliyor mu? -Hayır. Pekiyi CLONE olması bu sitenin tutmayacağı anlamına geliyor mu? -Hayır.

  Bu işi yapanları tebrik ediyorum.

  1. 100 kağıt ver sen de yaptırırsın :)

  2. Hasan Tayyar Beşik Hasan Tayyar Beşik

   hayır sadece daha iyi conelar var

  3. Mehmet Erdoğan Mehmet Erdoğan

   1. Sitenin ortaya çıktığı alan ile ilgili bir talep var uzun zamandır. O yüzden, klonu vs vs beni ilgilendirmiyor. Doğru ve faydalı bir yatırım. Tebrik ederim.

   2. Eğer iki amatör arkadaş eli yüzü düzgün bir forum yaptılar ise iyi bir çalışma, yok eğer masraf edilmiş, profesyonel iş yapmak ve yüklü paralar kazanmak amacı ile yapılmış bir iş ise son derece yetersiz bir çalışma olmuş.

 7. Klon klon diye tutturmuş bazı arkadaşlar, ne güzel. Bir kere de destek olsalar, gözümüz açık gitmeyecek. :)

  1. Klon proje diyenler çoook orjinal proje üretiyorlar. Ondan böyle muhalefet oluyorlar (:

 8. Bu clon işine çok fazla takılıyorsunuz arkadaşlar. Size kalsa sadece bir tane arama motoru, bir tane sosyal ağ, bir tane haber sitesi felan olacak heralde.

 9. Çağrı Çağrı

  uzmansorusu.com' u en çok kullananlardan biriyim. Bu gibi yerler mutlaka artmalı. Uzmansorusu başta yakaladığı ivmeyi kaybetti diye düşünüyorum. Soruların cevaplanma zamanı uzadı bu aralar. :)

 10. Öncelikle arkadaşları tebrik ederim. Umarım kullanıcı sayılarını arttırırlar ve sistemleri sürekli olarak kullanılan bir ortam olur.

  Yalnız sistemi toparlasalar, her bir dil için ayrı sayfa açıp girilen kodları orada da listeleseler ilerde daha rahat kullanılan bir ortam olmasına yardımcı olabilir. Örneğin: PHP diye bir sayfa oluşturup, Üyelik sistemi diye bir başlık ve altında da cevaplanmış üyelik sistemi sorularını listeleyebilirler)

  İkinci olarak tarayıcılar için bir eklenti yazılabilir. Çünkü kodlama anında siteye gir, giriş yap, soru sor işlemi uzun gelebilir. Eklenti sayesinde direk soru sorabilme (friendfeed'in friendfeed'de paylaş butonu gibi), cevap geldiğinde uyarı verme gibi özellikler kullanımını artırabilir.

  Arkadaşların klon bir iş safsatalarını dinlemeyeceklerini umarım. İşlerini yoğunlaşırsalar başarılı olmamaları için bir neden göremiyorum.

  Ayrıca, Türkçe böyle bir sisteme ihtiyaç var. Çünkü programcıların kaçı İngilizce biliyor derseniz, ben %10'u geçtiğini düşünmüyorum.

  Son olarak API'nizin erkenden gelmesini diler, geri dönüş için sisteminizi daha belirginleştirmenizi öneririm.

  Başarılar.

  1. ingilizce bilmeyene de programcı denemeyeceği için, her programcı ingilizce biliyor bence. seviyesi tartışılır ama bilmeyen olmamalı.

   ingilizce hayranı değilim, mümkün olduğunca da konuşmam, ama malesef ingilizcesiz programcı olunmaz

 11. Gayet güzel ve başarılı bir proje, tebrik ederim.

 12. Hasan Tayyar Beşik Hasan Tayyar Beşik

  Bu arada şu yorumu acımasızlık olsun diye değil gayet yapıcı olsun diye yazdım https://webrazzi.com/2011/08/22/kodhatasi-com/#comment-177906

  Böyle networkler konusunda ihtiyaçlarımız çok tabiki.

 13. Bünyamin Yildirim Bünyamin Yildirim

  Her türk girişimcisi kloncu mu doğar? Hadi fikir güzel, türkçeleştirmek de yararlı. Peki bu tasarımı tamamen benzetme neden? Türkçe bilmeyenlere ceviz.net yeter. En azından proje diye ortaya domates salçası koymuyorlar.

 14. Ramazan Ramazan

  Kodhatasi.com ile ilgili yeni gelişmeler var. http://blog.kodhatasi.com/2011/09/yeniliklerle-geliyoruz.html adresinden yeni gelişmeleri öğrenebilirsiniz. Aslında bu haber de güncellense fena olmaz. :)

 15. Osman Erdoğan Osman Erdoğan

  Bir ölü proje daha :)