comScore Raporu: Avrupa'nın En Çok Ziyaret Edilen Gazete Siteleri Arasında İki Türk
Genel

comScore Raporu: Avrupa'nın En Çok Ziyaret Edilen Gazete Siteleri Arasında İki Türk

comScore Avrupalı online kullanıcılar ve gazete sitelerinin performansını ortaya koyan bir rapor yayınladı. Avrupa'yı 49 bölümde inceleyen comScore raporu, 368.6 milyon tekil kullanıcının kullanım alışkanlıklarını yansıtıyor. Rapora göre Hollanda, Birleşik Krallık ve Türkiye yine hızlı yükselişte.

Haziran ayında Avrupa'da internette vakit geçirme süresi kişi başına ortalama 26,1 saat olarak gösteriyor ama yukarıda adını verdiğimiz 3 ülkede bu ortalama 31 saate çıkıyor.

comScore, Türkiye'nin tekil kullanıcı sayısını 22.967 milyon olarak gösterirken, her ziyaretçinin ortalama 3.4 sayfa görüntülediğini paylaşıyor.

Hürriyet ve Milliyet Avrupa'nın Online Gazete Siteleri Arasında ilk 5'te

Haziran 2011'de toplam 167,2 milyon tekil kullanıcı gazete sitelerini ziyaret etmiş.Geçen yıla göre yüzde 11'lik artışa denk gelen bu yükseliş, aylık ortalama 40,5 dakikalık kullanımı beraberinde getirmiş.

Avrupa'nın en çok ziyaret edilen gazete sitesi İngiliz Daily Mail, 17,2 milyon tekil ziyaretçisiyle dünya çapında 2. sırada geliyor. Avrupa listesinde 2. sırada The Guardian geliyor, aylık ortalama ziyaretçi sayısı 13,5. Avrupa'nın en popüler 3. gazete sitesi Alman Bild'e ait. Aylık 9,9 milyon tekil kullanıcı Bild'i ziyaret ediyor.

İlk üçte Türkiye'nin adı geçmiyor ama 4. ve 5. sıra sırasıyla Hürriyet ve Milliyet'e ait. Hürriyet'in aylık tekil ziyaretçi sayısı 9,5 milyon, Milliyet'in ise 8,8 milyon olarak gösteriliyor.

Her zaman Türkiye'nin en çok ziyaret edilen siteleri arasında olan Hürriyet ve Milliyet Alexa'ya göre de Türkiye'nin ilk 10 listesinde yer alıyor.  Milliyet yedinci, Hürriyet sekizinci sırada. Google Adplanner tahminleri biraz geriden gelirken, ikilinin rekabeti Compete'e aşağıdaki gibi yansıyor.

comScore'un raporunda Milliyet'in ardından Fransız Le Monde ve Rus Komsomolskaya Pravda geliyor. İlk 10'u tamamlayan 3 gazete ise NY Times, Le Figaro ve RIA Novosti oluyor.

Geleneksel Tarafta Gazeteler

Biraz basılı tarafa bakacak olursak, Türkiye İstatistik Kurumu'nun raporuna göre ülkemizde 2010 yılında gazete ve dergilerin sayısı 2009 yılına göre yüzde 6,4 artmış ve  6,459 gazete ve dergi yayımlanmış. Bu yayınlarda gazetelerin oranı yüzde 43.

Tuik - Gazete ve Dergiler

2010 yılında yayımlanan gazetelerin yüzde 90'ı yerel, yüzde 3,3'ü bölgesel ve yüzde 6,7'si ise ulusal yayın yapıyor. Yıllık toplam tirajın yüzde 94,6'sını gazeteler oluşturuyor. 2010 yılında ülkemizde yayımlanan gazete ve dergilerin yıllık toplam tirajı 2.57 milyar ve bunun yüzde 94,6'sını gazeteler oluşturuyor.

Tam bu noktada ülkemizde 8 ulusal gazetenin toplam 11 iPad uygulaması geliştirdiğini hatırlatmakta fayda var.

Yaz Ayları Tatil/Seyahat Sitelerine Yaradı

comScore aynı bültende Avrupa'nın en çok ziyaret edilen sitelerini de paylaşıyor. Google toplamda 335.3 milyon Avrupalı kullanıcıya ulaşarak ilk sırayı kaptırmazken, 2. sırada 259.8 milyon kullanıcıya ulaşan Microsoft , 3. sırada 246.3 milyon ziyaretçisiyle sosyal ağ devi Facebook geliyor. Listede Türkiye'den 30 milyon ziyaretçiyi aşan bir site göremiyoruz.

comScore Mayıs-Haziran arasında en büyük büyümeyi Priceline.com'un yaptığını paylaşıken, Agoda ve Booking.com gibi tatil/seyahat sitelerinin de yüzde 15 kadar büyüdüğü söylüyor. Expedia'nın da yüzde 7'lik bir büyüme sağladığı ve artan ziyaretlerin TripAdvisor sitelerinn geldiği paylaşılıyor.

Sosyal ağlar ise yine hayatımızın önemli online duraklarımız olmaya devam ediyor. Zamanının çoğunu sosyal ağlarda harcıyoruz. Vkontakte, geçen aya göre yüzde 6 gerilerken, Twitter 36.3 milyon ziyaretçiyle listeye son sıralardan girmeyi başarmış görünüyor. Facebook ise 246.3 milyon tekil ziyaretçi ve 151.4 sayfa görüntüleme ile sosyal ağlarda rakipsizliğini koruyor. Google+'nın 1 ay gibi bir sürede 25 milyon ziyaretçiye ulaşması da Facebook'un için çok önemli görünmüyor.

Yorumlar (15)
 1. comScore ziyaretci rakamlari hesaplanirken, toplu bilgisayar kullanim alanlari (holdingler, internet cafeler, vb.), 15 yas alti hesaplanmiyor. (tabi bu tum siteler icin gecerli)

 2. Malesef bizim gazetelerimiz ziyaretçisinin büyük çoğunluğu erotik magazin foto galerileri sayesinde elde ediyor. Fakat ingiliz gazeteleri Daily Mail ve Guardian öyle değil. Oraya girenler daha çok haberdar olmak için giriyorlar.

  1. Ne, Daily Mail öyle değil mi? Bir yaşıma daha girdim. Daily Mail en nefret edilen gazete İngiltere'de. Uslanmaz bir bulvar gazetesidir. Azınlıklara ve bağnaz görüşlerine karşı olanlara saldırdıkları ve sansasyonla ziyaretçi avladıkları sitelerinde ayrıca haberden çok paparazzileri ile rahatsız ettikleri ünlü kişilerin hayatları ve fotoğrafları vardır. Ayrıca bak listeye Bild de bulvar gazetesi. Guardian ise bir sürü yabancı ülkeden ziyaretçi alıyor özgürlükçü bir gazete olduğu için. Le Monde da iyi diyorlar, Fransızca bilseydim okurdum.

  2. Webbuzzy Webbuzzy

   Gazetelerimizin bir çoğunun bu şekilde hit yakaladığı aşikar. Ama ne olursa olsun böyle bir sıralamada Türk sitelerinin olması oldukça önemli.

  3. Daily Mail'in web sitesine girip bak biraz. Bir tane bile siyaset haberi göremezsin. Tek işleri sansasyon ve magazin. Ezbere konuşmaya ne kadar çok meraklıyız.

 3. Deniz Güler Deniz Güler

  Uniq visitor galeri ile gelmez Kadir başarıyı hafifletme cumlelerine gerek yok bu buyuk bir durum ülke için ben su anda hürriyete girdiğimde herseyi buluyorum haberin en dibine kadar bu porno çağında mayolu foto bakan erkek kaldimi yoksa sen öylemizin

  1. Ne güzel bir Türkçe kullanımı. Hayran kaldım.

   Nokta (.) ve virgül (,) gibi noktalama işaretleri hem derdini iyi bir şekilde anlatman için, hem de yazdığın şeyleri okumaya çalışanlar için büyük bir güzellik olacaktır...

   1. Deniz Güler Deniz Güler

    Sagol sanal hakkı devrim amca eksik olma

 4. Sarper Silaoglu Sarper Silaoglu

  Turkler okumuyor derler bir de...

 5. Herkes biliyorki; Hürriyet ve Millyet'teki manken resimleri çıktığında bu güzide gazetelerimizin siteleri Avrupada ilk 50'ye dahi giremezler.

  1. Osman Gamli Osman Gamli

   Hasan, Hürriyet'te son 6 aydır manken, erotik vs. fotoğrafı yok. Tekil ziyaretçi ile sayfa gösterimi arasındaki farkı öğrenip sonra yorum yap istersen.

 6. Ali Kemal Elmadağ Ali Kemal Elmadağ

  comScore Raporunu internethaber.com sahibi Hadi özışık görmesin

 7. Almanya'nın Bild.de de çok sayıda manken ve yarı çıplak resimler ve videolar içeriyor. Gazete ve sitede en çok isçi kısmına hitap ediyor.

  Ama: Bild App'i Almanya'nın en başarılı ücretli app'i oldu! Aylık abonelik ile çalışıyorlar.

 8. Ayakta durmak adına, insanlara bilgi ve haber aktı sağlamak yerine ihtiyaca cevap verip zeminin yanlış temeller üzerine oturtulmasını sağlayan siteler. Bu gerek yerel sitelerde gerekse yabancı sitelerde de böyle. Tabii kendini sağlam zemin üzerinde büyütmeyi başarmış siteleri de göz ardı etmemek hatta örnek almak lazım.

 9. Metin Metin

  Hürriyet ve milliyet doğru düzgün haber bile vermiyor ve güncellenmiyor gün içinde. Zaten genelde gazete sayfaları bu işi pek beceremiyor. Internet medyası ise bu konuda çok aktif.