Sosyal Medyayı Ne Kadar İyi Tanıyorsunuz? [Test]
Sosyal Ağlar

Sosyal Medyayı Ne Kadar İyi Tanıyorsunuz? [Test]

 • YouTube'dan Facebook'a, Twitter'dan Formsprimg'e kadar farklı sosyal ağ sitelerin ilginç özellikleri ile ilgili bu 10 soruya yanıt vererek bu konudaki bilginizi ölçebilirsiniz.

Pek çoğumuz her gün internet ile yatıp internet ile kalkıyoruz. Sosyal medya sadece dinleme zamanımızı değil, iş zamanımızı da büyük oranda ele geçirdi. Peki hızla yaşantılarımızın merkezine kayan sosyal medyayı ne kadar iyi tanıyorsunuz?

Bunu ölçebilmeniz için 10 soruluk ufak bir test hazırladık. YouTube'dan Facebook'a, Twitter'dan Formsprimg'e kadar farklı sosyal ağ sitelerin ilginç özellikleri ile ilgili bu 10 soruya yanıt vererek bu konudaki bilginizi ölçebilirsiniz.

Test özellikle sosyal medya ile ilgili ilginç detay bilgilerden oluştuğu için sonucunda düşük bir puan alırsanız moralinizi bozmaya gerek yok. 5 doğru cevabı geçer not olarak kabul ediyoruz. Ayrıca her soruya verdiğiniz yanıttan sonra konuyla ilgili daha fazla bilgi alabileceğiniz kaynağı "View Answer" bağlantısına tıklarak görebilir ve eksiklerinizi giderebilirsiniz. İyi eğlenceler :)

Yorumlar (13)
 1. sorularin rakamsal verilere dayanmasi cok da sosyal medyayi tanima olcutu olamaz diye dusunuyorum

 2. %60 alabildim ancak, 2 soruyu tesadüfen bildiğimi itiraf ediyorum :)

 3. quiz sitesi güzelmiş :)

 4. Tutku Sepeti Tutku Sepeti

  Zannedersem bugun yeni bir haber bulamadınız ve Top10 veya Soru Cevap gibi bir Quizz yayımlamak istediniz..

  Bu ogretmenlerin tatil donusu ders hazırlamamak için "Anlatın bakalım tatilde ne yaptınız" sorusuna benzer..

  Ama İlker beyin dediği gibi sorular hiç alakasız.. ne yani - Başarısız sosyal medya yönetimi büyük şirketlerde ortalama olarak 4 milyon dolar zarara uğratmış olmasını bilmek - sosyal medyadan anlamaksa ben o zaman hiç mi hiç anlamıyorum :))

 5. Evet test biraz fazla spesifik olmuş :)

 6. "Sosyal medyayla ilgili çıtır çerez sorular" filan olsaydı başlığı, bir anlamı olurdu. :)

  Matematikteki "anlamlı sayılar" ne kadar büyük bir anlam içeriyorsa, bu testteki sayılar o kadar "anlamsızlık" içeriyor.

 7. 3. sorudan sonra bıraktım. Bir sürü sayıyı ezberlemenin herhangi bir şeye çok fazla faydası olmadığını düşünüyorum.

 8. Sorular dediğim gibi detay ve ilginç bilgilerden oluştuğu için testin biraz zor olduğunu kabul ediyorum :) Fakat amacı (yer doldurmak değil) bu ilginç bilgileri farklı bir formatta aktarmak olduğu için işin test kısmına çok takılmaya da gerek yok. Bir süre sonra daha az rakam içeren ve amacı gerçekten bilgiyi ölçmek olan başka bir test hazırlayabiliriz. Yine de onun da çok kolay olacağının ve rakamsal verilerin hiç yer almayacağının garantisi yok :)

 9. Fırat Esmer Fırat Esmer

  Ciddi ciddi zorlandım. Testin spesifik olduğuna katılıyorum :P

 10. Doğru cevapları bilmek için elinin altında google olması lazım. Bi' sürü rakamın karşılığını elbette bilecektir. %30'de kalmanın verdiği garip duyguyla bunu söyledim. Yoksa webrazzi, tıpkı lisedeki hocalarımız gibi bize taktı :P

 11. 100% bildim ama 2 soruyu atarak tutturduğumu itiraf etmeliyim :D

 12. Gereksin birşey olmuş ve sosyal medyanın istatikstiklerini takip etmek sosyal medyaya olan ilgiyle alakalı değil bende sizin bu konunuzu quiz yaptım puan 0/10 Fail :S

 13. soruların rakamsal sorulmnası işi biraz zorlastırdı aslında baslık webrazzi'yi ne kadsar takip ediyorsunuz olsa daha iyi olabilirdi